آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • قول و قرارهای جدید ایران و روسیه

  دنیای اقتصاد: فصل جدید همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه کلید خورد. همزمان با برگزاری دو رویداد اقتصادی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی، متولیان و سیاست‌گذاران روس و ایرانی فاز جدیدی از تعاملات و روابط دوسویه اقتصادی را آغاز کردند.
 • معرفی صنایع آب‌بر معدنی

  دنیای اقتصاد: مدیریت منابع و مصرف آب در کشور جزو موضوعات راهبردی و اولویت‌دار به ویژه در اسناد بالادستی محسوب می‌شود. معادن و صنایع معدنی نیز به‌عنوان یکی از بخش‌های مصرف‌کننده منابع آب نیازمند سیاست‌گذاری و انجام اقدامات نظارتی، اجرایی و تقنینی به منظور رفع چالش‌ها و آسیب‌های ایجاد شده در اثر الگوهای نامناسب مصرف آب و مدیریت پساب هستند. در گزارش «بازوی پژوهشی مجلس»، چالش‌های عمده مدیریت منابع آب در بخش معدن و صنایع معدن بررسی و دو راهکار عمده و اصلی برای عبور از چالش‌های موجود در بخش مطرح شده است.
 • افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از اصلاح ماده ۱۶۷ قانون مالیات‌های مستقیم و افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ به ۵ سال خبر داد و گفت: همه ما وظیفه داریم با تمام توان زمینه اجرای فرمان مقام معظم رهبری در زمینه رونق تولید را فراهم کنیم. فرشاد مقیمی، در جلسه کمیته رفع موانع تولید استان گیلان که در شهرستان رودسر برگزارشد، افزود: افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ سال به ۵ سال از مصوبات سران سه قوه بوده و در راستای حمایت از بنگاه‌های تولیدی و ارتقای تولید و اشتغال صورت گرفته است. به گفته وی، واحدهای تولیدی در صورت ارتقای وضعیت تولید و تایید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید می‌توانند نسبت به افزایش زمان تقسیط مالیات مطابق مصوبه اخیر سران سه قوه اقدام کنند. وی گفت: وزارت کشور به تمامی استان‌ها ابلاغ کرد موضوع رونق تولید باید در اولویت کارها قرار گیرد و فقط به صدور مصوبات اکتفا نشود، بلکه باید جلسه پیگیری و اجرای مصوبات نیز به‌طور مستمر برگزار شود و کارها رو به جلو برود.
 • افزایش ظرفیت بزرگ‌ترین نیروگاه سیکل‌ترکیبی کشور

  گروه بنگاه‌ها: ظرفیت اسمی بزرگ‌ترین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور تا ۲۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد. به گزارش «دنیای اقتصاد» محسن امیری، معاون مهندسی و برنامه‌ریزی شرکت تولید برق دماوند، با اعلام این مطلب در نشست خبری که در نیروگاه شهدای پاکدشت برگزار شد، گفت: این نیروگاه با حداکثر توان در حال فعالیت بوده و با توجه به نیاز روزافزون کشور به برق و نامگذاری سال به نام رونق تولید با پروژه مدیا، قصد داریم ظرفیت نیروگاه را تا حدود ٢٠٠ مگاوات افزایش دهیم. وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی نیروگاه شهدای پاکدشت ۲۸۶۸ مگاوات است، افزود: در حال نصب تجهیزات برای راه‌اندازی سیستم مدیا هستیم و هم‌اکنون پیمانکار ۸۰ درصد کار را انجام داده است.
 • ۱ + ۲ جابه‌جایی در صدر پارلمان اقتصاد

  دنیای اقتصاد: فینال انتخابات پارلمان اقتصاد برگزار شد و کرسی‌های هیات‌رئیسه به ۷ نفر منتخب رسید. ساختمان ۱۰ طبقه خیابان طالقانی که سال‌هاست مقر فعالان بخش‌خصوصی کشور است، روز گذشته شاهد تعیین تکلیف چهارساله صندلی‌های هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران بود.
 • تفاهم گمرک و سازمان استاندارد برای ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملی استاندارد ایران با هدف تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای نمونه‌برداری و اعمال نظارت‌های کیفی بر کالاهای مشمول استاندارد اجباری مجددا امضا شد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، این تفاهم‌نامه پس از انجام تغییراتی نسبت به تفاهم‌نامه قبلی، امروز طی نشستی با حضور مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران و نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تمدید شد.
 • ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری ماکو در حوزه معدن

  گروه بنگاه‌ها: مدیر تسهیل تولید، ‌صنایع و معادن سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: ظرفیت‌های منحصربه‌فرد و ویژه منطقه آزاد ماکو در حوزه معدن، فرصت‌های خوبی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است.
 • ارسال ۲۰ پرونده تخلف در عرضه‌ کاغذ به تعزیرات

  خبرگزاری فارس: مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از ارسال ۲۰ پرونده تخلف واحدهای عرضه‌کننده کاغذ به تعزیرات خبر داد. غلامرضا صارمیان گفت: با اقدامات انجام شده در طرح نظارت و بازرسی بر عملکرد واحدهای تولیدی و توزیعی کاغذ و با توجه به مشکلات به وجود آمده در حوزه کاغذ، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اجرای طرح نظارت و بازرسی بازار کاغذ را در اولویت کاری بازرسی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور قرار داد.
 • صادرات مشروط سیمان و کلینکر تا پایان شهریور ماه

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد که تا پایان شهریور ماه صرفا شرکت‌های تولیدکننده یا نماینده رسمی، مجاز به صادرات سیمان و کلینکر هستند. علی‌اکبر شامانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در پی نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک ایران مبنی بر محدودیت در صادرات سیمان و کلینکر، در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور اعلام کرد: تا پایان شهریور ماه سال‌جاری صرفا شرکت‌های تولیدکننده یا نماینده رسمی آنان مجاز به صادرات سیمان و کلینکر هستند.
 • افزایش قیمت لاستیک تایید نشد

  خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اعلام کرد: افزایش ۲۲ درصدی قیمت لاستیک در ستاد تنظیم بازار مورد موافقت قرار نگرفته است. حسین ابراهیمی، درخصوص تغییر قیمت انواع کالا در سطح بازار و تاثیر حضور انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان در جلسات ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان پیش از این به عنوان ناظر در جلسات ستاد تنظیم بازار حضور داشت و فقط پیشنهادهای خود را مطرح می‌کرد اما اخیرا براساس مصوبه دولت این انجمن حق رای پیدا کرده و این موضوع یک امتیاز مهم به‌شمار می‌آید.

بیشتر