• دست‌اندازهای پیش‌روی دیده‏‌بانان تجاری

  دنیای‌‌اقتصاد: متولیان تجاری کشور وعده داده‌‌اند که ظرف دو سال آینده ۱۲۰ رایزن بازرگانی به‌عنوان نماینده دولت و دیده‌‌بان تجاری به کشورهای هدف اعزام شوند، اما این وعده تا چه میزان امکان تحقق دارد؟ در یک دهه اخیر تعداد کشور‌هایی که ایران به آنها رایزن بازرگانی اعزام کرده است نه‌تنها از ۱۷ کشور فراتر نرفته بلکه به‌تدریج نیز کاهش یافته است. در حال‌حاضر ایران در ۶کشور عراق، چین، ارمنستان، جمهوری‌آذربایجان، فدراسیون‌روسیه و عمان رایزن بازرگانی دارد. کشور‌هایی که سهم ارزشی‌شان از کل صادرات ایران در سال گذشته حدود ۵۲درصد است. در این میان، چین با سهم ارزشی حدود ۲۶درصد و عراق با سهم ارزشی بیش از ۲۱درصد از کل صادرات ایران در رده اول و دوم قرار دارند. یعنی از ۱۷ کشور هدف صادراتی ایران که سهمی معادل ۸۷‌درصد از صادرات غیرنفتی را در سال ۹۹ داشتند، تنها ۶ کشور میزبان رایزنان بازرگانی ایران هستند.
 • گلایه بخش‌خصوصی از سازو‌کار شهرک‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های سراسر کشور در تازه‌‌ترین نشست با هیات‌رئیسه اتاق ایران میزبان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی بودند؛ مهیا نبودن زیرساخت‌‌های لازم در تعدادی از شهرک‌‌ها، شیوه وا‌گذاری شهرک‌‌ها به بخش‌خصوصی و بی‌‌توجهی به آمایش منطقه‌‌ای در راه‌‌اندازی شهرک‌‌های جدید از موضوعاتی بودند که در این نشست مورد گلایه بخش‌خصوصی قرار گرفت. روسای اتاق‌های استانی با توجه به اهمیت و جایگاهی که صنایع کوچک و متوسط می‌توانند در مسیر توسعه اقتصادی هر کشوری، داشته باشند، خواستار نگاه و رویکرد حمایتی از این صنایع توسط دولتمردان و نمایندگان مجلس شدند. به باور آنها اگر قرار است در اقتصاد ایران تحولی رخ دهد، این حرکت از صنایع کوچک آغاز می‌شود.
 • توسعه استارت‌آپ‌‌ها و صنایع کوچک در صدر منوی همکاری با فنلاند

  دنیای‌اقتصاد: در نشست رئیس اتاق ایران با سفیر فنلاند در تهران بر همکاری دو کشور در حوزه شیوه‌های جدید آبیاری، توسعه استارت‌آپ‌‌ها و چگونگی توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط تاکید شد. سفیر فنلاند در تهران با رئیس اتاق ایران دیدار کرد. همکاری دو کشور با تمرکز بر بخش‌خصوصی دو کشور و به صورت تعاملات تجاری در سطح خرد در زمینه استارت‌آپ‌‌ها، کشاورزی و شیوه‌های جدید آبیاری، مهم‌ترین موضوعاتی بود که دراین نشست مطرح شد.
 • علت رشد صادرات به عمان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و عمان می‌گوید: در ۶ ماهه سال‌جاری، صادرات ایران به عمان بالغ بر ۶۷‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اعلام این مطلب که سطح صادرات ایران به عمان در ۶‌ماه ابتدایی سال به رقم ۲۷۷ میلیون دلار رسیده است، از رشد ۶۷‌درصدی صادرات به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
 • کوله‌بران مجاز به ورود ۸۰۰ قلم کالا هستند

  دنیای‌اقتصاد: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برابر ضوابط ابلاغی کوله‌بران استان در کنار صادرات کلیه کالاهای مجاز صادراتی اجازه دارند بیش از ۸۰۰ قلم کالای تعیین‌شده وارداتی را وارد کند. به گزارش «ایرنا» ماندانا زنگنه در نشست بررسی فعالیت تجاری کوله‌بران استان اظهار کرد: بر اساس قوانین تعریف شده هر کوله‌بر می‌تواند تا سقف ۷۰۰ هزار تومان در‌ ماه کالا صادر و وارد کند و این مبلغ برای هر خانوار کوله‌بر به‌صورت ماهیانه ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تومان در نظر گرفته شده که باید از طریق بازارچه‌های مرزی مشخص با بهره‌بردن از معافیت کامل سود بازرگانی انجام شود.
 • بی‌عملی در حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

  دنیای‌اقتصاد: نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی به ریاست احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم برگزار شد. در این نشست، او نسبت به عدم‌حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور انتقاد کرد و آن را امتیازی ویژه برای عده‌ای خاص دانست.
 • آغاز روابط اقتصادی ایران و عربستان با صادرات ۳۹ هزار دلاری

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک از آغاز روابط اقتصادی ایران و عربستان با صادرات ۳۹ هزار دلاری به این کشور در دولت سیزدهم خبر داد. روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبر‌گزاری صداوسیما گفت: بعد از یک سال و نیم قطعی روابط، صادرات به عربستان همزمان با مذاکرات دو کشور اتفاق افتاده که خبر خوبی به‌حساب می‏‌آید. وی افزود: از ۳۹ هزار دلار صادرات به عربستان، ۶هزار دلار مربوط به صادرات کاشی و ۳۳ هزار دلار مربوط به صادرات شیشه‌های کروی مورد‌نیاز در علائم رانندگی است. لطیفی آغاز صادرات به عربستان در دولت سیزدهم را نشانه گشایش در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور دانست.
 • سهم ۶۰ ‌درصدی استان تهران از کارت‌های بازرگانی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران از رشد ۷۲‌درصدی صدور کارت‌های بازرگانی در استان تهران خبر داد و گفت: ۵۵ تا ۶۰‌درصد از کارت‌های بازرگانی کشور در استان تهران است. هوشنگ رضایی‌ثمرین در گفت‏‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: در ۶ ماهه نخست سال‌جاری تمدید کارت‌های بازرگانی ۲۱‌درصد و صدور اولیه آنها ۷۲‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. در نیمه نخست امسال ۱۴۹۲ کارت بازرگانی صادر و ۵۵۸۵ کارت تمدید شده است.
 • شروط تحقق وعده صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صمت وعده داده است که رشد بخش صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱ به ۱۲درصد خواهد رسید. در این میان، سوال مهم این است که الزامات تحقق این وعده چیست؟ روند رشد این بخش در دهه گذشته نشان می‌دهد که آخرین بار در سال ۹۵ و در جریان توافق هسته‌ای، کشور شاهد رشد دورقمی بخش صنعت و معدن بود. حال در شرایط فعلی به نظر می‌رسد شرط لازم برای خیز رشد صنعتی تقویت سرمایه‌گذاری است که بتواند موجب رشد تشکیل سرمایه ماشین‌آلات شود؛ موضوعی که بدون کنار رفتن مانع تحریم ممکن نیست.
 • جذب سرمایه در انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو گفت: بازار توسعه انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به پتانسیل بالای منابع انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست‌‌‌توده و زمین‌‌‌گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ‌های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران است. به‌‌‌ گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی وزارت نیرو، علی‌‌‌اکبر محرابیان در دومین اجلاس وزرای انرژی در چین با موضوع «آینده سبز و فراگیر انرژی» اظهار کرد: بی‌‌‌تردید غلبه بر چالش‌های جهان در قرن۲۱، نیازمند چندجانبه‌‌‌گرایی، ‌‌‌ احترام به حقوق بین‌الملل، اصلاح نهادهای حاکمیت سیاسی و اقتصادی و توسعه همکاری‌‌‌های بین‌المللی است.
 • آخرین خبر از انتقال آب به دریاچه ارومیه

  دنیای‌اقتصاد: معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: سالانه ۵۵۶‌میلیون مترمکعب آب توسط تونل زاب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد. به گزارش «ایرنا»، قاسم تقی‌زاده خامسی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در جلسه کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد دستگاه‌های اجرایی موظف شدند تاپایان سال‌جاری کارهای باقیمانده را به نتیجه برسانند. وی ادامه داد: اجرای طرح‌های تونل زاب و تصفیه‌خانه‌های شهرهای ارومیه و تبریز به عهده وزارت نیرو است.
 • کدام پوشاک خارجی قاچاق است؟

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: عرضه برندهای خارجی ثبت نشده و مدعی تولید در ایران، قاچاق محسوب می‌شود. به گزارش «ایرنا» افسانه محرابی افزود: هیچ اطلاعاتی از برندهای خارجی که در ایران شعبه دارند و مدعی تولید در داخل هستند به ما ارائه نشده و از نگاه ما عرضه این برندها قاچاق است. وی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه دستورالعمل صدور مجوز تولید بدون کارخانه ارائه شده است، تصریح کرد: برندهای خارجی باید برند و شرکت خود را در داخل ایران ثبت کنند و با یک تولیدکننده داخلی قرارداد ببندند و مشخصات کامل خود را به وزارت صمت ارائه بدهند. مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: تنها یک برند خارجی تاکنون اطلاعات مربوط به موجودی واردات خود را ارائه داده و از مابقی برندها هیچ‌گونه اطلاعاتی نداریم. محرابی با بیان اینکه واردات غیر‌رسمی پوشاک به شکل ته‌لنجی و کولبری انجام می‌شود، گفت: با واردات پوشاک از طریق مناطق آزاد مخالف هستیم و پوشاک مناطق آزاد نیز باید در داخل کشور تامین شود. وی با بیان اینکه کرونا رکودی را در کل بازارهای دنیا از جمله پوشاک به وجود آورده است، ادامه داد: بسیاری از کشورها عرضه پوشاک خارج از فصل ندارند و این پوشاک خارج از فصل به سمت کشورهایی مانند ما هدایت می‌شود.
 • دو وعده ارزی به فعالا‌ن اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: نخستین حضور وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی با وعده این عضو کابینه دولت درباره برداشتن تعهد ارزی از سال آینده همراه بود. آنچه در این وعده سیدرضا فاطمی‌امین مستتر است، خوش‌بینی یا اطمینان او به افزایش درآمد ارزی است. او ابراز امیدواری کرد که از اوایل تابستان سال آینده به کمک فعالان اقتصادی مشکلات درآمدهای ارزی برطرف شود. از صحبت‌های وزیر چنین می‌توان برداشت کرد که دولت سیزدهم برنامه جدیدی برای بازشدن گره ارزی دارد؛ یا بخشی از تحریم‌ها لغو خواهد شد، یا دسترسی به منابع جدید ارزی ایجاد شده یا مکانیزم‌های تازه‌ای برای افزایش درآمدهای ارزی طراحی شده است.
 • تمدید مهلت ثبت‌نام صادرکنندگان نمونه

  دنیای‌اقتصاد: مهلت ثبت‌نام برای انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی تا ۱۰ آبان‌ماه امسال تمدید شده‌است. اتاق تهران برای پنجمین دوره متوالی، مسوولیت انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران و بر‌گزاری مراسم معرفی منتخبان را با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران برعهده دارد. با اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، مهلت ثبت‌نام برای انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی تا ۱۰ آبان‌ماه امسال تمدید شد. پیش از این، ۲۸ مهرماه آخرین مهلت برای ثبت‌نام صادرکنندگان اعلام شده بود.
 • انتخاب ۳۵ رایزن بازرگانی از سوی وزارت‌خارجه

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امورخارجه در جلسه روزگذشته مجلس، به نمایندگان وعده داده تا ۳۵ رایزن بازرگانی از طرف وزارت امورخارجه انتخاب و به بازارهای صادراتی اعزام شوند. به گزارش اکسپورتنا، سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس گفت: طبق گفته وزیر امورخارجه کشورمان در راستای تحقق دیپلماسی اقتصادی قرار است به‌زودی ۳۵‌رایزن بازرگانی توسط وزیر امورخارجه و با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط انتخاب شوند.وی افزود: این وعده وزیر امورخارجه در شرایطی است که قرار است با اعزام این رایزنان، یک دیپلماسی فعال و پویا در زمینه اقتصادی به‌ویژه در منطقه و با کشورهای همسایه داشته باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر