به‌گزارش «خبرگزاری مهر»، محمدحسن متولی‌زاده در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق، تابستان سال جاری را در مقایسه با تابستان سال گذشته گرم‌تر دانست و اظهار کرد: به دلیل این افزایش دمای نسبی، نگرانی‌هایی امسال برای تأمین برق داشتیم که خوشبختانه با همکاری مردم و همچنین اجرای طرح‌های تشویقی توانستیم پیک بار مصرف را در سال جاری مدیریت کنیم که با توجه به ثمره مثبتی که از روش‌های امسال گرفتیم، به احتمال زیاد سال آینده نیز برای مدیریت پیک مصرف برق از همین روش‌ها استفاده می‌کنیم و طرح‌های تشویقی برای کشاورزان و صنعتگران را ادامه می‌دهیم.

وی افزود: امسال بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان پاداش همکاری در راستای اجرای طرح مدیریت مصرف پیک بار پرداخت کرده‌ایم. در این راستا ۱۲۰ هزار مشترک در بخش‌های صنعت و کشاورزی برای مدیریت مصرف برق در تابستان با شرکت توانیر همکاری کرده‌اند که پاداش مذکور را به آنان پرداخت کردیم.

مدیرعامل شرکت توانیر، یکی از اهداف اجرایی این شرکت برای پیک بار سال آینده را کاهش هزار مگاوات مصرف در بخش خانگی و تجاری عنوان کرد و گفت: برای اجرای چنین طرحی، مشوق‌هایی را در نظر داریم که این مشوق‌ها از طریق شرکت‌های استارت‌آپی که با مردم در ارتباط هستند، پرداخت می‌شود و در تلاش هستیم که با طراحی ایده‌هایی، از استارت‌آپ‌ها در این زمینه بهره ببریم. به گفته متولی‌زاده، بخش خصوصی می‌تواند با استفاده از قراردادهای دوجانبه و بورس، برق تولید شده خود را بفروشد. همچنین در این حوزه محدودیتی برای عرضه و تقاضای برق در بورس وجود ندارد، چرا که دولت در تلاش است نقش خود در تولید و فروش برق را کاهش دهد.

وی درباره پرداخت مطالبات برق ایران از عراق نیز توضیح داد: تفاهم‌نامه‌ای که دیروز با عراق امضا شد، چند محور داشت که شامل تمدید قرارداد، سنکرون‌سازی شبکه‌ها و پرداخت مطالبات بود؛ درحالی‌که طرف عراقی طی این مدت به خوبی تعهدات خود را اجرا کرده و ما مطالبات خود را دریافت کردیم البته دریافت مطالبات به‌طورکلی یک مقوله جاری است که هر ماه ادامه دارد و طی یک سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار از مطالبات خود را از کل کشورهای همسایه که صادرات برق به آنها داریم، وصول کردیم. مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه افزایش نرخ تعرفه‌های برق تأثیر چندانی در کاهش مدیریت مصرف و تغییر الگوی آن نداشته است، اظهار کرد: مردم توجه بیشتری به مصرف برق در الگوهای مصرفی تعیین شده دارند. در نتیجه این توجه مردمی امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد به مشترکانی که در حد الگو، مصرف می‌کردند، اضافه شد و حتی بیش از ۳ میلیون مشترک امسال مصرف خود را به زیر الگو کاهش داده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند