آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۲۱

 • نسخه اصلاح ساختار آب

  دنیای اقتصاد: نسخه اصلاح ساختار آب از سوی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام شد. قاسم تقی‌زاده خامسی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با ارزیابی وضعیت آب در کشور معتقد است اصلاح ساختار مدیریت منابع آب باید در سه سطح ملی، حوضه‌های آبریز و محلی صورت گیرد تا توسعه پایدار صورت گیرد. وی تاکید می‌کند اگر مقوله آب با مسائل اجتماعی و سیاسی آمیخته نشود، قابل مدیریت است و می‌توان از تبدیل آن به بحران جلوگیری کرد.
 • آخرین وضعیت پرداخت بدهی عراقی‌ها به ایران

  ایسنا: با وجود موانعی که آمریکا برای مشتریان انرژی ایران برای ادامه تعامل با ایران ساخته، عراق همچنان مشتری گاز و برق کشورمان است. اما بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا در پرداخت پول گاز و برق از سوی این کشور به ایران وقفه ایجاد شد که به گفته وزیر نیرو این وقفه از بین رفته و آنها در حال پرداخت بدهی خود هستند.
 • تعیین الگوی مصرف آب در بخش‌های مختلف

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون): مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفا اعلام کرد: در رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی همزمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب طی روزهای سوم تا پنجم تیرماه، تعیین الگوی مصرف آب برای بخش‌های مختلف کلید می‌خورد.
 • تولید فولاد ایران ۶ درصد رشد کرد

  خبرگزاری تسنیم: انجمن جهانی آهن و فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸.۳۸۸ میلیون تن رسید. انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود از رشد ۶ درصدی تولید فولاد ایران در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد. تولید فولاد ایران که در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۷.۹۱۷ میلیون تن گزارش شده بود در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی به ۸.۳۸۸ میلیون تن افزایش یافته است. تولید فولاد جهان در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸/ ۴ درصدی داشته و به ۵۹۹ میلیون تن رسیده است.
 • رشته‌های جایگزین برای توقف تعطیلی دومینووار

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حال که دشمن مترصد تعطیلی دومینووار واحدهای تولیدی در کشور است و تلاش دارد درآمد نفتی ایران را کاهش دهد جا دارد به حوزه‌های مختلف از جمله فولاد، مس، پتروشیمی، سیمان و خودرو وارد شویم. رضا رحمانی در نشست مشترک با صاحبان صنایع شهرستان ورامین در محل فرمانداری این شهرستان عنوان کرد: در این شرایط توجه به تقویت تولیدات داخلی، اصلاح ارتباطات با تولید‌کنندگان و ورود بخش خصوصی به عرصه تولید و سرمایه‌گذاری می‌تواند رونق تولید را رقم بزند.
 • درخواست تشکل‌های معدنی از دولت

  ایرنا: رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: راه نجات کشور برای گذر از دیوار تحریم و تنگناهایی که دشمن ایجاد می‌کند، بخش معدن و صنایع معدنی است، اما امروز هریک از مجموعه‌های مسوول آگاهانه یا بدون اطلاع بر گلوگاه معادن فشار وارد می‌کنند تا این بخش از فعالیت و بازدهی بازماند.
 • سایه شوم تنش‌ها بر رشد تجارت

  دنیای اقتصاد: «بانک جهانی» تازه‌ترین گزارش «دیده‌بانی تجارت جهانی» خود برای ۲۰۱۸ را منتشر کرد. براساس یافته‌های این گزارش، به‌دنبال تضعیف رشد اقتصادی چین و ناحیه یورو و همچنین تشدید تنش‌های تجاری، رشد تجارت جهانی در ۲۰۱۸ کند شد. سال گذشته حجم تجارت جهانی رشد ۸/ ۳ درصدی را تجربه کرد، رشدی که نسبت به نرخ ۴/ ۵ درصدی ۲۰۱۷ به‌طور محسوسی کمتر بود. هر چند در فصل نخست ۲۰۱۹ نشانه‌هایی از ثبات جریان تجارت مشاهده شد، اما اقدام دولت آمریکا در افزایش تعرفه‌های واردات در اوایل ماه مه و تلافی چین ممکن است این چشم‌انداز را تهدید کند.
 • پیشتازان تجارت فروردین با ایران

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت به بررسی حجم مبادلات تجاری ایران با ۱۵ کشور همسایه و چین و هند پرداخته است. این آمار نشان می‌دهد که بیشترین حجم تجارت ایران با چین است و در همسایگان سهم کمتری از مبادلات تجاری ایران دارند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد سهم ارزشی این ۱۷ کشور از کل صادرات نزدیک به ۷۴ درصد و از کل واردات نزدیک به ۶۷ درصد است.
 • شرط «زمان» در قراردادها

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در شمارگان پیشین ستون بایسته‌های حقوق در بازرگانی (۱) در مورد «عقود معین و نامعین»، «عقود لازم و جایز» و «تفاهم‌نامه» توضیح دادیم، در ادامه بررسی عنوان انتخابی برای قرارداد متعاملین و شمردن برخی آثار این انتخاب در تقسیم‌بندی عقود، به یکی دیگر از این تقسیم‌بندی‌ها می‌پردازیم.
 • تخلیه ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی از بندر شهید رجایی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از بندر شهید رجایی اعلام کرد: از ابتدای امسال ۱۲۳ هزار تن شکر، ۱۲۲ هزار تن روغن‌نباتی و حیوانی، ۸۸ هزار تن کود و سموم شیمیایی، ۴۹ هزار تن برنج و ۱۰ هزار تن کاغذ در بندر شهید رجایی تخلیه شده است. به گزارش «ایرنا»، الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: حدود ۴۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی و ویژه از ابتدای سال‌جاری تاکنون، در بندر شهید رجایی تخلیه و روانه بازارهای داخلی شده است.

بیشتر