آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۱

 • تصمیم جدید برای مجوزهای صنعتی

  دنیای اقتصاد: کارنامه مجوزهای صادره در بخش صنعت و معدن تا میانه بهار ارزیابی شد. داده‌های اعلام شده نشان دهنده آن است که در دوره زمانی مورد بررسی نسبت به سال ماقبل هرچند روند صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد مثبت بوده، اما سرمایه محقق شده برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره در دوره زمانی مورد بررسی افت داشته است. روند رو به رشد صدور جواز تاسیس تا میانه بهار سال جاری نیز در حالی ثبت شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش سعی دارد تا تکمیل طرح‌های نیمه تمام موجود را جایگزین صدور جواز تاسیس جدید کند.
 • نحوه تعامل با تولیدکنندگان بدهکار

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران با بیان اینکه هیچ نهاد و بانکی نمی‌تواند واحد‌های تولیدی را به دلیل بدهی و مشکلات مالی تعطیل کند، گفت: این مصوبه ستاد در حکم قانون است. به گزارش خبرگزاری فارس، صابر پرنیان در گفت‌وگوی ویژه شبکه خبر اظهار کرد: شرایط به وجود آمده بر اثر تحریم‌ها فرصت بسیار مناسبی برای تولید داخلی است و باید از آن خوب استفاده کرد.
 • مخالفت با تشکیل وزارت واردات بالا گرفت

  خبرگزاری فارس: مخالفت‌ها با تشکیل وزارت بازرگانی بالا گرفته و طبق آخرین برآوردها، ۱۲۰ نماینده مجلس مخالفت خود را با لایحه دولت برای احیای این وزارتخانه اعلام کرده‌اند. برخی نمایندگان معتقدند احیای این وزارتخانه به معنای تشکیل وزارت واردات و ضربه‌زننده به تولید داخل و در تعارض با قوانین بالادستی کشور است.
 • راه نجات تولید از کدام مسیرها امکان‌پذیر است؟

  دنیای اقتصاد: رئیس خانه صنعت تهران با بیان اینکه چرا قیمت محصولات پتروشیمی مدام در حال تغییر است، گفت: واحدهای تولیدی هنوز در بلاتکلیفی قرار دارند؛ اما به هر میزان ساخت داخل محصولات بالا باشد، توان فعالیت در بازار بیشتر خواهد شد و همین راه نجات تولید است.
 • رشد ۸/ ۴ درصدی پیک مصرف برق

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه پیک مصرف امسال حدود ۸/ ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، گفت: به‌منظور کاهش مصرف بخش کشاورزی و صنعت و اعمال طرح‌های تشویقی حدود ۲۸ هزار تفاهم‌نامه با فعالان این دو بخش به امضا رسیده است.
 • ۲۵۰ ریال سود نقدی به ازای هر سهم گروه صنعتی بارز

  گروه بنگاه‌ها: در مجمع عمومی عادی سالانه گروه صنعتی بارز، سود نقدی به ازای هر سهم مبلغ ۲۵۰ ریال و سود خالص به ازای هر سهم ۲۷۷ ریال تصویب شد.
 • رقابت نهایی برای ریاست اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: امروز فعالان اقتصادی سرنوشت هیات‌رئیسه و ریاست اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران را برای چهار سال آینده مشخص می‌کنند. این رقابت پس از تعیین تکلیف هیات رئیسه اتاق شهرستان‌ها می‌تواند به عنوان فینال ریاست یکی از تشکل‌های مهم بخش خصوصی توصیف شود. «دنیای اقتصاد» در گزارشی گزینه‌های محتمل برای ریاست و هیات‌رئیسه اتاق را معرفی کرده است. جریان‌های مختلف تا آخرین ساعات کاری روز گذشته تلاش کردند تا در چیدمان ترکیب جدید هیات‌رئیسه اتاق ایران نقش‌آفرین و اثرگذار باشند.
 • راه بهبود برند کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: مسوولیت اجتماعی (CSR) در سالیان اخیر شمایل جدیدی به کسب‌وکارهای مختلف بخشیده و سمت‌وسوی فعالیت‌ بنگاه‌ها را دستخوش تغییرات بنیادی کرده است. مسوولیت اجتماعی به‌عنوان عنصری اثرگذار و پیش‌برنده، طیفی گسترده‌ از مزیت‌ها را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است؛ مزیت‌هایی که عملکرد بنگاه‌ها را در حوزه‌های اقتصادی و غیراقتصادی، نزد جامعه هدف مقبول‌ و پذیرفتنی می‌کند.
 • ورود هند به جنگ‌تجاری

  دنیای اقتصاد: دولت هند آماده می‌شود هفته آینده تعرفه برخی از کالاهای وارداتی از آمریکا شامل مغز بادام، گردو و سیب را افزایش دهد، اقدامی که قرار بود سال گذشته به‌دنبال تصمیم دولت آمریکا در خارج کردن هند از فهرست کشورهای مشمول تعرفه‌های ترجیحی صورت گیرد.
 • روایت آماری از شرکت‌های فعال در مناطق آزاد

  ایرنا: مدیر امور حقوقی سازمان مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی از تعلیق موقت ۱۱ هزار و ۴۰۹ شرکت در مناطق آزاد تجاری و اقتصادی به علت عدم تکمیل اطلاعات و مشخصات خبر داد.
 • راه‌اندازی سامانه حل اختلافات تجاری با شرکت‌های هندی

  دنیای اقتصاد: سامانه اینترنتی دفتر تجارت خارجی هند موسوم به DGET برای دریافت تمام شکایات تجارت خارجی میان شرکت‌های این کشور با کشورهای دیگر و زمینه‌سازی برای حل‌وفصل اختلافات تجاری آنها راه‌اندازی شد. با آغاز فعالیت این سامانه اینترنتی، شرکت‌های ایرانی فعال در تجارت با هند نیز می‌توانند اختلافات تجاری خود با شرکت‌های هندی را برای رسیدگی، به‌صورت آنلاین ثبت و به دفتر تجارت خارجی هند ارسال کنند. براساس گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، در مقدمه ورودی این سامانه با تاکید بر اهمیت حفظ رابطه خوب با خریداران و تامین‌کنندگان خارجی و حل‌وفصل سریع شکایات یا اختلافات تجاری آنها، اعلام شده است: مکانیزم حل شکایات کیفی یا اختلافات تجاری در فصل ۸ دستورالعمل تجارت خارجی ۲۰ – ۲۰۱۵ آورده شده و صادرکنندگان و واردکنندگان (هندی و خارجی) می‌توانند با تکمیل فرم درخواست آنلاین، شکایت خود را به دفتر مدیرکل تجارت خارجی هند (DGFT) ارسال کنند.
 • مدیریت قرارگاهی حوزه دارو

  دنیای اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه اتاق تهران از تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر مدیریت قرارگاهی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد و خواستار روشن شدن شرح وظایف این قرارگاه شد.
 • تغییر شرایط تامین مالی پروژه‌ها در حوزه زیر ساخت حمل‌ونقل

  گروه بنگاه‌ها: با تغییر شرایط تامین مالی پروژه‌ها در حوزه زیر ساخت حمل‌ونقل، قراردادها از EPC (که تامین مالی انجام قرارداد بر عهده کارفرما است) به EPCF (که تامین مالی انجام قرارداد بر عهده پیمانکار است) تغییر کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر