آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • افزایش عطش سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای اقتصاد: کارنامه فصل بهار مجوزدهی صنعتی از تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد. تصویر آماری منتشر شده از سوی وزارت صمت در سه‌ماه منتهی به خرداد امسال نشان می‌دهد اخذ جواز تاسیس صنعتی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۶ درصدی را تجربه کرده است؛ روند مثبتی که در بخش پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی نیز دیده می‌شود.
 • جای خالی الگوی بهینه کشت

  دنیای‌اقتصاد: حدود ۱۰سال گذشت؛ اما لایحه الگوی کشت محصولات کشاورزی به سرانجام نرسید. بلاتکلیفی این لایحه درحالی است که تصویب و اجرای آن در شرایطی که کشور با خشکسالی پیاپی روبه‌رو است، می‌توانست به مدیریت مصارف منابع آبی کمک زیادی کند. در عین حال، با توجه به اینکه هر سال به‌دلیل عدم رعایت الگوی کشت با کمبود یا مازاد تولید برخی محصولات کشاورزی روبه‌رو هستیم، اجرای این لایحه می‌تواند در کنترل نوسانات قیمتی در بازار نیز موثر باشد.
 • احیای مناسبات اقتصادی ایران و تاجیکستان

  دنیای اقتصاد: سفیر جدید تاجیکستان در تهران در دیدار اخیر خود با رئیس اتاق بازرگانی ایران بر لزوم احیای مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید کرد و خواستار حضور جدی سرمایه‌گذاران ایرانی در تاجیکستان شد.
 • هشدار «فائو» درباره حمله دوباره ملخ‌های صحرایی

  دنیای اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه‌ترین اطلاعیه خود درباره ملخ‌های صحرایی هشدار داد که تخم‌ریزی این آفت در فصل تابستان به همراه بارندگی‌های شدید فصلی می‌تواند در سه ماه آینده خطری جدی را برای مناطق تولید محصولات کشاورزی در یمن، سودان، اریتره، بخش‌هایی از اتیوپی و شمال سومالی به‌وجود آورد. طبق هشدار فائو، این وضعیت می‌تواند بر تولیدات فصلی زراعی و اقتصاد محلی همچنین بر امنیت غذایی و معیشت جمعیت کشورهای ذکر شده، تاثیرات منفی بالقوه‌ای داشته باشد.
 • چراغ خاموش دفتر مدیران کیش

  لیلا اکبرپور
  دنیای اقتصاد: نابرابری فرصت، عبارتی است که این روزها زیاد شنیده می‌شود. موسی غنی‌نژاد، اقتصاددان اخیرا در‌این‌باره گفته است، به نظر می‌رسد در کنار نابرابری، احساس نابرابری هم در جامعه ما رو به فزونی است و از قضا این احساس نابرابری است که خطرناک‌تر از حتی خود نابرابری است، چون کشنده انگیزه کار و فعالیت سالم و مشوق رانت‌جویی است.
 • استارت همکاری‌های ایران و بلاروس در بخش کشاورزی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی تهران در دیدار با فعالان اقتصادی و مسوولان تجاری کشور بلاروس بر لزوم توسعه تجارت محصولات کشاورزی و دامی میان ایران و بلاروس، تاکید کرد. در این نشست دو طرف ضمن بررسی فرصت‌‌های همکاری، نسبت به تسهیل مبادلات تجاری در حوزه کشاورزی توافق کردند.
 • نقش صادرات در رونق تولید

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به مهم‌ترین الزامات بهبود و رونق تولید اظهار کرد: تولید بدون بازاریابی و فروش معنا ندارد و امسال صادرات می‌تواند پیشران و یکی از الزامات رونق تولید باشد. رضا رحمانی در بازدید از واحد تولیدکننده منسوجات بهداشتی و درمانی در کلاردشت درخصوص تامین مالی واحدهای تولیدی، بیان کرد: می‌توان در قالب احکام بودجه و تبصره ۱۸ و همچنین از طریق تسهیلات نظام بانکی و بازار سرمایه برای رونق واحدهای تولیدی بهره برد، این در حالی است که عمدتا برای تامین مالی واحدها بانک ‌محور هستیم.
 • پالایش نفت در تجارت با اروپا

  دنیای اقتصاد: بررسی تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا نشان می‌دهد در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، صادرات ایران به منطقه یورو با کاهش ۹۴ درصدی مواجه شده و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نیز ۵۴ درصد کاهش یافته است. داده‌های «یورواستات» از روند تجارت ایران با شرکای اروپایی حاکی از این است که تغییر قابل‌توجه در گروه کالاهای صادراتی ایران از یکسو و کاهش واردات ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل از سوی دیگر، عوامل اصلی کاهش تجارت با قاره سبز است. ارزش تجارت ایران و اروپا در ۵ ماه ۲۰۱۹ حدود ۱/ ۲ میلیارد یورو ثبت شده است.
 • تعیین مدت در قراردادهای پیمان

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث تعیین مدت قراردادها۱، در این نوشتار به ضرورت تعیین مدت در قراردادهای پیمان می‌پردازیم. در یادداشت شماره ۵ (۱۱خرداد ماه ۹۸) گفتیم عقد مستمر یا مدت‌دار عقدی است که موضوع معامله در آن باید در طول مدت معین انجام شود. بر این اساس قراردادهای پیمانکاری جزو قراردادهای مستمر تلقی می‌شوند.
 • آغاز مذاکره سرنوشت‌ساز

  دنیای اقتصاد: برای نخستین بار از زمانی که روسای‌جمهوری غول‌های اقتصادی دنیا در حاشیه نشست گروه ۲۰ برای آتش‌بس موقت تجاری و از سرگیری مذاکرات توافق کردند، تیم مذاکره‌کننده دو کشور هفته آینده دیدار رودررویی خواهند داشت. براساس بیانیه‌ای که کاخ‌سفید روز چهارشنبه منتشر کرد، قرار است در تاریخ ۳۰ جولای رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری آمریکا با لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین، در شانگهای پس از وقفه‌ای طولانی مذاکراتشان را از سر گیرند.

بیشتر