آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۳

 • نسخه حل‌وفصل واگذاری‌ها

  دنیای اقتصاد: مصوبه آخرین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ به تشکیل دو کارگروه تخصصی برای رسیدگی و حل‌وفصل مساله توقف فعالیت، فسخ یا ابطال قرارداد واگذاری‌ها اختصاص داشت. فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران معتقدند تداوم مشکلات در حوزه واگذاری‌ها، امنیت سرمایه‌گذاری و منافع ملی را تهدید می‌کند و باید رویه‌ای را پیش گرفت و اجازه نداد همه بخش‌ها و افراد قربانی مشکلات ناشی از واگذاری‌ها شوند. «استفاده از ظرفیت ماده ۴۷۷ قانون آیین‌ دادرسی»، «ورود نهادهای نظارتی به پرونده واگذاری‌ها»، «تشکیل هیات داوری برای رسیدگی به دعاوی خصوصی‌سازی» و «حفظ حقوق شرعی و قانونی مالکیت خریدار»، از پیشنهادهایی بود که برای حل و فصل واگذاری‌ها در این نشست ارائه شد.
 • چالش پایداری زیست‌محیطی در صنعت بسته‌بندی

  دنیای‌اقتصاد: یکی از چالش‌های زیست‌محیطی، میزان پایداری بسته‌بندی محصولات و دیدگاه مصرف‌کنندگان حول این موضوع است. در نظرسنجی که اخیرا توسط مک‌کنزی از مصرف‌کنندگان در ۱۰ کشور صورت گرفته، به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان در چین، هند و اندونزی در مقایسه با سایر کشورها، بیشترین تمایل را برای پرداخت هزینه‌های بیشتری برای بسته‌بندی یک کالا با هدف حفظ محیط زیست (هزینه سبز) دارند. در این سه کشور، بیشترین نگرانی‌های مصرف‌کنندگان حول آلودگی آب و هوا است و کمترین نگرانی به تولید زباله ارتباط دارد.
 • سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار میلیاردی برای توسعه شبکه برق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل توانیر، سال ۱۳۹۹ را سخت‌ترین سال صنعت برق دانست و گفت: برای توسعه شبکه در سال جاری به‌عنوان سخت‌ترین سال صنعت برق، ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.
 • استاندارد بین‌المللی ضد رشوه به جریان افتاد

  دنیای اقتصاد: استاندارد ضد رشوه که سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی سازمان بین‌المللی استاندارد تدوین و منتشر شد، سرانجام با ترجمه رسمی در ایران جزو یکی از الزامات سازمان ملی استاندارد قرار گرفت. به گفته حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران، اجرای دقیق و پیاده‌سازی هدفمند این استاندارد، می‌تواند فصل تازه‌ای از شفافیت و حرکت در مسیر ارتقای سطح عدالت در بنگاه‌های اقتصادی و نهادهای دولتی و حاکمیتی در کشور پدید آورد.
 • جهش ۴ برابری ظرفیت انرژی خورشیدی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: انتظار می‌رود ظرفیت تاسیسات خورشیدی در آمریکا تحت تاثیر تمدید یارانه این صنعت در اواخر سال گذشته و رونق تقاضا برای نیروی پاک، تا سال ۲۰۳۰ چهار برابر شود. به گزارش «ایسنا»، انجمن صنایع انرژی خورشیدی آمریکا با اشاره به گزارشی که مشترکا با شرکت وود مک کنزی منتشر کرده است، اعلام کرد این صنعت ظرف یک دهه آینده ۳۲۴ گیگاوات ظرفیت نصب شده خواهد داشت که بیش از سه برابر حدود ۱۰۰ گیگاوات ظرفیت نصب شده تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
 • ماموریت‌های وزارت صمت در سال جدید

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر بحث سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و اشتغال‌زایی به‌عنوان ماموریت این سازمان، سرمایه‌گذاری ناشی از امضای تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته میان وزارت صمت و نمایندگان پنج استان کشور را ١۵٢ هزار میلیارد تومان در قالب ۶٢ پروژه‌ جدید اعلام و برآورد کرد که در سال آتی به هزار هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری دست یابیم. به گزارش «ایسنا» مراسم امضای تفاهم‌نامه توسعه سرمایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر با حضور وزیر صمت و مقامات این سازمان، مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و مقامات استان‌های مختلف برگزار شد.
 • راهبرد خروج ایران از تنگنای اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: فعالان اقتصادی در نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق ایران میزبان عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی و کارشناسان اقتصادی بودند تا چالش‌های حاکم بر نظام تجارت و بازرگانی را بررسی کنند. در این نشست دکتر عباس آخوندی استراتژی خروج ایران از تنگنای اقتصادی را تمرکز دولت بر آزادی تجارت عنوان کرد و بر این باور بود که توجه واقعی به تجارت، سایر مشکلات اقتصادی را برطرف خواهد کرد.
 • هرمزگان؛ پشتوانه ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اکو

  دنیای‌اقتصاد: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه گفت: هرمزگان توان بالایی در پشتیبانی ترانزیت کشورهای عضو اکو دارد و پشتوانه‌ای قوی در این حوزه است. سیدرسول مهاجر در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس اظهار کرد: مهم‌ترین نقش اکو برای کشورهای عضو، توسعه روابط اقتصادی آن است.
 • سهم زنجیره‌ غذا در انتشار گازهای گلخانه‌ای

  دنیای اقتصاد: از زمان تغییر کاربری زمین و تولید محصولات کشاورزی تا بسته‌بندی و مدیریت پسماند، تولید دی‌اکسیدکربن توسط زنجیره تولید غذا در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۸ میلیارد تن تخمین زده شده است که ۳۴ درصد از کل دی‌اکسید‌کربن تولید شده را تشکیل می‌دهد. این سهم اما به مرور کاهش داشته چرا‌که در سال ۱۹۹۰ حدود ۴۴ بوده است، در حالی‌که مقدار کل دی اکسیدکربن منتشر شده توسط زنجیره غذا روند افزایشی داشته است.
 • کاهش وزنی واردات نهاده‌های دامی به ۱۱ درصد رسید

  دنیای اقتصاد: واردات نهاده‌های دامی در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۱۱ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش ۹ درصدی را تجربه کرده است. به گزارش «ایسنا» براساس اعلام اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، در ۱۱ ماه سال‌جاری ۱۴ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۹۹۴ هزار تن نهاد دامی وارد کشور شده است که این رقم در مقایسه با واردات ۱۶ میلیون و ۳۱ هزار و ۸۳۰ تنی نهاده‌های دامی در دوره مشابه سال گذشته کاهش وزنی ۱۱ درصدی را تجربه کرده است.براساس این گزارش، ارزش دلاری واردات نهاده‌های دامی در ۱۱ ماه سال گذشته ۴ میلیارد و ۷۳۴ میلیون و ۷۴۰ هزار دلار بوده است که این رقم در سال‌جاری با کاهش ۹ درصدی به ۴ میلیارد و ۲۹۶ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۱۶۰ دلار رسیده است.
 • هماهنگی برای تنظیم بازار شب عید

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با وزیر جهاد‌کشاورزی، مهم‌ترین مسوولیت بخش اقتصادی دولت را تامین معیشت مردم به‌خصوص در شرایط جنگ اقتصادی کنونی دانست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر