به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، احمد پورفلاح در این نشست ضمن تشریح اقدامات اتاق ایران برای مقابله با کرونا و ارسال نامه‌های متعدد از سوی رئیس اتاق ایران به رئیس‌جمهور و معاون اولش، خواستار ایجاد هماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی برای عبور از وضعیت فعلی شد. مشاور عالی اتاق ایران «آینده‌پژوهی» درباره اقتصاد ایران در پساکرونا را مورد توجه قرار داد و بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی، به‌ویژه ظرفیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، در این دوران تاکید کرد. او همچنین خواستار حمایت دولت از سیستم پولی و بانکی شد و به انتقاد تصمیم دولت برای کاهش سود بانکی و تلاش دولت برای جذب نقدینگی مردم به بازار سرمایه پرداخت.

در ادامه برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران و نمایندگان تشکل‌های اقتصادی به بیان نظرات خود پرداختند.

ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در این نشست ضمن تاکید بر حمایت دولت از بخش‌های مختلف تولیدی، تاکید کرد که آثار کرونا ظرف دو، سه ماه آتی خود را نشان خواهد داد. او در همین زمینه، ضمن انتقاد از ناهماهنگی در بخش‌های مختلف تولیدی خواستار وحدت رویه دولت با هدف جبران آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا شد. حسین وطن‌پور، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نیز در این نشست با ارائه آمار و ارقامی از وضعیت شیوع ویروس کرونا، بر حمایت وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد. به گفته وطن‌پور طی چند روز اخیر و به‌خصوص بعد از اتمام تعطیلات نوروزی، میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان جدید بسیار پایین آمده، اما همچنان تعداد مبتلاها رو به افزایش است. وطن‌پور ضمن ابراز نگرانی وزارت بهداشت برای شیوع موج دوم کرونا در شهریور و مهر سال جاری، راه مقابله با این موج را در افزایش آگاهی مردم به‌منظور حفاظت شخصی بیان کرد. او همچنین با اشاره به اخراج پرستاران بیمارستان‌های خصوصی طی چند ماه اخیر، اعلام کرد در شرایط فعلی دولت توان حمایت و مراقبت از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را باهم ندارد.

پس از بیان نظرات و پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی، امیر باقری معاون وزیر اقتصاد در جمع‌بندی این نشست اظهار کرد: آنچه در حال حاضر اهمیت دارد، همدلی و مشارکت مردم و بخش خصوصی برای عبور از بحران فعلی است. به گفته معاون وزیر اقتصاد، نقش بخش خصوصی در ایده‌پردازی و ارائه راه‌حل‌های عملی، امروز بیش از گذشته اهمیت یافته است. او در ادامه افزود: در شرایط فورس‌ماژور فعلی همه بخش‌های مختلف اقتصادی آسیب دیده‌اند و رویکرد دولت این نیست که حمایت‌ها را معطوف تنها به یک بخش یا صنعت کند. متاسفانه در این شرایط، خواسته‌ها زیاد است و منابع محدود؛ بنابراین دولت راهی ندارد جز اینکه دست به انتخاب بزند. او در ادامه به تشریح اقدامات و حمایت دولت برای مقابله با ویروس کرونا، از جمله راه‌اندازی سامانه «کارا» از زمان شیوع این ویروس پرداخت. باقری در انتها با توجه به اظهار نظر فعالان اقتصادی مبنی بر ناهماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی، قول مساعدت و پیگیری برای حل این موضوع را داد تا بانک‌ها صرفا بر مبنای سلیقه عمل نکنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند