آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • شناسایی آدرس کاسبان رانت

  دنیای اقتصاد: یک وعده و یک درخواست حاصل نشست وزیر صمت با برخی از نمایندگان مجلس بود. وعده جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور تقویت ساخت داخل، خطاب به تولیدکنندگانی است که بتوانند کالای داخلی تولید کنند. رضا رحمانی در جدیدترین اظهارنظر اعلام کرده که از هرکسی که کالا و قطعه‌ای را می‌تواند در داخل تولید کند، حمایت می‌شود؛ همچنین واردات نمونه مشابه آن کالا نیز برای حمایت از تولید و تقویت تولیدکنندگان داخلی باید ممنوع شود. افزایش لیست ممنوعیت‌های وارداتی از سال گذشته در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفت؛ به‌طوری که سال گذشته واردات ۱۳۳۹ قلم کالا ممنوع شد تا به این طریق سهم ارز تخصیص یافته به کالای وارداتی کاهش یابد.
 • انتظار برای تابستان بدون خاموشی

  دنیای اقتصاد: در حالی که تا نزدیک شدن به فصل گرم سال هنوز زمان باقی است و کم و بیش آثاری از باران‌های شدید بهاری در برخی مناطق باقی‌مانده، اما میزان مصرف برق راهی متفاوت در پیش گرفته و از هم اینک گوی سبقت در مصرف را نسبت به ایام مشابه سال قبل ربوده است.
 • تسریع در اجرای الزامات رونق تولید

  دنیای اقتصاد: در چهل و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان بر لزوم تسریع در اجرای الزامات تحقق رونق تولید تاکید شد. علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان در این نشست گفت: رونق تولید نیاز به الزاماتی دارد و تا زمانی که این الزامات نهادینه و اجرایی نشود، تولید توسعه نخواهد یافت. جمعه‌ای افزود: تاکنون دو بسته حمایتی از تولید ابلاغ شده که از این میان سازوکار رونق تولید سازمان تامین اجتماعی منوط به ابلاغ و دستورالعمل‌های اجرایی شده است درحالی‌که همه می‌دانند ابلاغ و اجرای مفاد مذکور زمان‌بر بوده و در حقیقت فعالان اقتصادی زمان را از دست می‌دهند.
 • آخرین آمار نصب کنتورهای هوشمند

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: با نصب ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران طی سال گذشته، تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. محمدعلی ولیداد، معاون اجرایی طرح فهام شرکت توانیر با اشاره به تجهیز تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام، از فراهم شدن امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو خبر داد.
 • چه خبر از تجارت محصولات نساجی؟

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که پارسال ۳۱۲ هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب ۶ درصد و ۲۶ درصد رشد داشت. افسانه محرابی افزود: از بین مجموعه‌های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «کفپوش» به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار و به وزن ۸۰ هزار تن بوده است. به گفته این مقام مسوول، پارسال همچنین ۳۹۷ هزار تن کالاهای نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار وارد کشور شد.
 • طرح‌های فاضلاب تهران به کجا رسید؟

  دنیای اقتصاد: طبق آخرین آمار، ۷۷ درصد از شبکه جمع‌آوری فاضلاب در کلان‌شهر تهران اجرا شده و امسال نیز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های فاضلاب استان تهران در نظر گرفته شده است. مطالعات انجام طرح فاضلاب از سال ۱۳۲۷ آغاز شد و عملا عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۷۴ استارت خورد و تا زمستان سال گذشته، ۷۴ درصد عملیات لوله‌گذاری و در بحث خطوط اصلی و تونل ۹۱ درصد و در تصفیه‌خانه‌ها ۴۰ درصد کار انجام شده بود. در این راستا، اواسط زمستان ۱۳۹۷، اعلام شد که طرح فاضلاب تهران ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. البته در مناطق مختلف تهران بسته به نوع موقعیت میزان پیشرفت فیزیکی طرح‌ها متفاوت است، اما در مجموع تا آن زمان از ۹ هزار کیلومتر شبکه ۶ هزار و ۶۹۳ کیلومتر اجرایی شده بود.
 • پر شدن ۸۱درصدی ظرفیت سدهای کشور

