آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۱

 • فرصت انقلاب دیجیتالی برای صنایع

  دنیای‌اقتصاد: آخرین گزارش موسسه مکنزی که به‌طور مشترک با مجمع جهانی اقتصاد تهیه شده است، از فواید دیجیتالی شدن اقتصاد و صنعت در انقلاب چهارم صنعتی می‌گوید. این گزارش با بررسی روند حرکت ۴۴شرکت پیشرو که عمدتا متعلق به چین، آمریکا و آلمان هستند، درزمینه دیجیتالی شدن توصیه‌هایی برای کشورهای در حال توسعه و صنعتی دارد.
 • عرضه ۹۰۰میلیارد محصول دانش‌بنیان به صنایع

  ایرنا: یکی از اهداف مهم توسعه صنعتی در کشور طی سالیان اخیر توسعه صنایع دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های فناور بوده است. این شرکت‌ها که طی سالیان اخیر رشد چشمگیری را در زمینه تولید محصول تجربه کرده‌اند، طبق اعلام سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال از محصولات خود را از طریق شبکه فن بازار به صنایع کشور عرضه کرده‌اند. اصغر مصاحب افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل پایداری نظام اقتصادی یک کشور که آن را در نظام اقتصادی حاکم بر جهان تثبیت می‌کند، «اقتصاد مبتنی بر فناوری و نوآوری» است. وی گفت: براساس تجارب جهانی، در بعد حاکمیت و سیاست‌گذاری، دولت مکلف به تدوین قوانین و رویکردهای تسهیل‌کننده و حمایت از این مهم است.
 • طرح الحاق فرودگاه بین‌المللی شهدای لامرد به محدوده منطقه ویژه اقتصادی

  گروه شرکت‌ها: طرح الحاق فرودگاه بین‌المللی شهدای لامرد به محدوده منطقه ویژه اقتصادی تصویب شد. مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد از تصویب طرح الحاق فرودگاه بین‌المللی شهدای لامرد به محدوده سایت منطقه ویژه اقتصادی در نشست کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد. به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، نشست کارگروه تخصصی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور نمایندگان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و وزارتخانه‌های کشور، میراث فرهنگی، نفت، صمت، امور خارجه، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و سایر اعضا برگزار شد که اعضا پس از بحث و بررسی با طرح الحاق محدوده فرودگاه به سایت منطقه ویژه اقتصادی لامرد موافقت کردند.
 • وزارت صمت و وعده ارزانی لوازم خانگی

  ایرنا: با تمهیدات وزارت صمت و استقبال تولیدکنندگان، زمینه برای تزریق ورق فولادی با قیمت مناسب به صنایع لوازم خانگی مهیا شده است. در این باره مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با عرضه اختصاصی ورق‌های فولادی به تولید‌کنندگان لوازم خانگی در کشور، قیمت لوازم خانگی در بازار کاهش می‌یابد. کیوان گردان سه شنبه شب در برنامه تلویزیونی شبکه خبر افزود: با این اقدام انتظار داریم در زمینه کاهش قیمت لوازم خانگی در کشور تا پایان سال جاری گام‌های اساسی بر داریم.
 • ‌اعلام رسمی سهمیه‌بندی پتروشیمی از ابتدای دی‌ماه

  ایسنا: از ابتدای دی ماه امسال تعیین سهمیه مواد پتروشیمی به‌صورت خودکار (اتوماتیک) و برمبنای فاکتور فروش ثبت شده واحدها خواهد بود. ناهید زندی زاده با تایید این خبر اظهار کرد: از اول دی ماه بر اساس مقدار مواد خریداری شده از سوی واحدها که در بورس کالا ثبت شده و همچنین مقدار فاکتور فروش ثبت شده، سهمیه موادپتروشیمی به واحدهای تولیدی ختصاص داده می‌شود.
 • عارضه‌یابی الگوی و‌ام دهی در ایران

  دنیای‌اقتصاد: نشست شورای راهبردی بهبود محیط کسب‌و‌کار فرصتی شد که رئیس پژوهشکده پولی و بانکی به آسیب شناسی نظام تسهیلات‌دهی در ایران بپردازد و همزمان راهبردهای تامین مالی کسب و کارها را بررسی کند. بر این اساس «کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش»، «نرخ تسهیلات» و «شیوه پرداخت تسهیلات» از جمله اصلی‌ترین گلوگاه‌ها در این بخش به حساب می‌آید. در این چارچوب، تامین سرمایه در گردش و کمبود نقدینگی به‌عنوان دغدغه اصلی فعالان اقتصادی و بنگاه‌ها مطرح است و درخصوص مقوله تسهیلات مالی در محیط کسب‌و‌کار، دو مساله «دسترسی به تسهیلات» و «نرخ تسهیلات» حائز اهمیت ویژه است.
 • کارنامه معافیت‌های گمرکی در هفت ماه

  دنیای‌اقتصاد: تعداد مجوز معافیت‌های گمرکی در مهرماه امسال در دو گروه ماشین‌آلات و ماشین‌آلات مستعمل نسبت به شهریورماه افزایش یافت. اما تعداد مجوز معافیت‌های گمرکی مواد اولیه در همین بازه زمانی با کاهش روبه‌رو شد. همچنین آمار وزارت صمت نشان می‌دهد در هفت ماهه منتهی به مهرماه سال ۹۹ در هر سه گروه نام برده، معافیت‌های گمرکی از نظر تعداد با کاهش مواجه بوده است. در عین حال ارزش کالاهای مشمول معافیت‌های گمرکی در مهرماه امسال نسبت به ماه قبل(شهریور ۹۹) در دو گروه ماشین‌آلات و ماشین‌آلات مستعمل افزایشی بوده؛ اما در مواد اولیه با کاهش روبه‌رو شده است. اما در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه سال گذشته به جز در گروه ماشین‌آلات، در دو گروه دیگر (ماشین‌آلات مستعمل و مواد اولیه) شاهد رشد ارزش کالاهای مشمول معافیت‌های گمرکی بوده‌ایم.
 • فائو ۲۰۲۱ را سال میوه و سبزی‌ها نام‌گذاری کرد

  دنیای‌اقتصاد: سال ۲۰۲۱ قرار است سال میوه و سبزی‌ها باشد. شیوع کرونا و پررنگ شدنِ اهمیتِ سیستمِ ایمنیِ بدن از یک طرف و نیاز به کاهش اتلاف مواد غذایی از طرف دیگر، باعث شده‌است فائو سال آینده را به میوه و سبزی‌ها اختصاص دهد.
 • ۷۰ درصد تجارت دنیا در زنجیره ارزش جهانی انجام می‌شود

  دنیای اقتصاد: ششمین نشست وزرای کشاورزی و کارشناسان ارشد سازمان دی ۸ شامل پاکستان، ایران، مالزی، ترکیه، بنگلادش، مصر، اندونزی و نیجریه امروز به‌صورت آنلاین برگزار شد.
 • استفاده از ظرفیت تشکل‌های بخش‌خصوصی برای صادرات دانش‌بنیان‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در نشست اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان با کارگروه دیپلماسی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن بررسی صادرات محصولات دانش‌بنیان، مسائل و مشکلات آن، بر لزوم استفاده از ظرفیت تشکل‌های بخش خصوصی برای توسعه صادرات این محصولات تاکید شد.
 • سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند ثبات قوانین است

  دنیای اقتصاد: رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی اظهار کرد: ما می‌توانستیم سالانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم اما به دلیل تحریم‌ها، عدم ارتباط، نبود اعتماد تجاری و... وضعیت ما مطلوب نیست.
 • فعالان اقتصادی با چه مشکلاتی در بازارهای هدف روبه‌رو هستند؟

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با تاکید بر ضرورت فعالیت هر چه بیشتر سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور گفت: رفع ابهامات مرتبط با الحاق ایران به اف‌ای‌تی‌اف و نیز الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی در تحریک فزاینده بهبود تجارت خارجی کشور و توسعه اقتصادی در بخش‌های مختلف را کلیدی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر