جلسه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با اعضای اتاق ایران حکایت از بیان انتظارات بخش خصوصی از دستگاه دیپلماسی کشور داشت. «افزایش و اجرایی شدن موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و ترجیحی»، «تدوین نقشه راه برای توسعه صادرات»، «مشورت با بخش خصوصی»، «متعادل‌سازی رابطه سیاست خارجی و اقتصادی»، «آمادگی برای تسریع در توسعه تجاری با همسایگان»، «لحاظ کردن دیدگاه‌های توسعه‌ای و اقتصادی در سفارتخانه‌ها»، «استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور»، «تلاش برای اجرایی شدن راهکارهای ستاد هماهنگی روابط اقتصادی» و «طراحی مکانیزم تهاتر» از مهم‌ترین انتظارات فعالان اقتصادی حاضر در این نشست از وزارت امور خارجه بود.

این نخستین نشست هم‌‌اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به میزبانی وزیر امور خارجه بود. در این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی، مدیران کل وزارت امور خارجه، رئیس اتاق ایران و تعدادی از روسا و اعضای اتاق‌‌های مشترک بازرگانی نیز حضور داشتند.

غلامحسین شافعی ضمن تشکر از وزیر امور خارجه به خاطر این دعوت، جلسه هم‌‌اندیشی را اولین ابتکار و جلسه برگزار شده وزارتخانه‌‌های دولت سیزدهم با بخش خصوصی ذکر کرد و آن را مهم و نشانگر نگاه پررنگ وزارت خارجه به فعالیت‌‌های بخش خصوصی دانست. همچنین او خواهان تداوم برگزاری متناوب این نشست در ماه‌‌های آینده شد.

  فرصتی برای آزمون و خطا نیست

او در این دیدار با بیان اینکه سال‌ها تجربه امیرعبداللهیان در موقعیت‌‌های مختلف سیاست خارجی انتظارات فعالان اقتصادی را از او بالا برده است، گفت: همه ما اعتقاد داریم که دیگر فرصتی برای آزمون‌‌ و خطا و عدم‌پاسخ‌‌گویی در کشور وجود ندارد. حرکت‌‌های جدید، امیدهای تازه‌‌ای آفریده و من تصور می‌‌کنم در سایه دل‌دادگی واقعی همه دست‌‌اندرکاران چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی می‌توان امکان توفیق داشت.

شافعی ادامه داد: یکی از تفاوت‌‌های مهم ایران با کشورهای توسعه‌‌یافته این است که متاسفانه در کشور ما همیشه اقتصاد هزینه سیاست شده، در حالی که در کشورهای توسعه‌‌یافته عکس این موضوع حاکم است.

رئیس اتاق ایران خطاب به امیرعبداللهیان گفت: ما امیدواریم حالا که بحث توسعه اقتصادی اولویت کشور است و اقتصاد به‌‌عنوان مسیر اصلی کشور انتخاب شده است، شما این رابطه نامتعادل را به تعادل برسانید. بسیاری از فعالان اقتصادی ما در بند برخی مسائل سیاسی هستند و گرفتار شده‌‌اند، در حالی که در ایجاد این اشکالات هیچ نقشی نداشتند.

شافعی تاکید کرد: فعالان اقتصادی نشان دادند که در بدترین شرایط راه عبور از تحریم‌‌ها را می‌‌شناسند. ما نمونه‎هایی داریم که فعالان اقتصادی قطعاتی را در اوج تحریم وارد کرده‌‌اند که اصلا از راه‌‌های معمول امکان‌‌پذیر نبود.

او با اشاره به ظرفیت خوب اتاق‌‌های مشترک برای بهره‌‌برداری‌‌های اقتصادی، گفت: خوشبختانه اتاق‎های مشترک قوی داریم که رابطه خوبی با کشورهای مرتبط با خودشان دارند. ما تصور می‌‌کنیم راه برون‌‌رفت از وضعیت فعلی و راه توسعه سیاست خارجی وجود دارد.

شافعی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: حتما شما هم به این قضیه اعتقاد دارید که پایداری رابطه سیاسی در گرو توسعه روابط اقتصادی است. روابط اقتصادی می‌تواند اثرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ما با کشورهای دیگر را دگرگون کند. امکان یک توسعه سریع با کشورهای همسایه را داریم اما به این شرط که خود ما آمادگی آن را داشته باشیم.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: اتاق ایران یک استدعا از شما دارد؛ اینکه اگر تحولاتی در سفارتخانه‌‌ها قرار است انجام شود دیدگاه‌‌های اقتصادی و توسعه‌‌ای را در این تغییرات لحاظ کنید. من این درخواست را از وزیر کشور هم داشتم که برای توسعه کشور در انتخاب استانداران باید نگاه اقتصادی در اولویت باشد.

او افزود: ایرانیان خارج از کشور هم یک ظرفیت قابل‌‌توجه‌اند که مغفول ‌‌مانده‌اند. ما پیشنهاد کردیم برای ایرانیان خارج از کشور ساختار تشکیلاتی درست و از ظرفیت آنها استفاده کنید. امیدوارم در این دوره این اتفاق رخ دهد.

شافعی گفت: از وزارت خارجه ممنونیم که در سفرهای خارجی بحث توسعه اقتصادی را دنبال کرده است. این دیدار را هم به فال نیک می‌‌گیریم. هرچند ما دیدارهای خصوصی با وزرای قبلی خارجه هم داشتیم، اما این دیدار جمعی برای اولین بار اتفاق افتاده است.

شافعی با تاکید بر اهمیت موافقت‌‌نامه‌‌‎های تجارت ترجیحی و آزاد گفت: متاسفانه تعداد موافقت‌‌نامه‌‌های ایران با کشورهای خارجی خیلی کم است. از وزارتخانه‌های خارجه و صنعت انتظار داریم به سمت توسعه این موافقت‌‌نامه‌‌ها با کشورهای هدف حرکت کرده و تعداد این موافقت‌‌نامه‌‌ها را افزایش دهند. در این صورت صادرکنندگان می‌توانند با هزینه کمتری صادرات خود را انجام دهند. شافعی بر استفاده وزارت امور خارجه از ظرفیت‌های تجربی و مشورتی نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در حوزه‌‌های مختلف تاکید کرد. در این دیدار غلامحسین جمیلی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران و مسوول امور راهبردی بین‌الملل این اتاق تاکید کرد: اتاق‌‌ها ظرفیت بالایی در کشور دارند و دولت باید در تصمیم‌‌سازی‌‌ها از مشورت اتاق استفاده کند. کیوان کاشفی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران نیز در این نشست گفت: بهتر است برای هر کدام از کشورهایی که شریک تجاری ایران محسوب می‌‌شوند برنامه مشخصی مبتنی بر ظرفیت‌‌های اقتصادی همان کشور با همکاری بخش خصوصی و وزارت امور خارجه تدوین شود تا توسعه مناسبات و حل مشکلات موجود با یک رویکرد منسجم پیش برود. محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران با اشاره به سابقه همکاری‌‌های بخش خصوصی با وزارت امور خارجه بیان کرد: در دوره جدید وزارت خارجه بهتر است با همکاری هم نقشه راهی برای توسعه صادرات طراحی کنیم. همچنین تلاش برای اجرایی شدن راهکارهای ستاد هماهنگی روابط اقتصادی، طراحی مکانیزم تهاتر و استفاده از رایزن‌‌های افتخاری در سفارتخانه‌‌ها که از طرف بخش خصوصی انتخاب شده باشند، از دیگر نکات مورد تاکید کرباسی بود.

  اولویت بالای تامین واکسن کرونا

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در جمع‌‌بندی نخستین نشست با فعالان اقتصادی و مسوولان اتاق ایران، بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها و حلقه‌‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک‌‌کننده در پایایی سیاست خارجی ارزیابی کرد و بر عزم وزارت خارجه در حمایت از نقش و مشارکت‌دهی هرچه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشورها تاکید کرد.

امیرعبداللهیان تامین واکسن کرونا را از اولویت‌‌های بالای وزارت خارجه ذکر کرد و اقدامات این وزارت در شتاب‌دهی فراوان به تامین واکسن موردنیاز کشورمان در روزهای گذشته را تشریح کرد و گفت: از همکاری بخش خصوصی در این زمینه استقبال می‌‌کنیم. تشکیل کمیته مشترک بین وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در نظر گرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیون‌‌های مشترک همکاری‌‌های اقتصادی، تداوم چنین جلسات هم‌‌اندیشی و حضور رئیس اتاق در جلسات شورای معاونین وزارت امور خارجه به‌‌تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قرار دادن موضوعات مرتبط با سامان‌‌دهی پایانه‌‌های مرزی و تحکیم زیرساخت‌‌های کشور که ارتقادهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌‌بندی ارائه شده از سوی امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در این نشست بود.

در این نشست همچنین فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشورمان، دیدگاه‌‌های خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصا همسایگان و طرف‌‌های تجاری اصلی را بیان کرده، خواهان حمایت هرچه بیشتر وزارت خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها به‌خصوص در زمان برگزاری کمیسیون‌‌های مشترک شدند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند