آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۰۲۷

 • نوع تقلبی تعطیلی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به معمای تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی پاسخ داد. به گفته محمدرضا نعمت‌زاده، برخی واحدها در دولت قبل صرفا با هدف گرفتن تسهیلات، جواز فعالیت دریافت کرده‌اند. این در حالی است که هیچ‌گونه فعالیتی نداشته و حتی یک دستگاه ماشین‌آلات صنعتی نیز ندارند. این واحدها با شناسایی وزارتخانه در لیست واحدهای تعطیل قرار گرفتند. وی همچنین در تشریح نوع تقلبی دیگر تعطیلی بنگاه‌ها اعلام کرد: نیمی از واحدهای راکد متعلق به دولت قبل است که یا بازسازی و نوسازی نشدند یا ورثه و سهامداران آنها تمایل به ادامه فعالیت نداشته‌اند.

 • قوانین مخل کسب‌و‌کار، اصلی‌ترین مانع رونق تولید

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق البرز قوانین مخل کسب‌وکار را اصلی‌ترین موانع تولید و اشتغال دانست. رحیم بنامولایی با اشاره به اصلی‌ترین موانع رونق تولید گفت: اصلی‌ترین موانع رونق تولید در شرایط امروز کشور وجود قوانین مخل کسب و کار است که عمده آن نیز در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اول اردیبهشت ۹۴ ذکر شده است، چرا که قوانین زیاد و عمدتا دست و پاگیر موجب عدم انطباق سرمایه‌گذاران صنعت با انبوه قوانین شده در صورتی که صاحبان صنایع باید به تولید روی آورند و وارد مسائل حاشیه‌ای نشوند.

 • تهیه نقشه راه اجرای «نظریه آب مجازی»

  دنیای اقتصاد: سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در نشست خبری «نخستین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی» ضمن بررسی موضوع بهره‌وری آب در کشاورزی، بر ضرورت یافتن راهکاری مناسب برای اجرای «نظریه آب مجازی» تاکید کرد. محمدحسین شریعتمدار در این نشست نگاهی به طرح نظریه آب مجازی در سطح دنیا برای مدیریت منابع آب کشورها داشت و گفت: هنوز توافق جهانی در مورد تجاری شدن محصولات کشاورزی و اجرای نظریه آب مجازی وجود ندارد و تنها در برخی کشورها به‌صورت ملی عملیاتی شده است.

 • ورود بیش از ۷ هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون): معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در سه و نیم سال اخیر ۷ هزار و ۴۰۵ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است، گفت: تا پایان سال ۹۶ نیز حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه وارد شبکه برق کشور می‌شود. هوشنگ فلاحتیان اظهار کرد: با ایجاد ظرفیت نیروگاهی جدید ظرفیت نیروگاه‌های کشور از ۶۸ هزارمگاوات در پایان سال ۹۵ به ۸۰ هزار مگاوات بالغ خواهد شد.

  وی ارتقای راندمان نیروگاه‌ها را از دیگر اقدامات وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید دانست و گفت: در نظر است با تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی این راندمان از ۳۶ درصد به ۴۸ درصد افزایش یابد.

 • دو ابزار توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بر این باور است که برای توسعه صنعتی باید از دو ابزار «مدیران خارجی» و «اصول مدیریت نوین» استفاده کرد. مهدی پورقاضی با اشاره به اولویت‌های دولت آینده در بخش صنعت گفت: تهیه و تدوین راه و استراتژی صنعتی باید از اولویت‌های مهم دولت دوازدهم باشد. وی افزود: در بخش صنعت نقشه راه و استراتژی توسعه صنعتی وجود ندارد و به همین دلیل دقیقا مشخص نیست که از چه بخش‌هایی از صنعت باید حمایت شود. رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران ابهام در چگونگی حمایت‌ها و اینکه باید در چه بخش‌های صنعتی توسعه انجام شود را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این بخش دانست.

 • تدوین طرح جامع برق‌رسانی به ۵۰ شهر

  خبرگزاری فارس: معاون هماهنگی توزیع توانیر از تدوین فاز اول طرح جامع برق‌رسانی برای ۵۰ شهر بزرگ کشور خبر داد و گفت: شبکه توزیع برق اهواز به کمک شرکت‌های داخلی و خارجی دوباره طراحی خواهد شد.

  محمودرضا حقی ‌فام، با اشاره به اینکه برای نظم دادن به شبکه توزیع و کاهش هزینه‌ها طرح جامع برق‌رسانی تدوین شده است، اظهار کرد: فاز اول طرح جامع برق‌رسانی برای ۵۰ شهر بزرگ کشور تدوین شده که قرار است تا یک ماه آینده نیز مناقصه انتخاب مشاور آن انجام شود. وی افزود: در طرح جامع برق‌رسانی تلاش خواهد شد شهرها یک افق ۱۰ ساله برق‌رسانی داشته باشند تا در آن طرح تمام ملاحظات و اقدامات لازم دیده شود.

 • پیشرفت خط انتقال پساب به پالایشگاه نفت تهران

  دنیای اقتصاد: با توجه به قرارگرفتن در دوره خشکسالی و کمبود منابع آبی، اهمیت استفاده درست از منابع و به‌کـارگیری آب‌های نامتعارف همچون فاضلاب شهری دوچندان شده است. افزایش جمعیت شهرنشین، پیشرفت‌های صنعتی و افزایش مصرف آب از یک‌طرف و کمبود شدید آب به‌خصوص در کشورهای گرم و خشک هـمچـون ایـران، از طـرف دیگـر اهمیـت اسـتفاده مجـدد از فاضلاب را برای مقاصدی که نیاز به کیفیت بالایی از آب ندارند، دوچندان کرده است. در همین راستا مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران از اجرای دو هزار و ۵۰۰ متر لوله‌گذاری در خط انتقال پساب تصفیه‌شده به پالایشگاه نفت خبر داد و گفت: طرح احداث ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب به پالایشگاه تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر