آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۲۲

 • تنظیم بازار پس از ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: بازار بدون دلار ۴۲۰۰تومانی تنظیم شد. این خبر را عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. به گفته او، با وجود اینکه گوشت از سبد دریافت دلار ارزان خط خورد، اما قیمت آن در بازار بالاتر نرفت. جالب آنکه گزارش جدید مرکز آمار از قیمت اقلام پرمصرف خوراکی نشان می‌دهد بهای گوشت در دومین ماه سال با افت مواجه شده است. این در حالی است که در زمان دریافت ارز ارزان، قیمت گوشت و سایر کالاهایی که دلار ۴۲۰۰تومانی دریافت می‌کردند، روند صعودی داشت. در فروردین ماه، تورم ماهانه گوشت گاو بیش از ۸ درصد بود که در دومین ماه سال این نرخ منفی شد. صحبت‌های قبادی پس از گزارش هفته گذشته «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر «اثر صفر حذف دلار ۴۲۰۰» دومین سند بی‌اثری دلار ارزان است. دبیر ستاد تنظیم بازار تایید کرده که تلاطم بازار گوشت فروکش کرده و تغییر ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر چندانی بر بازار این قلم کالایی ایجاد نکرده است. در عین حال اجرای این سیاست در مورد گوشت، انگیزه برای واردات با هدف دریافت دلار ارزان را کم کرده است. کارشناسان معتقدند که سیاست‌گذار می‌تواند از تجربه حذف ارز ارزان گوشت قرمز به‌عنوان یک الگوی موفق استفاده کند و آن را به سایر کالاهای اساسی نیز تعمیم دهد.
 • پینگ‌پنگ تجاری پاندا و عقاب

  دنیای اقتصاد: اقدامات تلافی جویانه تجاری چین و آمریکا همچون ضربه‌هایی که بر توپ پینگ‌پنگ وارد می‌آید، با سرعت بی‌سابقه‌ای اجرایی می‌شوند تا جایی که این شتاب در برخی مواقع حتی از سرعت انتشار اخبار مرتبط در رسانه‌ها و پوشش خبری آنها پیشی می‌گیرد.
 • مذاکره برای همکاری‌های بین استانی میان ایران و اوکراین

  دنیای اقتصاد: سرگئی بوردیلیاک سفیر اوکراین در ایران با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در محل اتاق مشهد دیدار کرد. برنامه‌ریزی برای سفر هیات اوکراینی به ایران و همچنین مذاکره بر سر همکاری‌های منطقه‌ای میان دو کشور از مهم‌ترین مسائل مطرح شده در این دیدار بود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی در این دیدار، با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی میان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دوکشور، بر بهره‌گیری از پتانسیل‌های مشترک در شکل‌دهی به حلقه روابط اقتصادی ایران و اوکراین تاکید کرد.
 • شکایت ایران به ایکائو از عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی

  دنیای اقتصاد: معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد که موضوع عدم سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی به دبیرکل و رئیس شورای ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) منعکس شده است. مرتضی دهقان با اشاره به اشکالاتی که در سیستم سوخت‌رسانی به پروازهای ایرانی در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی به‌وجود آمده است، گفت: متاسفانه تحریم‌های آمریکا علیه هواپیمایی کشوری برخلاف همه مقررات بین‌المللی و شعارهای بشردوستانه آمریکا و هم‌پیمانانش است. وی با بیان اینکه نوک حمله این تحریم‌ها مردمی هستند که از حمل‌ونقل هوایی استفاده می‌کنند افزود: هدف از این اقدامات قطع ارتباط مردم ایران با سایر کشورها و ملت‌ها است.
 • صدور مجوز خرید مرغ با هدف ایجاد تعادل در بازار

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران از صدور مجوز ستاد تنظیم بازار به شرکت پشتیبانی امور دام به منظور خریداری گوشت مرغ با هدف تنظیم ذخایر راهبردی و تعادل‌بخشی بازار طی ماه‌های آینده در کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید ممبینی افزود: یکی از وظایف ستاد مزبور بررسی شرایط قیمت و موجودی کالا در سطح بازار با تمرکز بر اقلام اساسی است. بدون شک با کاهش موجودی کالا در بازار قیمت‌ها برمدار افزایشی قرار می‌گیرد. عضو ستاد تنظیم بازار کشور گفت: سیاست‌ها و تصمیمات این ستاد باید متضمن حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و همزمان تولیدکنندگان باشد. وی افزود: گوشت مرغ طی روزهای گذشته در بازار با افت قیمت مواجه شده و همین‌طور نگرانی‌های جدی برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است. ستاد با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی گوشت مرغ و همچنین تنظیم ذخایر راهبردی کشور در حوزه مزبور مصوب کرد که شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید مرغ به نرخ امروز در بازار مبادرت ورزد. وی یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام وظیفه ایجاد تعادل در بازار را دارد؛ یعنی به همان میزان که مدافع حقوق مصرف‌کنندگان است باید مدافع تولیدکنندگان هم باشد.
 • ابلاغ تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی سال۹۸

  دنیای اقتصاد: مدیرکل توافق‌نامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی از ابلاغ تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی بنادر بازرگانی به بنادر کشور خبر داد و اعلام کرد: تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی پس از کار کارشناسی گسترده به تصویب رسید و جهت اجرا به کلیه بنادر ابلاغ شد.
 • مذاکره با افغانستان برای توسعه تجارت ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم گسترش مراودات تجاری و افزایش صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان تاکید کرد. به گزارش «شاتا»، رضا رحمانی در دیدار با سفیر ایران در افغانستان با اشاره به پیشینه تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان افزود: ایران و افغانستان همواره مناسبات نزدیکی با هم داشته‌اند و مراودات تجاری نیز در این راستا میان دو کشور چشمگیر بوده است. وی با بیان اینکه بازار افغانستان مقصد تجاری مهمی برای کالاهای ایرانی به شمار می‌رود، تصریح کرد: افزایش صادرات به خصوص به کشورهای همسایه از برنامه‌های ما در حوزه تجارت خارجی است و افغانستان در این زمینه جایگاه ویژه‌ای دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت بر گسترش مراودات تجاری میان دو کشور تاکید کرد و گفت: از شرکت‌های صادراتی در این حوزه حمایت می‌کنیم. سفیر ایران در افغانستان نیز از تمایل تجار و بازرگانان دو کشور برای گسترش مبادلات تجاری خبر داد و گفت: ایران یکی از مهم‌ترین مقاصد وارداتی برای تامین کالاهای افغانستان است و کمک‌های فنی و مهندسی ایران برای ساخت زیرساخت‌ها در افغانستان نیز حوزه مهم دیگری است.
 • مسیر شکستن قفل‌های اقتصاد

  دنیای اقتصاد: ارزیابی کارنامه ایران در شاخص آزادی اقتصادی نشان دهنده آن است که با وجود آنکه طی دو سال گذشته امتیاز شاخص بازار آزاد کشور، تحت تأثیر کاهش محدودیت‌های صادراتی، کاهش نرخ تعرفه‌ها و موانع تعرفه‌ای و کاهش زمان‌بری فرآیندهای صادراتی و وارداتی با بهبود مواجه شده است؛ اما به‌طور کلی در مقایسه با میانگین جهانی، وضعیت زیرشاخص‌های باز بودن بازار کشور همچنان مناسب نیست.
 • خطاهای استراتژیک در جانمایی صنایع

  دنیای اقتصاد: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: ما نتوانسته‌ایم علم را در کشور همچون جوامع پیشرفته جا بیندازیم و آن را تقاضا محور کنیم. در بخش صنعت ما هیچ‌گاه نیامده‌ایم یک آمایش صنعتی- سرزمینی انجام دهیم و بر اساس آن صنایع‌مان را در استان‌های مختلف پایه‌ریزی کنیم. حتی در جانمایی صنایع بزرگ نیز دچار خطاهای استراتژیک شده‌ایم؛ چنان‌که صنایع انرژی‌بر و آب‌بر را در فلات مرکزی ایران تأسیس کرده‌ایم.
 • آمادگی ایران برای ترانزیت برق تاجیکستان

  پاون: وزیر نیرو گفت: حدود ۱۵ درصد ظرفیت کل نیروگاه‌های برقابی دنیا در تاجیکستان واقع شده است، از این رو ایران آمادگی دارد تا راه ترانزیت انرژی را در اختیار تاجیکستان قرار دهد و زیرساخت اصلی فعالیت‌های اقتصادی در منطقه را فراهم کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در دیدار با سراج‌الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه تاجیکستان بر ضرورت توسعه روابط میان ایران و تاجیکستان تاکید کرد و گفت: روابط دو کشور راهبردی است و توسعه، ترقی، آسایش و آرامش هر دو کشور به یکدیگر وابسته است.
 • مسیر عبور از پیک تابستانه

  دنیای اقتصاد: از اوایل امسال بسیاری از متولیان و دست‌اندرکاران برق کشور واکنشی که نسبت به وقوع خاموشی‌ها از خود نشان می‌دادند، حاکی از تابستانی بدون خاموشی بود. اما با نزدیک شدن به فصل گرم سال و به تناوب آن افزایش میزان مصرف برق در کشور، دیده می‌شود که برخی سیاست‌گذاران نیرو نگرانی‌هایی نسبت به تامین برق پایدار در تابستان ۹۸ دارند.
 • آغاز همکاری‌های جدید ایران و روسیه

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توسعه صادرات به کشورهای همسایه اولویت سال ۹۸ است و ایران آمادگی دارد همکاری‌های جدید اقتصادی و تجاری را در رشته‌های مختلف صنعتی و معدنی با روسیه آغاز کند. رضا رحمانی در نشست با رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه که با حضور فعالان اقتصادی برای بررسی راهکارهای صادرات به روسیه برگزار شد، گفت: در رشته‌های معدنی و همچنین سایر صنایع آمادگی داریم تا با معرفی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های طرفین، همکاری‌های متقابلی داشته باشیم. وی اضافه کرد: شرکت‌های ایرانی آمادگی همکاری مشترک دارند و امکان گسترش و تعمیق ارتباطات و مراودات تجاری وجود دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بر همکاری مشترک دو کشور در حوزه صادرات تاکید کرد و گفت: گسترش صادرات با کشورهای همسایه و پیدا کردن نقاط صادراتی جدید از اولویت‌های ما در حوزه تجارت است. رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر گسترش همکاری‌های متقابل، تصریح کرد: از برنامه‌های جدید همکاری میان دو کشور استقبال می‌کنیم. وی همچنین تکمیل و نهایی شدن توافقات و تفاهم نامه‌های منعقد شده را مورد تاکید قرار داد و گفت: مطمئنا رفع مشکلات انتقال ارزی میان دو کشور به تسریع این پروژه‌ها کمک شایانی خواهد کرد.
 • سرمایه صنعتی باید کجا رود؟

  دنیای اقتصاد: معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، خواستار هدایت سرمایه‌گذاران به مشارکت در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت کار بالا یا تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی موجود کشور شد. به گزارش شاتا، در این بخشنامه آمده است: با توجه به محدودیت منابع موجود کشور، توسعه کمی صنایع و ساخت واحد‌های جدید مگر در صنایع خاصی که واردات به کشور انجام می‌شود یا صنایع های‌تک در دستور‌کار وزارت متبوع قرار ندارد. در این بخشنامه تاکید شده است: لازم است متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را به مشارکت در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت کار بالا یا تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی موجود کشور هدایت و تشویق کرد. مطابق با این بخشنامه، اولویت‌های اصلی وزارتخانه، سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن معطوف به محور‌های برنامه رونق تولید وزارت متبوع، به ویژه برنامه ساخت داخل کالاهای وارداتی دارای قابلیت صادرات است.
 • نظام‌نامه مدیریت عملکرد وزارت صمت ابلاغ شد

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت نظام‌نامه مدیریت عملکرد این وزارتخانه را به معاونان و مدیران کل ستادی وزارتخانه، مدیران عامل و روسای سازمان‌ها، شرکت‌ها، صندوق‌ها و موسسات وابسته و روسای سازمان‌های صمت استان‌ها ابلاغ کرد. به گزارش «شاتا»، این نظام‌نامه برای استقرار و استمرار مدیریت عملکرد در این وزارتخانه و همچنین ایجاد سازوکار لازم برای اجرای «آیین‌نامه اجرایی مواد ۸۱ و ۸۲ فصل یازدهم قانون مدیریت خدمات کشوری» و دستورالعمل‌های ذی‌ربط برای اجرا ابلاغ شده است. رضا رحمانی در این ابلاغ آورده است: امید است با استقرار نظام مدیریت عملکرد ضمن برقراری ارتباط بین فرآیندهای برنامه‌ریزی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی، بستر لازم برای تحقق برنامه‌ها و راهبردها و همچنین بهبود عملکرد فردی، گروهی، سازمانی، ارتقای سطح شفافیت و پاسخگویی وزارت متبوع را فراهم کند. وی همچنین تاکید کرده است که با ابلاغ این نظام‌نامه و اسناد مرتبط، تمامی نظام‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دارای مغایرت لغو می‌شوند.
 • آغاز بازسازی و نوسازی واحدهای چرم سبک

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز بازسازی و نوسازی واحدهای چرم سبک خبر داد. به گزارش «شاتا»، افسانه محرابی با اعلام این خبر درخصوص وضعیت صنعت چرم کشور گفت: سال‌ها است که صنعت چرم کشور سنتی اداره می‌شود و از بهره‌مندی از تکنولوژی عقب مانده است.
 • پیش‌شرط راه‌اندازی بانک مشترک ایران و ترکیه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه می‌گوید برای راه‌اندازی بانک مشترک بین ایران و ترکیه باید یک ساز و کار پولی و کانال مالی بین تهران-آنکارا تشکیل شود. رضا کامی در گفت‌وگو با «ایبِنا» درباره ایجاد و راه‌اندازی بانک مشترک بین ایران و ترکیه و همچنین استفاده از پیمان پولی بین دو کشور گفت: چند سال است که بحث ایجاد و راه‌اندازی بانک مشترک بین ایران و ترکیه مطرح شده، اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر