آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۷

 • حذف مزاحمان استارت‌آپ‌ها؟

  دنیای‌اقتصاد: براساس مصوبه شورای ‌عالی اداری، از این پس کسب‌وکارها در ابتدای راه‌اندازی نیازی به مجوزهای دست و پاگیر نخواهند داشت و این مجوزها و نظارت بر آنها به بعد از زمان راه‌اندازی موکول خواهد شد. با چنین تصمیمی برخی از موانع مهم پیش‌روی استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه رشد از پیش‌رو برداشته می‌شود. این مصوبه البته به معنای حذف انبوه مجوزها برای راه‌اندازی کسب‌وکار نیست، اما شروع به کار را تسهیل می‌کند.
 • منوی نشست تخصصی همایش یازدهم فولادسازان

  دنیای‌اقتصاد: یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار، چهارم تا ششم اسفند‌ماه به شکل آنلاین-حضوری برگزار می‌شود. در این همایش برگزاری چند نشست تخصصی پیش‌بینی شده است. «تعاملات دو حوزه فولاد و سنگ‌آهن، چالش‌ها و راهکارها» و «صادرات در دوره پساترامپ» عنوان یکی از نشست‌های تخصصی است که در روز اول همایش (۴ اسفند) برگزار خواهد شد.
 • صنعتی‌شدن؛ آنتی‌تز تحریم

  پوریا آراستی پژوهشگر سیاست‌گذاری عمومی در مدرسه اقتصاد لندن
  مدتی است بحث بر سر بازگشت آمریکا به برجام داغ شده است. تحلیل‌های مختلفی در این رابطه ارائه شده و اغلب تحلیل‌ها بازگشت آمریکا به برجام را پیش‌بینی می‌کنند. با بازگشت آمریکا به برجام، بخش قابل‌توجهی از تحریم‌ها برداشته خواهد شد و امید می‌رود نظام بانکی و مالی ما بتواند تنفس طبیعی خود را از سر گیرد. اما جزئیات تحلیل‌ها، خبرهای خوبی با خود به همراه ندارند. متاسفانه، بازگشت آمریکا به برجام قرار نیست به هیچ‌عنوان به سادگی رخ‌ دهد.
 • رهبری شرق آسیا در احیای اقتصاد

  دنیای‌اقتصاد: در اواسط ماه ژانویه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد موسوم به آنکتاد در گزارش‌های خود در باب روندهای تجاری از احیای تجارت جهانی در اواخر سال ۲۰۲۰ سخن گفت. اما هنوز یک ماه از زمان انتشار این گزارش نگذشته است که این سازمان بین‌المللی در برخی از برآوردهای خود تجدید نظر کرده است. در این گزارش جدید تاکیدشده که گرچه بخش انرژی و حمل‌و‌نقل راه درازی تا احیای اقتصادی در پیش دارند؛ اما کشورهای شرق آسیا با سرعت زیادی در حال افزایش تجارت خود هستند و در احیای تجارت، پیشرو هستند.
 • دومینوی مشکلات در روند تجارت خارجی

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی، آسیب‌های وارد شده به تجارت خارجی را ناشی از ناهماهنگی‌های داخلی می‌دانند. آنها تداوم ناهماهنگی‌های موجود را عامل دپوی کالا و نتیجه افزایش دپوی کالا را کمبود کالاهای اساسی در ماه‌های آتی عنوان می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد تجارت خارجی در ایران گرفتا‌ر مشکلاتی است که دومینووار به هم مرتبط هستند. تا‌زه‌ترین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتا‌ق ایران با هدف بررسی و حل مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی برگزار شد. در این نشست که علاوه بر اعضای هیات رئیسه این کمیسیون، حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت و معاونت دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی و برخی روسای کمیسیون‌های تخصصی اتا‌ق ایران حضور داشتند، امکان ترخیص کالاهای اولویت ۲۷ دپو شده در گمرک، چالش‌های موجود در ثبت‌سفارش شرکت‌های بازرگانی فاقد سابقه و مشکلات کارت‌های بازرگانی واحدهای تولیدی نیز موردبحث و بررسی قرار گرفت. سیدمحمد جعفری، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتا‌ق ایران به انتقاد از ناهماهنگی‌های داخلی پرداخت که منجر به آسیب به حوزه تجارت خارجی شده است.
 • قرن اقتصاد

  مسعود خوانساری/ رئیس اتاق بازرگانی تهران
  ایران با پایان دهه ۹۰ شمسی در آستانه ورود به قرن جدید هنوز به یک سوال اساسی پاسخ نداده‌است. چرا اقتصادی با این حجم از پتانسیل‌های درونی، برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلندمدت در ۵۰ سال گذشته، هنوز موفق به دستیابی به توسعه پایدار نشده‌ است؟ از همه مهم‌تر اینکه در آستانه قرن جدید چطور باید به اقتصاد و آینده توسعه در ایران نگاه کرد؟

بیشتر