آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۱۴۷

 • دو انحراف در توسعه کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو انحراف در مسیر توسعه صنایع کوچک و متوسط پرده برداشت. عدم تخصیص صحیح منابع به بنگاه‌های کوچک و متوسط و خطا در جانمایی در راه‌اندازی برخی از شهرک‌های صنعتی دو عاملی است که محمد شریعتمداری معتقد است موجب شده تا توسعه صنعتی در کوچک‌ها به درستی اجرایی نشود.

  وی برای عبور از این دو چالش راهبرد صحیح وام‌دهی به بنگاه‌های کوچک و متوسط را به متولیان این بخش ارائه کرد. از سوی دیگر برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی نیز دو پیش‌شرط در نظر گرفت که در این خصوص می‌توان به «راه‌اندازی شهرک صنعتی با توجه به اینکه در کدام بخش از کشور نیاز به ایجاد شهرک و نواحی صنعتی وجود دارد و در نظر نگرفتن زمین بزرگ برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی» اشاره کرد.

 • ایران نوزدهمین کشور خشک جهان

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی در یک بررسی، وضعیت رطوبت و بارندگی را در کشورهای مختلف جهان سنجیده است و کشورها را از این لحاظ رتبه‌بندی کرده است. بر این اساس، کلمبیا با ۳۲۴۰ میلیمتر میانگین بارندگی سالانه رتبه نخست را در جهان به خود اختصاص داده است و مصر با تنها ۵۱ میلیمتر متوسط بارندگی سالانه پایین‌ترین رتبه را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

  بنا به اعلام بانک جهانی، در میان همه کشورهای جهان که داده‌های آنها موجود بوده است، ایران با متوسط بارندگی سالانه ۲۲۸ میلیمتر در سال در رده نوزدهمین کشور ته جدول قرار دارد و بنابراین کشوری بسیار خشک محسوب می‌شود.

 • وضعیت ایران در گزارش جدید فائو

  دنیای اقتصاد: سازمان غذا و کشاورزی جهان، فائو، گزارش جدیدی را با عنوان وضعیت امنیت غذایی و تغذیه جهان منتشر کرده است که در بخش‌هایی از آن به وضعیت ایران اشاره کرده است. بر این اساس، نسبت مبتلایان به سوءتغذیه به کل جمعیت در ایران طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ برابر با ۱/ ۶ درصد بوده؛ در حالی‌که این سهم در دوره سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به ۵/ ۵ درصد کاهش یافته است.

  ناامنی شدید غذایی نسبت به کل جمعیت در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۴ درصد برآورد شده است و میزان کوتاه‌ماندن قد در بین کودکان زیر ۵ سال در ایران در سال ۲۰۰۵ به میزان ۱/ ۷ درصد بوده است و این سهم در سال ۲۰۱۶ به ۸/ ۶ درصد کاهش یافته است.

 • کاهش ۱۳ درصدی ورودی سدها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران آخرین جزئیات بارندگی‌ها در سال آبی جاری را تشریح کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج رسولی‌ها گفت: عمده بارندگی‌های سال آبی جاری در داخل دشت‌ها اتفاق افتاد و در ارتفاعات کمتر شاهد بارش بوده‌ایم و از سویی نیز نوع بارش‌ها نسبت به سال گذشته از شکل برف به باران تغییر شکل داد.

  وی با بیان این که بارندگی امسال نسبت به سال‌های گذشته ۴ درصد کمتر بوده است، اظهار کرد: امسال بارش‌های موثر (بارش‌های با ارتفاع کمتر از ۱۰ میلی‌متر) نسبت به سال‌های قبل کمتر بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر