آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۴

 • جزئیات برنامه‌ احیای معادن کوچک

  دنیای اقتصاد: جزئیات برنامه‌های دولت برای احیای معادن کوچک تشریح شد. توسعه معادن کوچک از برنامه‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری محسوب می‌شود، به این منظور نیز متولیان این بخش در سال جاری «معدن و صنایع معدنی» را در اهداف هفت‌گانه گنجانده‌اند تا به این طریق زمینه برای توسعه این بخش فراهم شود.
 • چالش سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در ترکیه

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، ضمن انتقاد از گفته‌های معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره لزوم کنترل قیمت بلیت هواپیما گفت: سازمان میراث فرهنگی از جمله دستگاه‌های حاکمیتی است که وظیفه آن توسعه گردشگری و کمک به افزایش گردشگر در کشور است. هر ابزار و امکاناتی که به توسعه گردشگری کمک می‌کند، باید مورد حمایت این سازمان باشد.
 • هیات تهرانی در بلاروس

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی برای توسعه روابط دوجانبه با بلاروس که در حوزه صنعت و صنایع معدنی توانایی‌های قابل توجهی دارد به این کشور سفر کرده‌اند و طی سه روز دیدارها و نشست‌های متعددی با صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی در مینسک برگزار می‌کنند. این هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران متشکل از ۲۰ فعال اقتصادی، به سرپرستی مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران عازم بلاروس شده است. در این هیات که به دعوت اتاق بازرگانی بلاروس راهی مینسک شده، نمایندگانی از ۲۰ شرکت تولیدی و صادراتی فعال و صاحب‌نام ایران حضور دارند.
 • معمای کمبود سرمایه بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: چرا واحدهای تولیدی و صنعتی با کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش دست به گریبانند؟ آسیب‌شناسی‌ عملکرد واحدهای صنعتی نشان می‌دهد دو گروه از عوامل بر میزان رقابت‌پذیری بنگاه‌ها و در نتیجه نیاز آنها به سرمایه در گردش موثر است: «عوامل درون بنگاهی ناشی از ساختار نامناسب واحدهای تولیدی» و «عوامل پیرامونی و محیطی خارج از اختیار بنگاه».
 • احیای متفاوت وزارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: شورای‌عالی اقتصادی سران قوا مصوب کرد تا برخی از اختیاراتی که در زمینه بازرگانی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود، به وزارت «صمت» بازگردد. با این تصمیم عملا تمام فعالیت‌های بازرگانی در یک‌جا متمرکز می‌شود و قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی همه این اختیارات را برعهده دارد. اقدام صورت‌گرفته در حالی است که پیش از این زمزمه‌های احیای وزارت بازرگانی مطرح بود؛ موضوعی که از حدود دو سال گذشته به‌صورت جدی در دستور کار دولت بود. به نظر می‌رسد با این تصمیم جدید، وزارت بازرگانی به شیوه متفاوتی احیا شده است.
 • سکوی پرش جدید برای صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: از نگاه ناظران در فضای جدید مناسبات تجاری ایران، قاره آفریقا یکی از ظرفیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و رشد صادرات محسوب می‌شود. «جمعیت بیش از یک میلیارد نفری»، «سهم ۵۰۰ میلیارد دلاری از مبادلات تجاری جهان» و «ظرفیت‌های متنوع تولیدی و گردشگری برای سرمایه‌گذاری» از جمله مولفه‌هایی است که اهمیت بازار آفریقا را برای فعالان اقتصادی آشکار می‌کند.
 • آخرین اخبار در مورد چای

  دنیای اقتصاد: روز گذشته دو خبر در مورد چای منتشر شد که یکی آخرین خبر از خرید تضمینی چای بود و دیگری آخرین خبر از قیمت این محصول در بازار. بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۶۹ هزار و ۳۸۷ تن برگ سبز چای به ارزش ۲۰۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است. رئیس سازمان چای کشور با اعلام این مطلب افزود: تاکنون ۸۲ درصد مطالبات چایکاران بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه به مرور تسویه می‌شود. همچنین ۷۰ درصد کل برگ سبز چای برداشت شده حدود ۵۰ هزار و ۸۳۵ تن، درجه یک و ۳۰ درصد دیگر معادل ۱۹ هزار تن، درجه دو است.

بیشتر