میرمعینی، عضو هیات‌مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده اظهار کرد: طبق آخرین جلسه‌ای که در این رابطه حدود یک ماه پیش در دفتر مبارزه با مفاسد اقتصادی در ریاست‌جمهوری برگزار شد، تصمیماتی در دستور کار قرار گرفت که براساس آن تکلیف ذرت‌های موجود مشخص شود. وی گفت: براین اساس در مرحله اول به شرکت‌های وارد‌کننده ذرت‌ مهلتی برای مرجوع کردن کالا به کشور مبدا داده شد تا محموله‌های خود را مرجوع کنند ولی با عدم تمکین ۱۲ شرکت وارد‌کننده در موعد مقرر فاز دوم تصمیمات اتخاذ شده در دستور کار قرار گرفت. به گفته میرمعینی، در مرحله بعد سازمان اموال تملیکی مکلف شد تا ذرت‌ها را براساس شرایط خاص برای بازصادرات به کشور‌های غیرهمجوار به فروش برساند.

این مقام مسوول در سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه باید ذرت‌ها به کشورهای غیرهمسایه ایران فروخته شود تا امکان بازگشت آن به ایران کاملا منتفی باشد، گفت: سم موجود در ذرت‌های آلوده آفلاتوکسین است که معیار سنجش(ppb) آن برای استاندارد در ایران بین پنج تا هفت و حداکثر ۱۰ است، اما کشورهای دیگری هستند که معیار شاخص مصرف آنها بالاتر از این رقم و تا ۳۰۰ (ppb) است، به‌عنوان مثال در فیلیپین این شاخص برای پرورش ماهی یا خوک گوشتی تا ۳۰۰ است. براین اساس مطابق تصمیمات اتخاذشده مقرر شد که این ذرت‌ها به شرطی فروخته شوند که حتما درصد بالای معیار ppb در کشور مقصد تایید و مورد پذیرش قطعی قرار گیرد.

معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی ادامه داد: از سوی دیگر باید بعد از فروش، رضایت‌نامه کشور مقصد از خرید در سفارت آن کشور تایید و این تاییدیه به دولت ایران اعلام شود و با این شرط، با صادرات و خروج ذرت‌ها و حرکت آن به سمت کشور خریدار موافقت خواهد شد. وی با بیان اینکه ذرت‌ها به کشور مقصد از طریق دریا و با کشتی حمل خواهد شد، گفت: همراه با این محموله، هیات ناظر نیز خواهد بود و در کشور مقصد میزان ذرت تحویلی با میزان ذرت خارج شده از کشور مطابقت داده می‌شود که مراتب تخلیه بار باید پس از توزین به تایید دفتر کنسولگری ایران رسانده شود.

میرمعینی درباره حجم ذرت‌های در اختیار سازمان تملیکی و وضعیت فروش آن اظهار کرد: رقم دقیق نیست، اما به‌طور تخمینی حدود ۱۲۵ هزار تن ذرت باید تعیین تکلیف شود که مربوط به ۱۲ شرکت است. بخشی از ذرت‌های آنها آلوده بوده و با معیار استاندارد در ایران مطابقت نداشته است. معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی با اشاره به اینکه تاکنون بخشی از این ذرت‌ها فروخته شده است، افزود: سازمان این بخش را به یک تاجر ایرانی فروخته و او باید کشور مقصد را مطابق شروط ذکرشده از سوی کارگروه مشخص و اعلام کند. بدیهی است به منظور صیانت از سلامت جامعه و در راستای دستور‌العمل‌های سازمان استاندارد و جهادکشاورزی تمهیدات ویژه‌ای برای رصد کامل خروج کالا از کشور دیده شده است.

میرمعینی ادامه داد: اگرچه فروش مستقیم به کشور مقصد از سوی سازمان تملیکی انجام نمی‌شود ولی تمام فرآیند آن تحت نظارت کارگروه نشست ریاست‌جمهوری خواهد بود و از زمان ارائه و حمل کالا در ایران و فروش و تحویل آن در کشور مقصد تحت نظارت مستمر انجام خواهد شد، این درحالی است که تاکنون نیز تمامی ذرت‌های آلوده در بنادر و گمرکات نگهداری شده و حتی ذره‌ای از آن وارد کشور نشده است. وی این را هم گفت که فروش ذرت‌ها که تعیین تکلیف آن برعهده سازمان تملیکی بود، در شرایطی انجام می‌شود که بتوان بخشی از ارزی را که در زمان واردات آن از کشور خارج شده است، مجددا برگرداند که پیش‌بینی می‌کنیم حداقل نصف ارز خارج‌شده بار دیگر وارد ایران شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند