آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۶

 • موانع فعال‌سازی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: متولیان دولتی و صاحب‌نظران بخش‌خصوصی با زیر ذره‌بین قرار دادن یکی دیگر از موانع توسعه تولید در کشور، چرایی پدید آمدن این مانع و راه عبور از آن را به تصویر کشیدند. «عدم اجرای قانون بهبود مستمر محیط‌ کسب‌وکار» که از دیدگاه بسیاری از صاحبان صنعت و تولید کشور نه‌تنها دامنه قوانین شکست‌خورده را گسترانده، بلکه به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی شکل‌گیری روند کند رشد تولید نشانه‌گذاری شده است.
 • بار جنگ تجاری بر دوش کیست؟

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تعرفه‌هایی که بر ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چینی وضع کرده است را پکن می‌پردازد. به عقیده کارشناسان، اما تعرفه‌ها اینگونه عمل نمی‌کنند. دولت چین و شرکت‌هایی که در داخل این کشور فعالیت می‌کنند، تعرفه‌های دولت آمریکا را به‌طور مستقیم نمی‌پردازند. تعرفه‌ها مالیاتی هستند که بر واردات وضع می‌شوند و بهای آن را هنگام ورود کالا به کشور، شرکت‌هایی می‌پردازند که در آمریکا به ثبت رسیده‌اند. در این رابطه واردکنندگان عمدتا هزینه تعرفه‌ها را از طریق افزایش قیمت‌ها به مشتریان منتقل می‌کنند، مشتریانی از هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آمریکایی.
 • حمایت «ساتکاب» از ساخت تجهیزات داخلی در حوزه نیرو

  گروه بنگاه‌ها: ساتکاب از هر شرکتی که به توسعه فناوری‌های نوین و ساخت کالای داخلی در صنعت آب و برق کمک کرده و از واردات تجهیزات خارجی جلوگیری کند، حمایت می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، محمد ولی علاء‌الدینی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)، در نشست خبری خود با رسانه‌ها اعلام کرد: حمایت از ساخت داخل اولویت اصلی این نهاد است، به‌طوری که با بررسی کالاهای تولیدی از ورود کالای مشابه خارجی جلوگیری می‌کند.
 • لزوم مدیریت صادرات زعفران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل یک شرکت باسابقه در صادرات زعفران از مدیریت صادرات این محصول با همکاری دو وزارتخانه دولتی و گمرک خبر داد. محسن احتشام مدیر عامل شرکت تروند زعفران قائن در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: پیشنهاد کرده‌ایم که به زودی با همکاری سازمان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشاورزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر شود.
 • اثر تحریم‌ها بر مبادلات صنعت غذا

  گروه بنگاه‌ها: یک فعال بخش صنعت غذا می‌گوید، به‌رغم ادعای آمریکایی‌ها، تحریم‌ها هم به خرید موادغذایی از خارج و هم به صادرات این نوع محصولات صدمه جدی زده است. محمد فراهانی مدیر عامل گروه مواد غذایی «امتیاز» در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: کشورهای غربی ادعا داشتند که حوزه غذا و دارو از تحریم‌ها خارج است، ولی عملا این اتفاق نیفتاد و همواره تهیه اقلام غذایی با مشکلات فراوانی همراه بوده، مشکل انتقال پول را داشتیم و در حال حاضر هم داریم. وی افزود: رساندن خریدها به دست مردم دشوار شده و شامل هزینه‌های متفرقه کارمزدی می‌شود که آزاردهنده است و در نهایت مردم آسیب می‌بینند. وی با معرفی این شرکت فعال در حوزه مواد غذایی گفت: گروه مواد غذایی امتیاز در زمینه تهیه و تامین کالاهای اساسی کشور در حوزه برنج، چای، گوشت، روغن و غذای دامی مشغول به فعالیت است و سابقه ۱۰ساله در این حوزه دارد. وی همچنین در مورد صادرات محصولات شرکت امتیاز گفت: در حال حاضر به کشورهای همسایه صادرات داشته و سعی داریم آن را گسترش دهیم، همچنین همکاری دولت و وزارت صمت بسیار راضی‌کننده بوده است، البته در مورد واردات مشکلاتی داریم که سعی داریم رفع کنیم. بر اساس این گزارش، در نمایشگاه مواد غذایی که در روزهای گذشته در نمایشگاه بین‌المللی تهران واقع در خیابان سئول دایر بود، غیبت برخی برندهای مطرح مواد غذایی سوال برانگیز بود.
 • دستور قطع برق تولیدکنندگان ارز دیجیتال صادر شد

  خبرگزاری تسنیم: شرکت توانیر با صدور ابلاغیه‌ای، دستور قطع برق تولیدکنندگان ارز دیجیتال را صادر کرد. وزارت نیرو و صنعت برق کشور که در پایش مستمر میزان مصرف و تولید برق به منظور جلوگیری از بروز خاموشی‌ها در تابستان سال جاری هستند، با پدیده‌ای جدید مواجه شده‌اند که می‌تواند به‌صورت غیرمجاز مصرف برق پیک را حتی تا ۲۰۰۰ مگاوات افزایش دهد و این به معنای ایجاد مشکل برای برق‌رسانی مطلوب در تابستان سال جاری است.
 • پیش‌بینی ۳۶۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای رونق تولید

  ایرنا: معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: برای تحقق و اجرای برنامه‌های رونق تولید در کشور ۳۶۶ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. محمدباقر نوبخت با اعلام این خبر افزود: در کنار برنامه‌های رونق تولید در سال جاری و اجرای تبصره ماده ۱۸ که شامل هشت برنامه می‌شود، اعتباری معادل ۳۴ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه اعتبارات رونق تولید فقط مشمول واحدهای صنعتی نیست، عنوان کرد: یکی از اولویت‌های اصلی همکاری بیشتر با بخش خصوصی است و می‌توان با پول دولتی در اجرای طرح‌های عمرانی کشور سرمایه‌گذاری کرد. نوبخت طرح‌های عمرانی را نوعی تولید دانست و توضیح داد: هفته گذشته بالغ بر ۲۷ هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای طرح‌های عمرانی پرداخت شده است.
 • بهره‌برداری از ۲۰ پروژه صنعتی و معدنی

  شاتا: مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۰ پروژه مهم در بخش‌های صنعتی و معدنی را مورد بهره‌برداری قرار خواهد داد، گفت: این وزارتخانه در سال جاری بهره‌برداری از ۲۰ پروژه مهم را در دستور کار قرار داده که این پروژه‌ها در زمینه‌های آهن، مس، آلومینیوم، فولاد، صنایع غذایی، حمل و نقل و قالیبافی در سراسر کشور خواهند بود. صادق نجفی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحد تولید لیچینگ مس کاتد سه هزار تنی در جیرفت با حضور وزیر صمت در هفته گذشته افزود: پروژه احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از دیگر برنامه‌های سال جاری است و در این خصوص ۱۵۰ معدن کوچک مقیاس امسال فعال خواهد شد.
 • پشت صحنه رسوب کالاها

  دنیای اقتصاد: پشت‌صحنه رسوب کالاها چیست؟ چه مشکلاتی بر سر راه واردات و ترخیص کالاها وجود دارد که به‌رغم تدابیر مختلف، همچنان شاهد ماندگاری کالا در بنادر و گمرکات هستیم؟ «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی دست‌اندازهای ورود کالا در دو بخش پیش از اظهار به گمرک و پس از اظهار به گمرک را بررسی کرده است. مهم‌ترین دلیل ماندگاری کالاها در بنادر و پیش از اظهار «نداشتن مجوز ثبت سفارش وزارت صمت» است. همچنین رسوب کالا در گمرکات نیز به چند علت اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین آن «عدم ارائه کد رهگیری بانک» است.
 • اهلیت طرفین قرارداد

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در نوشتار قبل (۱) در بیان ارکان کلیدی عقود، به ایجاب و قبول و شرایط تحقق آن پرداختیم؛ در این یادداشت به سایر شرایط ایجاب و قبول می‌پردازیم: سومین شرط از شرایط عبارت است از اهلیت طرفین.
 • قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی منصوب شد

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی حسین مدرس خیابانی را به‌عنوان قائم‌مقام خود در امور بازرگانی منصوب کرد. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی حسین مدرس خیابانی را به‌عنوان قائم‌مقام خود در امور بازرگانی منصوب کرد. حسین مدرس خیابانی دانش آموخته دانشگاه علم و صنعت ایران است و حدود۱۷ سال در وزارت بازرگانی در مسوولیت‌هایی چون قائم‌مقام معاونت بازرگانی داخلی، مدیرکل برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی، مدیرکل تامین و توزیع کالا، مدیرکل دفتر تنظیم بازار، هیات‌مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران مشغول بوده و همچنین نزدیک به ۱۰سال به‌عنوان مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره چند واحد تولیدی و صنعتی از جمله شرکت‌های سیمان زنجان، سیمان فیروزکوه، مجتمع فولاد خراسان، موتورسازان (تراکتورسازی‌ایران)، سیمان مازندران، سیمان غرب و شرکت توسعه صادرات را در کارنامه خود دارد.
 • ابلاغ بسته سیاستی بازگشت ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، با ارسال نامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ را ابلاغ کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمهدی نیازی با ارسال نامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب استان کرمان، با موضوع (بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارزی سال ۹۷ صادرکنندگان) نحوه بازگشت ارز صادرات را ابلاغ کرد. بخشنامه مذکور، در بخش اول نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را برای سال ۹۸ ابلاغ کرده است.
 • دلیل افت تولید کاغذ روزنامه در نیمه دوم سال ۹۷

  ایسنا: دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران گفت که در ۶ ماه دوم سال گذشته تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه بسیار اندک بوده و مهم‌ترین علت آن مشکلاتی است که تولیدکنندگان در زمینه پرداخت مالیات ارزش افزوده با آن مواجه هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر