آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • بهار تولید در ماه اول زمستان

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه ۴۰ محصول منتخب «صنعتی» و «معدنی» در اولین ماه زمستان ۹۹ منتشر شد. جدیدترین گزارش وزارت صمت از وضعیت تولید در ۱۰‌ماه منتهی به دی، از رشد ۲۷ محصول و افت ۱۳ محصول نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل حکایت دارد. به روایت دیگر ۶۷‌درصد از ۴۰ محصول منتخب صنعتی و معدنی در این دوره از نظر میزان تولید، نسبت به ۱۰ ماهه سال قبل با رشد تولید روبه‌رو شده‌اند و حدود ۳۳ درصد از صنایع منتخب نیز افت تولید را تجربه کرده‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت تولیدات صنعتی و معدنی، اولین ماه فصل زمستان را بهاری آغاز کردند. «الیاف اکریلیک»، «ماشین لباسشویی»، «شمش آلومینیوم» سه محصول با بیشترین رشد تولید و «روغن ساخته ‌شده نباتی»، «سموم دفع آفات نباتی» و «چرم» محصولاتی با بیشترین افت تولید در بازه مورد بررسی بوده‌اند.
 • روایت وزیر صمت از موانع تولید صنعتی

  علیرضا رزم‌حسینی در یک برنامه‌ تلویزیونی از جزئیات برنامه‌های در دست اقدام وزارت صمت پرده برداشت. وی که حین برنامه پرو‌ژه‌های حوزه خودرو، آب، فولاد، معدن و مسائل پیرامون تجارت کشور را تشریح کرد، یک بار دیگر روی موضع خود درخصوص لزوم خروج دولت از مداخله مستقیم در قیمت‌گذاری و تولید دفاع کرد و قوانین مازاد و بوروکراسی سخت را دو مانع مهم ممانعت از رشد پایدار تولید و صنعت عنوان کرد.
 • فقدان ارزش‌افزوده در سیاست‌گذاری فولاد

  آرمان خالقی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت
  وجود ذخایر انبوه سنگ‌آهن و زیرساخت‌های تولید فلزات اساسی نظیر کارخانه‌های تولید فولاد، ورق و شمش موجب شده تا ظرفیت مناسبی در کشور برای بهره‌مندی از ذخایر موجود ایجاد شود. ایران به عنوان کشوری برخوردار از پتانسیل بالای تولید و صادرات در صنایع معدنی آمادگی لازم را برای جهش اقتصادی دارد. در بخش فولاد، آرمان‌ها به واقعیت‌ها نزدیک‌تر است. با این تفاوت که باید از ظرفیت صاحبان هر یک از بخش‌های زنجیره تولید و تامین فولاد در قالب بنگاه‌های اقتصادی و فعالانی که در پی کسب سود هستند، به درستی استفاده کنیم.
 • بخشودگی جرایم بدهکاران صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از ابلاغ طرحی برای بخشودگی جرایم بدهکاران صندوق خبر داد. وی بیان کرد: اگر بدهکاران صندوق بتوانند اصل بدهی خود را تا پایان سال پرداخت کنند، جریمه آنان بخشیده شده و نرخ محاسبه بدهی همان ۱۴ درصد سالانه خواهد بود. به گزارش شاتا، محمدحسین مقیسه با بیان این مطلب افزود: این نرخ ۴درصد کمتر از نرخ مورد عمل براساس مصوبه شورای پول و اعتبار است و به‌صورت روزشمار و فقط به اصل تسهیلات تعلق می‌گیرد.
 • درخواست صنعتگران برای تعویق طرح فولادی مجلس

  ایسنا: ۲۱ تولید کننده فولاد در نامه‌ای به‌صورت جمعی از رئیس مجلس شورای اسلامی تعویق زمان بررسی طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد» را خواستار شدند. این شرکت‌ها با یادآوری رشد تولید فولاد کشور که به رغم تحریم‌ متوقف نشده، اعلام کردند طرح مذکور متضمن منافع تولیدکنندگان فولاد نیست.
 • ماموریت غیرممکن برای تجارت آزاد؟

  دنیای‌اقتصاد: بیانیه روز جمعه ایالات‌متحده آمریکا در حمایت از یکی از نامزدهای سازمان تجارت جهانی، مسیر آینده این سازمان بین‌المللی را روشن کرد. مسیری که ماه‌هاست نه تنها در گرداب کووید-۱۹ افتاده، بلکه غیاب سکاندار نیز بر بحران‌ آن افزوده بود. نجوزی اوکونجو ایوالا، دیپلمات، اقتصاددان و زنی از آفریقا حالا آماده است تا سکان سازمانی را که قریب به یک سال در محاق افتاده در دست گیرد. ۱۶۴ کشور جهان امیدوارند او به پشتوانه تجربه‌هایی که در تجارت و روابط بین‌الملل دارد بتواند کشتی به گل نشسته WTO را به حرکت درآورد. این اقتصاددان ۶۶ساله حوزه توسعه، در طول زندگی حرفه‌ای خود به فردی شهره بود که با مدیریت خود پایه‌های قدرت و ثروت را به لرزه درمی‌آورده است.
 • تامین ارز ۳۰ میلیارد دلاری برای واردات در سال ۹۹

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت در نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران از تخصیص ۴۵‌میلیارد دلار ارز برای متقاضیان در سال‌جاری خبر داد که به گفته وی، از این میزان، ۳۰ میلیارد دلار تامین‌ارز شده‌است. او همچنین به صدور بخشنامه‌ای اشاره کرد که بر اساس آن، به بازرگانان و تجار اجازه داده می‌شود بر مبنای رشته فعالیت کارت بازرگانی خود، تا سقف ۵۰۰‌هزار دلار واردات روی تعرفه‌های جدید کالایی که پیش از این سابقه واردات روی آن نداشته‌اند، ثبت‌سفارش جدید داشته باشند.
 • آمادگی برای تشکیل کمیته تجاری مشترک اتاق تهران و سفارت عراق

  دنیای اقتصاد: در ملاقات سفیر جمهوری عراق در تهران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، دو طرف برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و بخش بازرگانی سفارت عراق در تهران، توافق کردند. بر اساس پیشنهادی که رئیس اتاق تهران در این ملاقات مطرح کرد، در این کمیته مشترک، با بررسی مشکلات و درخواست‌های تجار و بازرگانان از هر دو کشور، راهکارهایی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی ارائه خواهد شد. در ملاقات نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر جمهوری عراق در تهران و مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، دو طرف برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و بخش بازرگانی سفارت عراق در تهران، توافق کردند. بر اساس پیشنهادی که رئیس اتاق تهران در این ملاقات مطرح کرد، در این کمیته مشترک، با بررسی مشکلات و درخواست‌های تجار و بازرگانان از هر دو کشور، راهکارهایی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی ارائه خواهد شد.
 • درخواست نخست‌وزیر سوریه از شرکت‌های ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: نخست‌وزیر سوریه، در دیدار با کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، با اشاره به صدمات سوریه در جنگ، مشارکت بیشتر شرکت‌های ایرانی در امر بازسازی و راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های سوریه را خواستار شد. حسین عرنوس همچنین با اظهار خوشحالی از تاسیس مرکز تجارت ایرانیان در دمشق، این اقدام اتاق ایران را ناشی از اشتیاق بخش خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد سوریه دانست و از حمایت کامل دولت سوریه از این مرکز خبر داد. در ادامه کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه نیز ضمن ابلاغ پیام دوستی فعالان اقتصاد ایران به مردم سوریه، گزارش آخرین اقدامات اتاق مشترک ایران و سوریه را ارائه کرد. او حل مسائل بانکی و حمل‌ونقل گمرکی را نیازهای اصلی افزایش مبادلات دانست و خواستار اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا‌شده بین معاون اول رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر سوریه شد. عضو هیات‌‌رئیسه اتاق ایران در این ملاقات با اشاره به تحریم‌های آمریکا گفت: معتقدیم فشارهای تحریم به دو کشور سوریه و ایران به نقطه پایان خود رسیده و این دو کشور توانسته‌اند الگویی از مقاومت در برابر زیاده‌خواهی آمریکا به دنیا معرفی کنند. در ادامه جلسه گزارشی از چگونگی تاسیس مرکز تجارت ایرانیان به نخست‌وزیر سوریه ارائه شد. در این سفر کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه ملاقاتی با وزیران کشاورزی، بازرگانی خارجی، بازرگانی داخلی، اتاق‌های بازرگانی و صنعت دمشق و حلب انجام داد. همچنین در سفر به حلب برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه در فروردین سال ۱۴۰۰ انجام گرفت و به‌علاوه اولین فروم تجاری در مرکز تجارت ایرانیان در آیین سفر برگزار و طی آن ظرفیت‌های همکاری دو کشور ایران و سوریه بررسی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر