آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۳

 • شجاعت چینی، ترس آمریکایی

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه یکی از روزنامه‌های اثرگذار حزب کمونیست چین در یادداشتی مدعی شد در تنش‌های تجاری، آمریکایی‌ها مردم چین را دست‌کم گرفته‌اند، و پکن خود را برای جنگ‌تجاری بلندمدت آماده کرده است. به نوشته این روزنامه، به منظور پایان دادن به تنش‌های تجاری، چین از اصول خود در مذاکرات تجاری کوتاه نخواهد آمد.
 • صدور مشروط ضمانت‌نامه صنعتی

  دنیای اقتصاد: صدور ضمانت‌نامه برای واحدهای صنعتی جدید سخت‌تر می‌شود. اعمال تحریم‌های جدید موجب شد در سال‌جاری حفظ شرایط موجود بنگاه‌های تولیدی به اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بدل شود؛ روندی که صدور جواز تاسیس صنعتی را مشروط به داشتن شرایط خاص کرد و موجب شد تا عرصه برای متقاضیان تاسیس واحدهای صنعتی جدید سخت‌تر شود.
 • پیش‌نیازهای رشد بهره‌وری معادن

  دنیای اقتصاد: پیش‌نیازهای رشد بهره‌وری معدن و صنایع معدنی در چه سرفصل‌هایی جانمایی شده است؟ رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی معتقد است همکاری با دانشگاه‌ها باید براساس قراردادهایی باشد که به رشد بهره‌وری کمک کند. به اعتقاد خداداد غریب‌پور اگر زمانی که تجهیزات از خارج از کشور وارد می‌شد، شرکت‌های خارجی را ملزم به آموزش نیروها می‌کردیم، امروز نرخ بهره‌وری بالاتری در معدن و صنایع معدنی به ثبت می‌رسید.
 • امضای ۱۰ تفاهم‌نامه بین ایران و روسیه

  دنیای اقتصاد: سومین کارگروه همکاری‌های استانی دوجانبه با حضور وزیر نیرو ایران و وزیر نیرو قفقاز شمالی روز گذشته در تهران برگزار شد. وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی در جریان برگزاری این مراسم عنوان کرد که از روز نخست برگزاری نشست‌های دوجانبه تاکنون، بیش از ۱۰ سند همکاری مشترک به امضا رسیده است که با توجه به نتایج اولین همایش استانی، در آینده نزدیک شاهد به ثمر رسیدن توافقات میان دو طرف روس و ایرانی خواهیم بود.
 • دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: ظاهرا سرنوشت پرسروصداترین تصمیم ارزی آخر هفته در جلسه ستاد اقتصادی دولت مشخص می‌شود. روایت نماینده سیاست‌گذار در جلسه شورای عالی صادرات از دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰تومانی حکایت دارد. در سناریوی اول، دلار ۴۲۰۰تومانی حفظ می‌شود؛ اما روند تخصیص آن به کالاها محدود می‌شود. سیاست‌گذار در این سناریو همگرایی نرخ ارز عرضه شده به سامانه نیما با نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده را نیز دنبال می‌کند. در سناریوی دوم، حذف کامل دلار ۴۲۰۰تومانی مطرح شده که مورد تایید صاحب‌نظران اقتصادی نیز هست. این در حالی است که در مورد حذف ارز ترجیحی، یک واهمه تورمی وجود دارد. واهمه‌ای که پیش از تجربه یکسان‌سازی نرخ ارز در ابتدای دهه ۸۰ نیز وجود داشت و تصور می‌شد حذف ارز ترجیحی، تشدید تورم و جهش نرخ ارز را پدید آورد. اما در عمل رشد نرخ ارز در سال‌های ۸۱ تا ۸۹ (حدود ۲۵ درصد) به کمترین رشد نرخ ارز در طول یک دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل شد. نرخ تورم نیز در طول ۱۸ماه، افزایش ۵درصدی را تجربه کرد؛ در‌حالی‌که از فروردین ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸، نرخ تورم از ۳/ ۸درصد به بیش از ۳۰درصد صعود کرد تا دوران اصرار بر حفظ ارز ترجیحی، آثار تورمی شدیدتری را نسبت به دوران حذف ارز ترجیحی، در کارنامه اقتصاد ایران ثبت کند.
 • جزئیات معافیت‌های مالیاتی اصناف

  دنیای اقتصاد: اصناف مشمول معافیت‌های مالیاتی شدند. این خبر را سخنگوی اتاق اصناف ایران اعلام کرد. مجتبی صفایی با اشاره به جزئیات نحوه پرداخت مودیان مالیاتی اصناف در سال ۹۷، گفت: امسال با توجه به مسائل و مشکلاتی که درخصوص رکود بازار وجود داشت، توافقی بین اصناف و سازمان امور مالیاتی انجام شد تا با توجه به فشارهای اقتصادی از ناحیه پرداخت مالیات مشکلات کمتری برای اصناف به‌وجود‌ آید.
 • بررسی رکن کلیدی در عقود

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در شمارگان پیشین (۱) خواندیم که تعیین عنوان عقد، واجد چه آثار حقوقی و قراردادی است و در پی آن به ذکر موارد مورد توجه در مقدمه عقد و سپس به طرفین عقد پرداختیم. در این نوبت به بررسی یکی از ارکان عقد می‌پردازیم که گرچه در متن عقد و سند صراحتا قید نمی‌شود، ولی انجام معامله مبتنی بر وجود آن بوده و امضای قرارداد یا مبادله آن تبلور بارز و جلوه ظهور این رکن قراردادی به نام ایجاب و قبول است.

بیشتر