  خبرگزاری مهر: رئیس گروه بهره‌برداری از سدهای کشور از پر شدن ۸۱ درصد ظرفیت سدهای کشور در سال آبی جاری خبر داد. وحید عسکری‌نژاد، با اشاره به اینکه میزان ورودی سدهای کشور ۶۸ میلیارد مترمکعب بوده است، افزود: این رقم ۴ برابر زمان مشابه در سال آبی ۹۷-۹۶ است. وی میزان آب ذخیره شده در مخازن سدهای کشور را ۴۱ میلیارد مترمکعب دانست و گفت: ظرفیت کلی سدهای کشور ۵۰ میلیارد مترمکعب است که با توجه به رقم فعلی ذخیره شده در سدها، هم اکنون ۸۱ درصد ظرفیت سدهای کشور تکمیل است. رئیس گروه بهره‌برداری از سدهای کشور شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه خروجی آب سدها در سال آبی ۹۸-۹۷ افزایش داشته است، ادامه داد: به منظور کنترل سیلاب‌ها، خروجی آب از ۷۰ سد مهم کشور در ۲۰ استان افزایش یافت که این روند به منظور ایجاد آمادگی برای کنترل سیلاب‌ها صورت گرفته است. از ۱۷۸ سد در حال بهره‌برداری، ۸۶ سد بیش از ۹۰ درصد پرشدگی و ۳۰ درصد نیز کمتر از ظرفیتشان ذخیره آب دارند.
 • برنامه ۹۸ فرمانده صادرات

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین اولویت‌های صادراتی سال ۹۸ از سوی سرپرست سازمان توسعه تجارت تشریح شد. در این راستا سیاست‌گذار تجاری ضمن واکاوی نقاط کانونی و اثرگذار بر تجارت خارجی کشور، به ترسیم نقشه راه کلی صادرات در سال پیش‌رو پرداخت و تکالیف دستگاه‌های مرتبط را در چارچوب آن اعلام کرد. بر این اساس «رفع موانع صادراتی» و «تسهیل مبادلات تجاری» به‌عنوان دو گام سیاستی برای رشد صادرات غیرنفتی مورد تاکید سیاست‌گذار قرار گرفته است. در سطح اول، مطابق تصمیمات تعیین شده برای بهبود عملکرد صادرات، یک مرکز تصمیم‌ساز موظف به رفع موانع صادراتی و تدوین ضوابط اجرایی برای ارتقای عملکرد این بخش شده است.
 • بازخوانی پرونده گرانی چهار کالا

  دنیای اقتصاد: گرانی برخی از کالاها از جمله شکر، ماکارونی، خرما و تن ماهی در روزهای اخیر، بازار این محصولات را با مشکل مواجه کرده است. از این‌رو بخش‌خصوصی و مقامات مسوول، هر یک درخصوص افزایش قیمت آنها توضیح داده‌اند.
 • همتی به اتاق بازرگانی ایران رفت

  دنیای اقتصاد: هیات‌رئیسه اتاق ایران در نشستی با رئیس‌کل بانک مرکزی به بررسی مسائل ارزی موجود در کشور پرداختند. در این نشست وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی، رسیدگی به وضعیت ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی و تجدیدنظر در مورد دریافت تعهدهای ارزی از صادرکنندگان بررسی شد. برقراری اعتماد بین بخش‌خصوصی و دولت نیز نکته‌ای بود که در این نشست مورد تاکید قرار گرفت.
 • آمار تجارت خارجی محصولات غذایی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سال‌جاری نشان می‌دهد که واردات برنج، شکر و کره به ترتیب با رشد ۱۸۵ درصدی، ۱۰۵ درصدی و ۲۹۱ درصدی مواجه شده است.
 • عرضه مستقیم کالا در نمایشگاه‌های طرح ضیافت

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف تهران از عرضه مستقیم کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان در نمایشگاه‌های طرح ضیافت خبر داد و گفت: این نمایشگاه‌ها به زودی در پنج نقطه تهران برگزار شده و کالاهای اساسی همچون برنج، شکر، روغن، گوشت مرغ و گوشت قرمز و… با نرخ مصوب عرضه خواهد شد.
 • درخواست لغو تعرفه‌های ژاپن بر محصولات کشاورزی آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمریکا که در یک جبهه درگیر نبرد تجاری با چین بر سر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی از این کشور است این بار از توکیو خواست تعرفه بر محصولات کشاورزی آمریکا را لغو کند. به گزارش «ایرنا» از کیودو نیوز، «سونی پردیو» دبیر کشاورزی آمریکا بعد از دیدار با تاکاموری یوشیکاوا همتای ژاپنی خود در توکیو افزود: کاهش این تعرفه‌ها به نفع روابط تجاری دو کشور است و باعث افزایش مبادلات دو طرف خواهد شد.
 • ضرورت رفع دست‌اندازهای تجاری با اتریش

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق شیراز در دیدار با سفیر و رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران، از او خواست ضمن رایزنی با مسوولان وزارت‌خارجه این کشور، زمینه حل مشکلات تجاری میان دو کشور به‌ویژه مشکلات بانکی تجار ایرانی در اتریش را فراهم آورد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با اشاره به اینکه فعلا بخش عمده مشکل بازرگانان و تجار ایران در مراوده با اروپا مسائل بانکی است، گفت: باید برای بیرون آمدن از این وضعیت راهکارهای خاصی اتخاذ شود تا تجار بتوانند مبادلات اقتصادی را گسترش دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر