آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • پنج مطالبه برای بنگاه‌های ایرانی

  دنیای اقتصاد: راهکارهای عملیاتی بخش‌خصوصی برای تسهیل محیط تولید در کشور اعلام شد. رئیس اتاق تهران در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت پنج پیشنهاد در راستای تسهیل و تسریع امور اداری و اجرایی تولیدکنندگان را ارائه کرد. این نامه با هدف کاهش مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی عضو این اتاق در شرایط کنونی اقتصادی کشور نوشته شده است.
 • کم‌وکیف بودجه از نگاه فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: در بیست‌و‌هفتمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران، لایحه بودجه سال ۹۸ دولت مورد نقد و بررسی فعالان اقتصادی قرار گرفت. در این نشست، ابراهیم بهادرانی مشاور عالی رئیس اتاق تهران و از مدیرانی که سابقه حضور در سازمان برنامه و بودجه و تدوین لایحه بودجه را داشته است، به تشریح کم‌و‌کیف لایحه بودجه سال آینده دولت پرداخت.
 • مقایسه‌ای ناروا

  ناصر شاهنوشی عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد
  یکی از مشکلات مدیریتی کشور کم‌دانشی بخشی از مدیران در سطوح مختلف است. این نقیصه زمانی که با اعتمادبه‌نفس آنان همراه شود و اندیشه و به دنبال آن تصمیمات مبتنی بر این کم‌دانشی را خدشه ناپذیر بنگارند و به نظرات کارشناسی و علمی وقعی ننهند، منجر به چالشی جدی برای کشور می‌شود. همان‌گونه که تاکنون چنین بوده و مردم هزینه‌ای بس سنگین را از ناحیه این رویکرد متحمل شده‌اند. این چنین رویکردی مشخصا بیشترین آسیب را به بخش‌هایی می‌رساند که در نهاد قدرت و حاکمیت از حمایت کمتری برخوردار هستند.
 • آخرین وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از تیرماه سال ۸۸ تا انتهای دی‌ماه سال‌جاری حدود ۲ میلیارد و ۷۵۱ میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی‌های نو تولید شده که این میزان باعث صرفه‌جویی ۶۰۵ میلیون لیتری مصرف آب در کشور شده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا پایان دی‌ماه سال ۹۷، ۲ میلیارد و ۷۵۱ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار حدود یک میلیون و ۸۹۸ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد. همچنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۷۸۱ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود. این میزان تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۶۰۵ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است که سهم دی‌ماه به تنهایی حدود ۱۴ میلیون لیتر بوده است.
 • مرجعیت‌زدایی از دبی

  دنیای اقتصاد: همایش بزرگ فولاد تهران که هفته جاری برای نهمین سال پیاپی به همت گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود، می‌تواند بهترین الگو برای مرجعیت‌زدایی از دبی و سایر رقبای منطقه‌ای در جریان‌سازی تحولات بین‌المللی باشد. تا چند سال پیش دبی و استانبول کانون رخدادهای مربوط به صنعت فولاد بودند، اما با پایه‌گذاری همایش بزرگ فولاد تهران اکنون این مرکزیت به ایران منتقل شده است. این رخداد در نهمین سال تولد خود در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری بررسی راهکارهای مناسب برای توسعه صنعت فولاد و رفع تنگناها را در دستور کار د ارد.

بیشتر