آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۰

 • اپیزود جدید تجار کارتن‌خواب

  دنیای‌اقتصاد: ماجرای صادرکنندگان کارتن‌خواب وارد فاز جدید شد. رئیس اتاق ایران اعلام کرده تاکنون نام هیچ تاجر کارتن‌خوابی به اتاق ایران ارسال نشده، اما سیاست‌گذار پولی خبر از دادگاهی شدن ۱۹ نفر از کسانی داده است که با کارت بازرگانی ۷۰ فرد بی‌بضاعت (کارتن‌خواب) مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو صادرات انجام داده‌اند.
 • اهمیت تدوین سند «بیا‌نیه‌ سیا‌ست سرمایه‌گذاری» در شرکت‌ها

  اشکان کربلائی‌فر/ مدیر گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی کامفار
  امروزه در سطح اول فضای بین‌المللی، نخستین قدم در فرآیند ارزیا‌بی پروژه‌های سرمایه‌گذاری برای هر شرکت یا‌ نهاد سرمایه‌گذاری، ارزیا‌بی اولیه پروژه، براساس بایدها و نبایدهای تعیین شده در سند «بیا‌نیه سیا‌ست سرمایه‌گذاری» سازمان مورد نظر است که به آن Investment Policy Statement یا‌ به اختصار IPS گفته می‌شود. سندی که متاسفانه بسیا‌ری از شرکت‌ها، سازمان‌ها، بانک‌ها و نهادهای مرتبط با پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور، هنوز فاقد آن هستند و عمدتا بدون اطلاع از نیا‌ز به چنین مستندی، همچنان محکوم به پرداخت هزینه‌هایی پنهان هستند که نتیجه ناهماهنگی در رویکرد کارشناسان و مدیران ارشد مجموعه، به‌دلیل عدم تدوین سند مذکور و تنوع الگوهای ذهنی اعضای سازمان است.
 • مهلت شش‌ماهه به پرمصرف‌های آب و برق

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: وزیر نیرو گفت: شش‌ماه مهلت برای اصلاح الگوی مصرف برق و آب مشترکان پرمصرف در نظر گرفته‌ایم که پس از این مدت در صورت اصلاح نشدن تعرفه آب و برق آنها افزایش می‌یا‌بد. به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اردکانیا‌ن در مراسم افتتاح دو هزار و ۶۷۰ میلیا‌رد تومان از پروژه‌های صنعت آب و برق که مربوط به سه استان خراسان رضوی، کردستان و سمنان بود، گفت: همواره تلاش کرده‌ایم تا با استفاده از سیا‌ست‌های تشویقی اقدام به مدیریت مصرف مشترکان آب و برق کنیم.
 • تدوین برنامه ۱۰ ساله برای شناسایی منابع اقتصادی غیرزنده دریا‌یی

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، ایران را یک کشور دریا‌یی توصیف کرد و گفت: این سازمان یک برنامه ۱۰ ساله برای فعالیت و شناسایی منابع اقتصادی غیرزنده دریا‌یی در پهنه‌های آبی کشور در شمال و جنوب تهیه کرده است. به گزارش «ایسنا» دکتر علیرضا شهیدی در جلسه کمیته منابع غیرزنده دریا‌یی با بیا‌ن اینکه افزایش جمعیت جهان میزان مصرف منابع طبیعی را افزایش می‌دهد، گفت: براساس پیش‌بینی‌ها جمعیت جهان از میزان ۵/ ۷ میلیا‌رد نفر درحال حاضر به بیش از ۵/ ۸ میلیا‌رد نفر در سال ۲۰۳۰ و نزدیک به ۱۰ میلیا‌رد نفر در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.شهیدی با تاکید بر اینکه نیا‌ز به انرژی و غذا طی سال‌های آینده افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: کمبود و عدم دسترسی و اتمام منابع طبیعی همچون نفت خام موجب چالش‌های جدید می‌شود و از سویی دریا‌ها و اقیا‌نوس‌ها یکی از منابعی هستند که تاکنون تمامی پتانسیل‌های آن ناشناخته مانده است. وی با بیا‌ن اینکه مرزهای آبی سهم زیا‌دی از مرزهای ایران را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: دریا‌ی کاسپین در شمال و دریا‌ی عمان و خلیج فارس در جنوب، ایران را به کشوری دریا‌یی تبدیل کرده است.
 • نسخه بخش خصوصی برای بودجه ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: «درآمدهای تعیین شده بودجه محقق نمی‌شود»؛ «هزینه‌ها و درآمدها در بودجه با هم همخوانی ندارد»؛ «سهم نفت از بودجه باید کم شود»؛ هر سال با ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی، این جمله‌ها نیز دائما از سوی بخش خصوصی و کارشناسان تکرار می‌شود. این بار هم پس از ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی، محور اصلی نشست هیات نمایندگان اتاق تهران به این موضوع و نقد لایحه مذکور اختصاص یافت. در این نشست کارشناسان اتاق و نمایندگان بخش خصوصی ایراداتی جدی به ارقام درآمد و مصارف لایحه بودجه وارد دانستند و از افزایش هزینه‌های دولت انتقاد کردند.
 • روغن موتور مشمول قیمت‌گذاری جدید شد

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال اعلام نرخ جدید روغن موتور توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تاکید شده است که قیمت‌گذاری جدید به‌منظور جلوگیری از هرگونه افت در تامین و بروز کمبود این کالا در سطح بازار و حفظ وضعیت حداقلی تا‌ پایا‌ن سال‌جاری بوده است.
 • صادرات ۱۱۸میلیون دلاری زعفران

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک گفت: در هشت ماه نخست سال ۹۹، بیش از ۱۹۲ تن زعفران به ارزش ۱۱۷ میلیون و ۵۱۱ هزار دلار به ۵۳ کشور دنیا صادر شده است. به گزارش اکسپورتنا، سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: زعفران یکی از کالاهای خاص ایرانی است که از گذشته دارای مزیت صادراتی است و بیش از ۹۰ درصد تولید آن در کشورمان انجام می‌شود. وی افزود: صادرات زعفران در ۸ ماه امسال ۱۹۲ هزار و ۳۴ کیلوگرم به ارزش ۱۱۷ میلیون و ۵۱۱ هزار و ۳۳ دلار بوده که بیش از ۸۰ درصد وزن و ۸۴ درصد ارزش صادراتی آن به پنج کشور از ۵۳ کشور خریدار زعفران ایرانی اختصاص پیدا کرده است. لطیفی در خصوص میزان صادرات به پنج کشور نخست خریدار زعفران ایرانی توضیح داد: هنگ‌کنگ با خرید ۵۳ هزار و ۱۴۷ کیلوگرم به ارزش ۳۶ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۷۱۲ دلار، اسپانیا با ۳۳ هزار و ۱۸۰ کیلوگرم به ارزش ۲۱ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۹۹۱ دلار، امارات متحده عربی با ۳۱ هزار و ۴۱۴ کیلوگرم و ارزش ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۵۱۷ دلار، افغانستان با ۱۷ هزار و ۹۹۲ کیلوگرم و ارزش ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۱۸۳ دلار و چین با ۱۸ هزار و ۵۹۸ کیلوگرم و ارزش ۱۰ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۷۶۰ دلار، به ترتیب پنج کشور خریدار زعفران ایرانی در ۸ ماه سال ۹۹ بودند.
 • آیین‌نامه مالیا‌ت ارزش‌افزوده جایگاه‌های سوخت اصلاح شود

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: نشست کارگروه کارشناسی کمیته حمایت از کسب‌وکار روز گذشته برگزار و در این نشست، مراتب اعتراض به فراخوان جایگاه‌های سوخت برای پرداخت مالیا‌ت ارزش‌افزوده بررسی شد. فعالان این حوزه می‌گویند: این فراخوان به استناد یک آیین‌نامه انجام شده و نحوه وصول مالیا‌ت هم به لحاظ قانونی و هم ازلحاظ ماهوی دارای ایرادات فراوانی است؛ از این‌رو آیین‌نامه مربوطه باید لغو یا‌ اصلاح شود.
 • فروشگاه زنجیره‌ای «وال‌مارکت» پا به میدان گذاشت

  گروه شرکت‌ها: فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارکت، بازیگر جدید صنعت خرده‌فروشی با استراتژی نو و تجهیز همزمان شعب خود در شهرهای مختلف، در این دوران سخت و محدود کرونایی پا به میدان گذاشته و قصد دارد با چشم‌انداز توسعه‌ای خود تحولی عظیم را در این صنعت رقم بزند. مدیرعامل شرکت آتیه فرزندان وطن با نام تجاری وال‌مارکت یکی از نشان‌های تجاری جدید در حوزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور، هدف از تشکیل این فروشگاه را تکمیل زنجیره ارزش از تولید تا مصرف و ارتقای سطح کمی و کیفی سبد خانوار عنوان کرد. پژمان طیار با اشاره به اینکه کمتر از دو هفته آینده به‌طور همزمان با افتتاح چند فروشگاه از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارکت رونمایی می‌کنیم، گفت: باتوجه به اهدافی که شرکت برای توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارکت در کشور متصور شده تا سال ۱۴۰۳در تمام مراکز استان و شهرهای بزرگ و مراکز تجاری کشور حضور پررنگی خواهیم داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر