آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۷

 • «نه» به تجزیه از جبهه مجلسی‌ها

  دنیای اقتصاد: همزمان با تاکید مجدد دولتی‌ها بر ضرورت احیای «وزارت بازرگانی»، دو کمیسیون تخصصی مجلس مخالفت خود را نسبت به تفکیک وزارت صمت اعلام کردند. کمیسیون‌های «حمایت از تولید ملی» و «کشاورزی» در گزارش‌هایی جداگانه، دلایل رد کلیات طرح تشکیل وزارت بازرگانی را تشریح و ارائه کردند. پیش از این، تشکل‌های صنعتی و تجاری، یکی پس از دیگری انتقادهایی را نسبت به این طرح مطرح و تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به بهانه بهبود وضعیت تنظیم بازار را با ظهور آثار و تبعات متعدد مطرح کردند.
 • ماموریت رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تدوین اولویت‌های رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی شد. در دستورالعمل ابلاغی از سوی اسحاق جهانگیری این نکته مورد تاکید قرار گرفته است که با توجه به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های موجود برای شفاف‌سازی در اقتصاد و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی این وزارتخانه نسبت به رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی اقدام کند.
 • بررسی راه‌های پوشش ریسک نوسانات ارزی

  دنیای اقتصاد‌: کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در تازه‌ترین نشست خود مقرر کرد که برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، زیرساخت‌های لازم به منظور راه‌اندازی مشتقات از جمله قراردادهای آتی ارز در نشست شورای گفت‌وگو یا کمیته ماده ۱۲ بررسی شود.
 • جدیدترین وضعیت ذخیره سدهای ایران

  ایسنا: ذخیره سدهای ایران زیر سایه بارندگی‌های اخیر افزایش یافت؛ به‌طوری که ورودی مناسب به مخزن سدها موجب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ، تعداد ۸۶ سد مهم که حدود ۶۰ درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای ایران را شامل می‌شوند، بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پرشده باشند. هم‌اکنون ۴۱ سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد، ۲۱ سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، چهار سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و ۲۶ سد کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
 • آ‌خرین وضعیت تامین ارز کاغذ

  خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت از پیشنهاد وزارت صنعت برای خروج کاغذهای چاپ، تحریر، روزنامه، بالکی و LWC از شمول دریافت ارز با نرخ رسمی خبر داد. افسانه محرابی درخصوص التهابات پیش آمده در بازار کاغذ گفت: ارز مورد نیاز برای واردات و مواد اولیه تولید کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه باید از سوی بانک مرکزی در اولویت ویژه قرار گیرد. این درحالی است که فقط ۲۷ درصد ثبت‌سفارشات تایید شده وزارت صمت از طرف بانک مرکزی گشایش اعتبار شده که از این مقدار نیز مقادیر کمتری منجر به انتقال ارز به فروشنده و در نهایت مقادیر کمتری کاغذ وارد شده است.
 • بخشیده شدن جرایم بیمه کارفرمایان و واحدهای مشمول

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از بخشیده شدن جرایم بیمه کارفرمایان و واحدهای مشمول در سال ۹۸ خبر داد. به گزارش وزارت صمت، میثم زالی گفت: با تایید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه‌های استانی، کارفرمایان و واحدهای مشمولی که جرایم بیمه‌ای آنها مربوط به پیش از تاریخ ۲۹/ ۱۲/ ۹۶ باشد و حداکثر تا ۳ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این اصلاحیه در مورد پرداخت یا تقسیط اصل بدهی قطعی شده، براساس مدارک و مستندات ابرازی با سازمان تامین اجتماعی توافق کنند، از بخشودگی جرایم برخوردار می‌شوند. وی افزود: همچنین کارگاه‌های مشمول که پس از تاریخ ۲۹/ ‏۱۲/ ‏۱۳۹۶ به دلیل بروز یکی از موضوعات ابرازی شامل این قانون شده‌اند، می‌توانند تا ۳ ماه پس از وقوع دلایل اشاره شده مدارک شان را به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهند. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید عنوان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و به منظور حمایت از بنگاه‌های تولیدی و با هدف امکان‌پذیر کردن تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان و با اتفاق نظر نمایندگان و اعضای ستاد این پیشنهاد در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد مطرح و به هیات دولت ارسال شد.
 • تهدید انتخاباتی ترامپ علیه چین

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ چین را متهم به وقت‌کشی در مذاکرات تجاری دو کشور کرده و هشدار داده است در صورت پیروزی در انتخابات سال آینده و انتخاب مجدد به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، سناریو‌های به مراتب بدتری در انتظار چینی‌ها خواهد بود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، این تهدید ترامپ درحالی است که هفته گذشته وی تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد، و مذاکرات دو طرف که در واشنگتن برگزار می‌شد نیز بی‌نتیجه پایان یافت.
 • سرگیجه قیمتی در بازار کالا

  دنیای اقتصاد: سرگیجه قیمتی در بازار کالا موجب شد تا در هم‌اندیشی نمایندگان اصناف و مسوولان وزارت «صمت» این معضل بررسی شود. متولیان تولید چندقیمتی بودن برخی از کالاها را تایید و از اصناف خواسته‌اند وارد گود شوند تا با آشفتگی قیمت‌ها مقابله کنند. در مقابل نمایندگان غیردولتی گلایه‌هایی را درخصوص دخالت برخی از دستگاه‌ها در کار بازرسان اصناف مطرح کرده و مقصر گرانی کالاها را عواملی غیر از اصناف می‌دانند. برآیند این نشست حاکی از این است که چنانچه اصناف بتوانند پای این کار بایستند، نیازی به نظارت تعزیرات و سازمان حمایت نخواهد بود.
 • ممنوعیت واردات برنج توجیه ندارد

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن واردکنندگان برنج معتقد است در سال‌های گذشته اعمال ممنوعیت واردات هر ساله هزینه‌ای معادل ۳۰۰ میلیون دلار به اقتصاد کشور تحمیل کرده‌است، چراکه تجار ایرانی در مقطعی که برنج جدید با مقدار بالا عرضه می‌شود در بازار بین‌المللی حضور ندارند و هنگام آزاد شدن واردات، حجم بالایی از تقاضا وارد بازار خارجی شده و به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.
 • دلیل پرداخت ارز دولتی به ایرلاین‌های خارجی

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از سوی بانک مرکزی را توضیح داد. مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با «ایسنا» در مورد علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیز ارز نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از جمله امارات‌متحده‌عربی، قطر، اتریش، فرانسه، ترکیه، روسیه و آلمان اظهار کرد: این روال از زمان حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی که به ایران پرواز دارند و در داخل کشور بلیت‌فروشی می‌کنند وجود داشته و موضوع غیرقانونی نیست؛ چراکه این شرکت‌ها باید درآمد حاصل از فروش بلیت خود را با نرخ رسمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند محاسبه کنند تا بتوانند آن را به خارج از کشور منتقل کنند.
 • کالاهای واسطه‌ای در صدر اقلام وارداتی سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک ایران،‌ در سال ۹۷ بالغ بر ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در قالب کالاهای واسطه‌ای وارد کشور شده است. در همین مدت ۱۵ درصد از وزن کالاهای وارداتی به کشور را کالاهای مصرفی تشکیل داده است،؛ کالاهایی که عمدتا در نیمه اول سال ۹۷ وارد کشور شد. بر این اساس ۸۳ درصد از وزن و ۶۴ درصد از ارزش کالاهای وارداتی در سال ۱۳۹۷ را کالاهای واسطه‌ای تشکیل می‌داد.
 • شکر تنظیم بازار قابل احتکار نیست

  خبرگزاری فارس: رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه حواله‌های شکر اصناف تامین کالا نشده است، گفت: با توجه به وجود بازرسی‌ها امکان احتکار شکر تنظیم بازاری وجود ندارد. قاسم نوده‌فراهانی درباره این موضوع که هنوز حواله‌های شکر صنوف تامین نشده است، گفت: با وجود توزیع شکر در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هنوز بخشی از حواله‌های شکر اصناف تامین کالا نشده است.
 • پیشنهاد بخش‌خصوصی برای قوانین مالیاتی

  دنیای اقتصاد: معاون پارلمانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ۸۰ درصد پیشنهادهای بخش‌خصوصی در مورد قانون مالیات ارزش افزوده، پذیرفته شده است. محمدرضا رمضانی در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی با حضور اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این موضوع نیازمند توجه ویژه نمایندگان و جلب‌نظر بخش‌خصوصی در تدوین نهایی آن است.
 • مجوزی برای افزایش قیمت تن ماهی صادر نشده است

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت درخصوص افزایش قیمت تن ماهی گفت: در صورت افزایش غیرمتعارف قیمت یا وصول شکواییه سازمان حمایت آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بیشتر