آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۵۹

 • تغییر پارادایم صنایع در ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد: گروه مشاوره اقتصادی آکسفورد چشم‌انداز صنایع مختلف را پس از عصر پاندمی و تا سال ۲۰۲۲ ترسیم کرد. این پژوهش تاکید می‌کند که از فصل سوم سال ۲۰۲۱ جهان به رشد اقتصادی مثبت بازخواهد گشت. بررسی‌های این مطالعه نشان می‌دهد برخی از صنایع مانند نفت به آسانی به وضعیت قبل از کرونا برنمی‌گردند؛ اما از آن سو صنایع بزرگی مانند صنایع دارویی و پزشکی تصویر اقتصاد در جهان را بازسازی خواهند کرد. در عین حال پیش‌بینی شده است کشورهایی مثل چین وکره جنوبی برندگان دنیای پساکرونا باشند.
 • حمایت فائو از تقویت توان کارشناسان ایرانی در تدوین و ارزیابی پروژه‌های سبز

  دنیای اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در چارچوب تلاش‌های جاری خود در حمایت از ارتقای ظرفیت ملی ایران در زمینه سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی، دوره‌ای آموزشی را برای کارشناسان ایرانی با هدف تقویت دانش و مهارت‌های آنها برای ارتقای سرمایه‌گذاری مبتنی بر تغییرات اقلیمی در توسعه کشاورزی و روستایی، مشارکت با نهادهای بین‌المللی تأمین مالی، و ایجاد مسیرهایی مناسب برای تحقق توسعه تاب‌آور به تغییرات اقلیمی برگزار کرد.
 • امکان بازنگری در سهمیه‌های پتروشیمی فراهم شد

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اصلاح سهمیه واحدهای صنعتی بر اساس میانگین تولید و خرید سال گذشته، اعلام کرد صاحبان صنایع می‌توانند با ارائه مستندات معتبر از جمله صورت مالی حسابرسی شده به سازمان‌های صمت استانی تقاضای سهمیه خود را اصلاح کنند. مهدی صادقی نیارکی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت عرضه وتقاضا درخصوص واردات برخی از محصولات پتروشیمی گفت: واردات محصولات پتروشیمی ممنوع نبوده و سال هاست که تعرفه این محصولات ۵ درصد است چون پتروشیمی جزو مزیت‌های رقابتی کشور است.
 • امتیاز به ترخیص کالا با تمدید ثبت‌سفارش

  دنیای‌اقتصاد: بخشنامه جدید گمرک با چهار هدف «تسریع در ترخیص کالاهای اساسی»، «کاهش رسوب کالا و تسریع در انجام تشریفات گمرکی»، «کاهش ایستایی کالاها در مرزهای کشور» و «تسهیل در صدور مجوزها» صادر شد. محور اصلی این بخشنامه که از سوی مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران ابلاغ شده، موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت‌سفارش است. زمانی که کالاها به گمرک می‌رسند، اکثرا دارای ثبت‌سفارش هستند.
 • نسخه منطقه‌ای برای تدوین برنامه هفتم توسعه

  دنیای‌اقتصاد: نسخه پیشنهادی برای تدوین برنامه هفتم توسعه از سوی رئیس اتاق بازرگانی کشور ارائه شد. بر این اساس بخش خصوصی بر این باور است که برنامه هفتم باید بر اساس ظرفیت‌های منطقه‌ای طراحی و تدوین شود و برنامه ملی از دل برنامه‌های منطقه‌ای خارج شود.
 • جزئیات موجودی و تامین ارز کالاهای اساسی در بنادر

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به جزئیات روند ترخیص کالاها گفت در حال حاضر حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و در کشتی‌ها موجود است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر