آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • ماشین کند حذف مقررات

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار از سوی «بازوی پژوهشی مجلس» زیر ذره‌بین قرار گرفت. ارزیابی فعالیت هیات مقررات‌زدایی در طول ۵ سال گذشته نشان می‌دهد، به‌رغم برداشتن گام‌هایی ضروری برای ساماندهی، تسهیل و تسریع صدور مجوزها، این هیات فرآیندهای لازم را با کُندی بسیار پیش برده است. کُند عمل کردن ماشین حذف مقررات مزاحم کسب‌وکار به دو دلیل «عدم‌تمرکز روی وظایف محوله» و «تشکیل درگاه صدور مجوزهای کسب‌وکار قبل از ایجاد شفافیت لازم در صدور مجوزها» بازمی‌گردد. پیشنهاد می‌شود هیات مقررات‌زدایی اولا کاملا بر سروسامان دادن «پایگاه‌ اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب‌وکار» تمرکز کند و کار ویژه‌ هماهنگی نهادهای اجرایی را به هیات وزیران بسپارد. ثانیا تا زمانی که هدف اصلی «پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب‌وکار»، یعنی شفاف کردن شرایط صدور مجوز همه کسب‌وکارها محقق نشده، هیات مقررات‌زدایی و وزارت اقتصاد، به تشکیل «درگاه صدور مجوزهای کسب‌وکار» ورود نکند.
 • راهنمای ساماندهی بازار فولاد با ابزار بورس

  رضا شهرستانی عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران
  ساماندهی و تنظیم گری بازار فولاد نسبتی با پیچیده کردن پروسه خرید و فروش محصول ندارد. در ماه‌های اخیر پیوسته بحث بر سر بازطراحی بازار فولاد کانون تلاش‌های وزارت صمت و کمیسیون صنایع مجلس بود. با این وجود اما بعضا مواردی از تلاش برای پیچیده کردن پروسه‌ها به جای حل مسائل مهم این بازار دیده شده است. موضوعی که گاه شائبه بازگشت رانت و امضای طلایی را تقویت کرده و به جز افزایش تنش، بهبودی را در کار بازیگران کوچک و بزرگ بازار فولاد ایران حاصل نمی‌کند. به جای این رویه، پیشنهاد می‌شود سیاست‌گذار نگرشی متفاوت را اتخاذ کرده و مسائل دیگری را در دستور کار قرار دهد. برخی از این دستورکارهای سیاستی می‌توانند تحولی جدی در بازار فولاد ایجاد کنند.
 • کاهش ۴۱ درصدی بارندگی‌ها در سال آبی جاری

  دنیای‌اقتصاد: متولی اعلام آمارهای بارندگی کاهش بارش را در سال‌جاری آبی تایید کرد. میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی‌جاری که ابتدای مهرماه تا هفته سوم بهمن‌ماه است، از وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در نیمه جنوبی کشور در این مدت حکایت داشته و نشان‌دهنده کاهش ۴۱ درصدی بارش‌ها در سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است. به ‌گزارش پاون، نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۷/ ۴۵۳میلی‌متر، کهگیلویه ‌و بویراحمد با ۳/ ۳۸۸میلی‌متر و مازندران با ۴/ ۲۶۰میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند. با این حال ۲۴ استان کشور بارش‌های کمتری را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سیستان و بلوچستان با ۱/ ۵میلی‌متر، هرمزگان با ۲/ ۱۶میلی‌متر و خراسان‌جنوبی نیز با ۲۹/ ۳۲میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته سوم بهمن‌ماه بوده‌اند.
 • واکنش رئیس اتاق ایران به قطع گاز کارخانه‌های سیمان

  دنیای‌اقتصاد: قطع گاز کارخانه‌های تولید سیمان در ماه‌های اخیر موجب شد تا صدای اعتراض بسیاری از واحدهای تولیدی بلند شود. حالا شافعی، رئیس اتاق ایران نیز با استناد به مواد ۱۱ و ۲۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار به این موضوع واکنش نشان داده است. رئیس اتاق ایران در جلسه شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی گفته است: اینکه قراردادی تنظیم و گفته شود در ۴ ماه پایانی سال، گاز واحدهای تولیدی سیمان قطع می‌شود، مخالف نص صریح قانون است. اگر مقرر شده شورای تامین برای قطعی گاز تصمیم بگیرد، لازم است تا طبق قانون به این موضوع عمل شود.
 • سطح داخلی‌سازی به ۲/ ۱میلیارد دلار رسید

  دنیای‌اقتصاد: با گذشت ۱۰ ماه از سال یک سوم از برنامه ۲/ ۳میلیارد دلاری داخلی‌سازی صنعت اجرایی شده است. رئیس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌کرد: برگزاری میزهای ساخت داخل تاکنون به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کاهش ارز بری منجر شده است. به گزارش شاتا، محمد مهدی هادوی با اشاره به برگزاری ۱۴ میز ساخت داخل افزود: پارسال ۱۰ میز ساخت داخل در حوزه‌های خودرو، تجهیزات مخابرات، برق و الکترونیک، پتروشیمی، فولاد و مس برگزار و یک میز ساخت داخل دیگر نیز در صنعت لوازم خانگی آماده برگزاری است. هادوی خواستار آن شد که تولیدکنندگان برای استفاده از قانون حداکثری استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور اطلاعات خود را در سامانه «توانیران» ثبت و به‌روز کنند.
 • سه گشایش تجاری جدید با عراق

  دنیای‌اقتصاد: تشکیل دادگاه مشترک تجاری بین ایران و عراق، راه‌اندازی گذرگاه‌های مرزی زمینی عراق و اعلام آمادگی برای لغو روادید بین دو کشور جدیدترین گشایش‌های صورت گرفته درخصوص روابط اقتصادی بین ایران و عراق است. عراق بزرگ‌ترین بازار کالاهای ایرانی در بین کشورهای همسایه و دومین مقصد صادراتی ایران است. کشوری که به‌ واسطه همجواری با ایران، ورود به ‌آن آسان است. اما ساز و‌کار این بازار متفاوت از سایر بازارهاست. تجارت با عراق همچنان به‌صورت سنتی انجام می‌گیرد. در عین حال فعالان اقتصادی اذعان می‌کنند که این بازار به شدت تحت‌تا‌ثیر روابط سیاسی است. به‌عبارتی، کشورهایی در این بازار موفق هستند که روابط سیاسی خود را با دولت عراق تقویت کنند. علاوه ‌بر این، دولت عراق دائما تجارت این کشور را با صدور بخشنامه‌هایی دستخوش تغییرات می‌کند.
 • عارضه دو بخشی حمل‌و‌نقل در ایران

  دنیای‌اقتصاد: اهمیت حمل‌و‌نقل در اقتصاد ایران، موجب شد تا‌ اتاق بازرگانی ایران به منظور تشریح مشکلات این حوزه به خصوص در مورد ترانزیت کالاها، میزبان وزیر راه و شهرسازی باشند. فعالان اقتصادی بر این باورند که اقدامات انجام شده برای توسعه حمل‌و‌نقل چه در حوزه ریلی و چه در حوزه جاده‌ای و دریایی کافی نیست. این در حالی است که ایران به لحاظ ترانزیت کالا و انجام امور تجارت خارجی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
 • ترخیص کالاهای ممنوعه آزاد شد

  دنیای‌اقتصاد: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران طی پیگیری‌های صورت‌گرفته، امکان ترخیص آن دسته از کالاهای گروه چهار (واردات ممنوع) که دارای ثبت‌سفارش بانکی بوده و قبل یا حتی بعد از تا‌ریخ ممنوعیت تا‌مین ارز شده باشند، بدون قید زمانی فراهم شده است؛ در مورد ترخیص ثبت‌سفارش‌های بدون انتقال ارز نیز به‌زودی تصمیم‌گیری می‌شود.
 • کاهش صادرات شکر هند به ایران

  دنیای‌اقتصاد: صادرات شکر هند در سال مالی منتهی به سپتامبر ۲۰۲۱ به دلیل محدودیت‌های لجستیکی مانند کمبود کانتینر و ترافیک در بنادر این کشور بیش از ۲۴ درصد کاهش خواهد یافت.
 • ۲۰ درصد مازاد مشوق‌ صادراتی برای شرکت‌های مدیریت صادرات تعاونی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: شرکت‌های مدیریت صادرات تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند. به گزارش اتاق تعاون ایران، بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران با هدف بررسی جایگاه و نقش بخش تعاون و اتاق تعاون ایران در برنامه‌های توسعه صادرات غیرنفتی با حضور حمیدزادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صمت، روسای کمیسیون‌های اتاق تعاون و نمایندگان اتاق‌های تعاون استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر