آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • اوج‌گیری مخالفت با وزارت واردات

  دنیای‌اقتصاد: مخالفت‌ها با تفکیک وزارت «صمت» و احیای وزارت بازرگانی اوج گرفت و تشکل‌های صنعتی و تجاری، یکی پس از دیگری انتقادهای خود را نسبت به این طرح اعلام می‌کنند. به اعتقاد آنها، تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به بهانه بهبود وضعیت تنظیم بازار، تبعات منفی متعددی دارد و عملا بهشتی برای واردکنندگان محسوب می‌شود؛ بنابراین دولت برای تحقق اهداف خود، باید مسیر دیگری را انتخاب کند. بررسی‌ تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد از میان ۵۵ کشور در ۳۸ کشور وزارتخانه‌ واحدی برای صنعت و تجارت وجود دارد و به‌تبع آن سیاست‌گذاری‌ها نیز در یک بخش متمرکز است.
 • پیشتازان دریافت وام ارزان ۹۷

  دنیای اقتصاد: کارنامه پرداخت وام ارزان در سال۹۷ منتشر شد. براساس آمار اعلام شده در راستای اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته در مجموع بیش از ۲۳ هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان تسهیلات به ۳۲ هزار و ۱۵۱ واحد در قالب تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک،‌ متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد پرداخت شده است.
 • دو اولویت وزارت صمت برای رونق تولید

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه روز گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید با تاکید بر فراگیری و ظرفیت‌های بالای صعنت نساجی و لوازم خانگی، از متولیان این دو بخش خواست که به‌طور جدی برنامه‌های تحول و تعمیق ساخت داخل را پیگیری کنند تا به این ترتیب در چند سال آینده شاهد حضور برندهای ایرانی در بازارهای مطرح دنیا باشیم. به گزارش «شاتا» در این جلسه مراحل پیشرفت برنامه «توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک»، «طرح نوسازی ناوگان تجاری و حمل‌و‌نقل»، پیاده‌سازی «خوشه‌های صنعتی»، «فعال‌‌سازی ظرفیت خالی ۲ هزار واحد تولیدی راکد یا نیمه فعال» توسط مجریان و مدیران مربوطه در آن ارائه و مورد بحث و تبادل قرارگرفت. در حال حاضر فهرستی از محصولات صنعتی که قابلیت ساخت داخل در کشور را دارند، در وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده که پس از بررسی با انجمن‌های تخصصی و تولید‌کنندگان، داخلی‌سازی آنها آغاز شده است.
 • رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی معرفی شد

  شاتا: با حکم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، علیرضا شهیدی به‌عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور معرفی شد. در بخشی از این حکم آمده است: با توجه به تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی به‌ موجب این حکم به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منصوب می‌شوید.
 • دلیل چند‌نرخی شدن برخی اقلام در بازار

  دنیای اقتصاد: نایب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه گرانی و گران‌فروشی دو مقوله متفاوت است، اظهار کرد: عدم ثبات نرخ مواد اولیه عاملی شده است تا قیمت نهایی کالاها با یکدیگر متفاوت باشد و در سطح نظارت مشکلاتی ایجاد کند.
 • گام دوم تجاری در کریدور ایرانی

  دنیای اقتصاد: دو بال تجاری برای هند و افغانستان از مسیر چابهار فعال شد. اوایل اسفندماه سال گذشته نخستین محموله صادراتی از افغانستان به مقصد هند صادر شد. این صادرات از طریق بندر چابهار صورت گرفت. حال آخرین اخبار حکایت از آن دارد که نخستین محموله وارداتی از هند به مقصد افغانستان، وارد چابهار شده و از این بندر به این کشور صادر می‌شود.
 • ماه سرنوشت‌ساز مذاکرات تجاری

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که دونالد ترامپ به چین مهلتی یک ماهه داده است تا با کشورش به توافق تجاری دست یابد، موسسه اعتبارسنجی «مودیز»، یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر جهان هشدار داده که احتمال شکست کامل توافق تجاری میان آمریکا و چین بسیار بالا است. در بیانیه روز جمعه این موسسه آمده است که تشدید تنش‌های میان آمریکا و چین تاکنون نیز بازارهای مالی جهان را ملتهب کرده و افسار رشد اقتصاد جهانی را کشیده است. در این رابطه این موسسه معتقد است خطر فروپاشی کامل توافق تجاری میان دو غول اقتصادی دنیا افزایش یافته است.
 • ابلاغ دستورالعمل ارائه تسهیلات به تشکل‌های اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل ارائه تسهیلات به تشکل‌های زیرمجموعه اتاق ایران در راستای تقویت و توانمندسازی آنها به تصویب هیات‌رئیسه اتاق ایران رسید. براساس اظهارات نادر سیف، معاون تشکل‌های اتاق ایران، تشکل‌های زیرمجموعه پارلمان بخش‌خصوصی کشور باید براساس ارزیابی‌ها و رتبه‌بندی‌های اعلام شده، جایگاهشان را ارتقا دهند و تاثیرگذاری خود را در سیاست‌گذاری‌ها افزایش دهند.
 • چهار هدف جدید برای توسعه بخش فرودگاهی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) «افتتاح ترمینال سلام»،«راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری»، «برقراری پروازهای داخلی» و «استقرار نظام لجستیک» را چهار هدف این مجموعه برای سال‌جاری عنوان کرد.
 • تمهیدات جدید برای کنترل قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی گفت: کارگروه تنظیم بازار هر هفته بازار را رصد می‌کند و مسائل در این کارگروه مورد بحث قرار می‌گیرد و در هر محصولی افزایش قیمت به خط قرمز نزدیک شود، کارگروه تمهیداتی در نظر خواهد گرفت. مسعود بصیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره حذف همزمان ارز واردات گوشت و حبوبات به‌عنوان کالاهای جایگزین اظهار کرد: به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم که حبوبات کالایی جایگزین گوشت است و شاید کالایی در کنار آن باشد اما میزان تولید حبوبات در کشور مناسب است و کسری‌هایی که داریم بیشتر مربوط به عدس است.
 • درخواست برای آزاد شدن صادرات جوجه یک روزه

  خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به معاون توسعه بازرگانی و صنایع این وزارتخانه خواهان آزاد شدن صادرات جوجه یک روزه گوشتی و تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی شد. مرتضی رضایی با ارسال نامه‌ای به علی‌اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع این وزارتخانه خواهان آزاد شدن صادرات جوجه یک روزه گوشتی و تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی شد. در این نامه اشاره شده است که با توجه به شرایط حاکم بر بازار و به منظور جلوگیری از زیان تولید‌کنندگان و ایجاد چالش در روند تولید پایدار گوشت مرغ و تخم‌مرغ ممنوعیت صادرات این محصولات با مدیریت انجمن‌های صنفی و اتحادیه‌های مربوطه آزاد شود. بنابراین گزارش قیمت مرغ در روزهای اخیر کاهش یافته و حتی به کمتر از نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در برخی از مناطق رسیده است؛ اما قیمت این محصول در ماه‌های آتی تا هر کیلوگرم ۱۷ هزار تومان نیز افزایش یافته بود. همچنین در تاریخ ۱۷ اردیبهشت امسال رئیس کل گمرک نیز با ارسال نامه‌ای به گمرکات اجرایی بر ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ غیرخوراکی تاکید کرد اما اشاره‌ای به وضعیت صادرات جوجه یک روزه نکرد.
 • برگزاری دومین نمایشگاه دنیای اسباب‌بازی و سرگرمی

  گروه بنگاه‌ها: دومین نمایشگاه دنیای اسباب‌بازی و سرگرمی از ۲۷ تا ۳۱ خرداد ماه در سالن نمایشگاهی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر