آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • راهکار خروج از تنگنای ارزی

  دنیای اقتصاد: سیاست ارزی سال ۹۸ چگونه باید طراحی شود؟ در شرایط فعلی فراگیرترین و موثرترین مکانیزم ارزی برای بهبود عملکرد تجارت خارجی و تامین کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم و بخش تولید چیست؟ در این مسیر ملاحظات سیاست‌گذار و مطالبات فعالان اقتصادی تا چه میزان با یکدیگر همپوشانی دارند و چه میزان از هم دور هستند؟ جدید ترین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی، فرصتی شد که سیاست‌گذار تجاری و فعالان اقتصادی پیرامون سوالات مذکور به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.
 • چراغ سبز چک به همکاری اقتصادی با ایران

  دنیای اقتصاد: مقامات دولتی و بخش خصوصی چک با فعالان اقتصادی ایران دیدار کردند. از یک‌سو معاون وزیر صنعت جمهوری چک با نایب‌رئیس اتاق ایران دیدار کرد و از سوی دیگر هیات تجاری این کشور به سرپرستی رئیس اتاق مشترک چک و ایران با همراهی سفیر این کشور در ایران به اتاق تهران آمدند و با نایب‌رئیس این اتاق دیدار کردند. ادوارد موریتسکی، معاون وزیر صنعت جمهوری چک در دیدار با حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران به علاقه‌مندی شرکت‌های این کشور برای تداوم همکاری‌های خود با ایران اشاره کرد و خواستار طراحی الگوهایی برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور شد. البته این موضوع مورد تاکید هیات تجاری این کشور در اتاق تهران نیز بود.
 • خرید هزار تن خرمای بم برای تنظیم بازار ماه رمضان

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از خرید یک‌هزار تن خرمای بم به منظور تنظیم بازار مصرف خرمای روزه‌داران خبر داد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش در جمع تجار و تولیدکنندگان خرمای شرق استان کرمان گفت: به‌منظور تنظیم بازار و با همکاری تولیدکنندگان بیش از یک‌هزار تن خرما به قیمت هر کیلو ۲۳ هزار تومان به اضافه هزینه حمل خریداری شده است تا این محصول بتواند در سفره روزه‌داران قرار گیرد.
 • تلافی چین علیه تعرفه‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: دولت چین به تلافی اقدام جدید دونالد ترامپ مبنی‌بر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی چینی از ۱۰ به ۲۵درصد به ارزش ۲۰۰میلیارد دلار، اعلام کرد که از اول ماه ژوئن، بر واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار تعرفه بیشتر اعمال می‌کند. پنج هزار قلم کالای آمریکایی شامل این افزایش تعرفه‌ها خواهد شد؛ بخشی از تعرفه‌های جدید با نرخ ۲۵ درصد بر ۲ هزار و ۴۹۳ قلم از محصولات آمریکایی اعمال می‌شود و مابقی کالاها با تعرفه‌هایی از ۵ تا ۲۰ درصد روبه‌رو خواهند شد.
 • گام حمایتی از تولید و صادرات

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران لیست تسهیلات ویژه برای حمایت از تولید و فعالان مجاز اقتصادی را به‌روزرسانی کرد. براساس جزئیات این بخشنامه که در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از تولید و صادرات ابلاغ شده است، تسهیلات گوناگونی برای فعالان تولیدی و تجاری به‌ویژه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فاقد سابقه تخلف گمرکی در نظر گرفته شده که طی شیوه‌نامه‌ای ضوابط برخورداری فعالان مجاز از این تسهیلات به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است.
 • جزئیات دریافت شناسه برای لوازم خانگی

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل دریافت شناسه برای لوازم خانگی موجود در بازار و انبارها ابلاغ شد. این دستورالعمل به منظور تعیین تکلیف لوازم خانگی فاقد شناسه کالا موجود در بازار و انبارها، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه‌‌های ذی‌ربط و مشمولان دریافت شناسه ‌کالا اعم از واردکنندگان و تولیدکنندگان ابلاغ و اطلاع‌ رسانی شده است.
 • لیست دریافت‌کنندگان شکر به نرخ دولتی اعلام شد

  دنیای اقتصاد: شرکت بازرگانی دولتی ایران به‌منظور شفاف‌سازی، اسامی دریافت‌کنندگان شکر به‌نرخ دولتی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت امسال را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، این اسامی که شامل ۳۶۴۸ تشکل، شرکت و صنوف سراسر کشور است، درمجموع بیش از ۱۶۸ هزار تن شکر دولتی دریافت کرده‌اند. یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های تولید، نرخ جدید مصوب شکر سفید را با ۴۰۰ تومان افزایش ۳۴۰۰ تومان تعیین کرد.
 • فرصت جدید ایران در بازار عراق

  گروه بنگاه‌ها: ورود عراق به مرحله بازسازی و صنعتی شدن فرصتی بزرگ برای شرکت‌های ایرانی است تا بتوانند برای این بازار برنامه‌ریزی کنند.بازگشت امنیت به عراق، فرآیند بازسازی و صنعتی شدن این کشور را سریع‌تر کرده و رقابت کشورهای همسایه عراق برای حضور بیشتر در این بازار را افزایش می‌دهد.
 • تعرفه‌های انبارداری بنادر و گمرکات افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: با تصمیم ستاد تنظیم بازار، هزینه انبارداری در بنادر و گمرکات کشور بازنگری شد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، با هدف رفع مشکلات بخش خصوصی، تغییر قیمت انبارداری در بنادر و گمرکات به نحوی که تغییرات قیمتی محسوسی در قیمت کالاهای اساسی ایجاد نشود، مورد موافقت قرار گرفت.
 • چرا ماکارونی و تن ماهی گران شد؟

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس دلیل افزایش گرانی ماکارونی و تن ماهی را توضیح داد. ولی ملکی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به سخنان رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص دلایل گران شدن ماکارونی گفت: افزایش نرخ خرید تضمینی گندم علت گرانی ماکارونی و کاهش واردات ماهی و افزایش قیمت ورق قوطی کنسرو ماهی علت گرانی تن ماهی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شد.
 • تقدیر از «پدر صنعت ایران»

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی با حضور مسوولان شهرداری، نمایندگان تشکل‌ها و پیشکسوتان صنعت از محسن خلیلی عراقی به‌عنوان پدر صنعت ایران تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی شرکت بوتان، در این مراسم که با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و بهروز فروتن پیشکسوت صنایع غذایی ایران برگزار شد، خلیلی با اشاره به فعالیت‌های خود در تشکیل و گسترش صنعت در ایران و تاسیس تشکل‌ها، برای شهردار تهران آرزوی موفقیت کرد. حناچی در جریان این دیدار، شخصیت‌هایی همچون مهندس خلیلی را به واسطه ایفای نقش موثر در حوزه کارآفرینی و خلق ثروت، از سرمایه های اجتماعی کشور معرفی کرد. محسن خلیلی عراقی پایه‌گذار صنعت گاز در ایران بوده و با همراهی پدر خود، شرکت بوتان را در سال ۱۳۳۲ تاسیس کردند.
 • اصلاح ساختار سازمان بنادر در دستور کار

  معاون برنامه‌ریزی وتوسعه منابع سازمان بنادر و دریانوردی از اصلاح ساختار این سازمان پس از ۱۹ سال خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر