آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • برق جبرانی برای تابستان ۹۴

  گروه صنعت و معدن: برآوردهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که در فصل تابستان امسال مصرف برق به بیش از ۵۲ هزار مگاوات برسد، از این‌رو سیاست‌های جدید تشویقی با احتمال منفی شدن تراز تولید و مصرف برق در دستور کار مقامات مسوول قرار گرفته است. ارائه تسهیلات تا سقف ۵۰ درصد برای استفاده از صفحه‌های انرژی خورشیدی یکی از مشوق‌هایی است که در سال جاری اجرایی خواهد شد. راندمان پایین نیروگاه‌های حرارتی و اختلال در تولید برق از طریق نیروگاه‌های

  برق آبی به دلیل کاهش ارتفاع تجمعی ریزش‌های جوی در چند سال اخیر، باعث شده تا وزارت نیرو استفاده از صفحه‌های خورشیدی را به منظور تامین برق مدنظر قرار دهد.

 • زنگ خطر محدودیت شدید منابع آب در جنوب

  خبرگزاری مهر: وزیر نیرو با تاکید بر از بین رفتن تعادل در منابع و مصارف آب در اثر خشکسالی‌های متوالی و پدیده تغییر اقلیم، از محدودیت شدید منابع آبی در حوضه کرخه خبر داد. حمید چیت‌‌چیان در اولین نشست شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب حوضه آبریز رودخانه کرخه اظهار کرد: مدت‌ها است که به دلیل بروز مشکلات متعدد در زمینه منابع آب حوضه آبریز کرخه به دنبال تشکیل این شورا بوده‌ایم و امیدوارم با شروع فعالیت این شورا بتوانیم قدم‌های موثری در جهت مدیریت بهتر منابع آب در این حوضه برداریم.

  وزیر نیرو با تاکید بر محدودیت شدید منابع آب حوضه کرخه به دلیل برداشت بیشتر از ظرفیت گفت: هر چه جلوتر می‌رویم ابعاد جدیدی از بحران آب شناسایی می‌شود؛ بنابراین هماهنگی بین بخش‌‌های مختلف و ایجاد سازوکار جدیدی به نام شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب ما را قادر خواهد ساخت تا پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.

 • صادرات و اشتغال؛ گرانیگاه نشاط اجتماعی

  مهدی طباطبایی مشاور کنفدراسیون صادرات امروزه توجه به نیاز نیروی کار خصوصا نیروهای جوان به اشتغال، زمینه‌سازی، توجه و بهبود شرایط تولید اعم از کشاورزی، معدنی و صنعتی «با دقت بر مزیت رقابتی» با هدف صادرات می‌تواند ظرفیت لازم برای اشتغال را فراهم آورده و به‌کارگیری افراد در تخصص‌های مختلف را در بر گیرد. آنچه در سال ۹۳ برای صادرات غیرنفتی هدف‌گذاری شد، تقریبا به وقوع پیوست؛ اما نکته مهم این است که صادرات ۵۰ میلیارد دلاری با توجه به پتانسیل‌های بالقوه اقلیمی عدد قابل ملاحظه‌ای نیست. نگاه کلان اقتصادی کشور باید از درآمدهای نفتی چشم‌پوشی کرده و به سمت تولیدات صادراتی جهت‌گیری کند.

 • برنامه‌های معدنی برای سال جاری

  ایرنا: رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت عملکرد این وزارتخانه در سال ۹۳ و برنامه‌های سال جاری در سه محور اکتشاف، بهره‌برداری و صنایع معدنی را به مجلس ارائه کرده است می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مباحث آن الکترونیکی شدن روند ثبت نام تا بهره‌برداری معادن است. داریوش اسماعیلی اظهار کرد: موضوع اکتشاف از اصول اولیه فعالیت معدنی است و وزیر صنعت نیز با ارائه گزارشی در خصوص عملکرد سال گذشته به برنامه‌های امسال پرداخت و مجلس شورای اسلامی نیز برای این منظور اعتبار خوبی تخصیص داد.

 • حمایت ویژه از صنایع کوچک

  گروه صنعت و معدن: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع صنعتگران استان سیستان و بلوچستان، حمایت ویژه از صنایع کوچک را از اولویت‌های اصلی دولت در سال جاری عنوان کرد و گفت: در جهت حمایت از این صنایع، سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به ۲۵میلیون دلار افزایش یافته است. سیدمحمدعلی سیدابریشمی در سفر یک روزه به استان سیستان و بلوچستان، صنایع کوچک را یکی از عوامل مهم توسعه اشتغال در کشور عنوان کرد و گفت: این صنایع از گستردگی و تنوع بالایی برخوردار بوده و می‌توانند در استان‌ها و مناطق متفاوت با توجه به نیاز منطقه و فرهنگ آن خطه، نیازسنجی و اجرایی شوند.

 • دامن زدن به مشکلات با تاخیر در اصلاح تعرفه آب

  ایسنا: مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه اصلاح تعرفه بالاخره صورت خواهد گرفت، گفت: تاخیر در انجام این کار فقط به مشکلات دامن می‌زند؛ در حال حاضر قیمت هر مترمکعب آب یک سوم نرخ هر بطری آب است.

  مسلم پورنصرت تاکید کرد: لازم است تفاوت معناداری بین تعرفه آب مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند و بسیار بیشتر آب مصرف می‌کنند، با تعرفه مشترکانی که مصرف خود را مدیریت می‌کنند باشد. وی با اشاره به طرح توزیع لوازم کاهنده مصرف آب بین مشترکان با اولویت پرمصرفان و دریافت هزینه به صورت اقساطی در قبوض گفت: توزیع اقساطی لوازم کاهنده از سال ۱۳۹۱ مطرح است، اما تاکنون این اقدام صورت نگرفته لذا بسته پیشنهادی به وزارت نیرو داده‌ایم تا اختیاراتی به شرکت آب و فاضلاب داده شود تا خود شرکت بتواند تجهیزات کاهنده را بخرد و برای مشترکان پرمصرف نصب کند.

بیشتر