آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • اقدامات فوری برای تولید و تجارت

  دنیای اقتصاد: مسیر دستیابی بنگاه‌ها به رشد صادرات و افزایش تولید واحدهای صنعتی مشخص شد. در این مسیر اقدامات فوری برای رشد تولید و افزایش صادرات از سوی متولیان این دو بخش در نظر گرفته شده که اجرایی کردن برخی از این اقدامات به استان‌ها واگذار و براساس آن استانداری‌ها ملزم به پیگیری آنها شده‌اند. تشکیل کمیته‌های تامین مواد اولیه در استان ها، تشکیل هیات‌های خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در استان‌ها به منظور پایش نیاز کلیه واحدهای تولیدی، تعمیق ساخت داخل، افزایش صادرات غیرنفتی و تمرکز صادرات به کشورهای همسایه از جمله اقدامات فوری است که متولیان این بخش معتقدند باید در شرایط کنونی به‌صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. اما در کنار اقداماتی که برای تولید و صادرات باید به‌صورت فوری در سال جاری در دستور کار قرار گیرد توجه ویژه بر صنایع سنگین نیز در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است؛ صنایعی که در صورت تعطیلی آنها شاهد بیکاری چندین هزار نفر در کشور خواهیم بود.
 • مدل فسادزدایی ۲۱ کشور

  دنیای اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول مدل فسادزدایی در ۲۱ کشور منتخب را ارزیابی کرده است. نتایج مطالعات این نهاد معتبر بین‌المللی نشان می‌دهد فساد بر توانایی دولت‌ها برای بهبود رشد اقتصادی و کاهش فقر تاثیر منفی دارد و با آسیب رساندن به درآمد یا از بین بردن دارایی‌های عمومی، باعث می‌شود که دولت‌ها برای اجرای تعهدات خود دچار مشکل شوند. ارزیابی اقدامات کشورهای منتخب حاکی از آن است که در زمینه کاهش فساد علاوه‌بر نقش دولت‌ها در اعمال اصلاحات قانون و خدمات عمومی، تقویت موسسات و نهادهای مالی نیز بخش مهمی از اصلاحات ضدفساد است.
 • پایداری برق ایران با اتصال به شبکه روسیه

  ایرنا: معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه اتصال شبکه برق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه نیازمند انجام اقدام‌هایی فنی و پیچیده است، گفت: با اتصال این شبکه‌ها به یکدیگر، شبکه برق ایران پایدارتر خواهد شد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو پانزدهم اسفندماه پارسال در دیدار با «شاهین مصطفی یف»، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: شبکه برق ایران از طریق آذربایجان به روسیه متصل می‌شود.
 • اشتغال ۴۰ میلیون نفر در معدن‌کاری سنتی

  ایسنا: بررسی‌های بین‌المللی حاکی است که در سراسر جهان، بیش از ۴۰ میلیون نفر به معدن‌کاری سنتی در معادن کوچک اشتغال دارند. گزارش نهادهای بین‌المللی نشان می‌دهد بیش از ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان به معدن‌کاری دستی و معدن‌کاری در مقیاس کوچک اشتغال دارند و مواد معدنی نظیر طلا، الماس و کبالت را استخراج می‌کنند.
 • ایران و آلمان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

  دنیای اقتصاد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تفاهم‌نامه‌ای را با ایماگ آلمان (نمایشگاه بین‌المللی مونیخ) به منظور همکاری در زمینه فعالیت‌های نمایشگاهی امضا کرد.
 • استراتژی امسال دولت برای صنعت فولاد

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود اینکه افزایش تولید فولاد دنیا در سال گذشته حدود پنج درصد بود، تولید ایران ۱۰ درصد رشد داشت و امسال هم برنامه ما افزایش تولید فولاد به ۲۸ میلیون تن است. رضا رحمانی افزود: ما تا ۶ سال قبل رتبه پانزدهم جهان در تولید فولاد را داشتیم که سال گذشته با افزایش تولید به ۲۵ میلیون تن به رتبه دهم صعود کردیم و کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه را پشت سر گذاشتیم. رحمانی با بیان اینکه خام‌فروشی در حوزه صنعتی سال به سال کمتر می‌شود، گفت: ۶ سال قبل ۲۰ میلیون تن کنسانتره صادر می‌کردیم که امروز به حدود هشت میلیون تن رسیده و آنچه صادر نشده در صنایع داخلی به ارزش‌افزوده تبدیل شده است. وی مهم‌ترین اقدام دولت در سال‌های اخیر را «ایجاد توازن در تولید فولاد» عنوان و اضافه کرد: هم از خام فروشی جلوگیری شده و هم ساخت داخل رونق و عمق بیشتری گرفته است.
 • تهاتر مطالبات معوق بخش‌خصوصی با ایجاد خط اعتباری جدید

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل گروه صنعتی فراسان تاکید کرد: یکی از برنامه‌های اصلی سال ۹۸ گروه صنعتی فراسان توسعه صادرات به کشورهای همجوار است تا با تحقق این موضوع بتوانیم تاثیر کاهش قابل توجه بودجه‌های عمرانی کشور را پشت سر بگذاریم. محمد رضا ظهیر امامی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه سال سخت و پیچیده‌ای را پیش‌رو داریم، گفت: توسعه اقتصادی هر کشوری در شرایط پایدار رخ می‌دهد زیرا قدرت برنامه‌ریزی و حرکت در این شرایط برای شرکت‌ها و بنگاه‌ها مهیا می‌شود.
 • تاثیر تحریم‌ها بر تجارت تایر

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت تایر، تحریم‌های اقتصادی موجب شده تجارت تایر به ویژه واردات تایرهای سنگین بسیار دشوار شود. کریم آذر، مدیرعامل گروه بازرگانی ملکان پایدار آذر، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: نقل و انتقال پول با ریسک و هزینه بسیار بالاتری نسبت به گذشته انجام می‌شود. همچنین بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل، دیگر با ایران کار نمی‌کنند و مجبوریم مقصد بارها را کشور دیگری اعلام کنیم تا کالا از آنجا به ایران وارد شود. طبیعی است که این موارد باعث افزایش قیمت تمام شده شود. این بازرگان بخش تایر با اشاره به نیاز بازار داخل به تایرهای سنگین، گفت: هم اکنون حدود ۳۰ درصد از بازار داخلی در حوزه تایرهای سنگین، در اختیار تولیدکنندگان داخلی و الباقی در اختیار وارد‌کنندگان است. مدیرعامل گروه بازرگانی ملکان پایدار آذر با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت‌های این شرکت گفت: از اوایل دهه ۶۰ در زمینه فروش تایر فعالیت داشتم، اما سال ۱۳۹۳ شرکت ملکان پایدار آذر را به‌طور رسمی تاسیس کردیم و هم اکنون با چهار شرکت خارجی استار مکس و واتر فال از ترکیه و بوتو و ویندا از چین همکاری داریم.
 • وقت‌کشی در مذاکرات تجاری

  دنیای اقتصاد: تقریبا همه روزه تیتر اخبار جهان در قبضه جنگ تجاری است. دوطرف درحال مذاکره هستند، عده‌ای به پکن رفته‌اند و عده‌ای درخصوص توافق تجاری خوش‌بین شده‌اند. مشکل اما این است که فقط مذاکره صورت می‌گیرد. به عقیده کارشناسان تا زمانی که این مذاکرات ادامه یابد، آسیب تعرفه‌ها به اقتصادها نیز ادامه خواهد یافت.
 • تشدید نظارت بر توزیع و قیمت کالاها

  ایسنا: رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت ملزم است بر توزیع و قیمت کالاها نظارت کند، گفت: با توجه به اینکه ظرفیت دولت برای نظارت بر بازار کافی نیست باید از ظرفیت‌های مردمی هم استفاده شود.
 • پیش‌بینی تولید ۲۲۰ هزار تنی پسته برای سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان خشکبار درباره وضعیت تولید پسته در سال‌جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۲۲۰ هزار تن پسته تولید شود و بر این اساس لازم است برای صادرات این میزان تولید دنبال بازار باشیم. به گزارش ایرنا، اسدالله عسکراولادی، در نشست هم‌اندیشی فعالان پسته کشور درخصوص چالش‌های بازار ایران در سال‌جاری در مشهد، افزود: هم اینک کشورهای آمریکا و ترکیه هم به‌عنوان رقبای پسته ایران وارد بازار جهانی شده‌اند.
 • جدیدترین آمار تجارت ایران و آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمار گمرک ایران حاکی از کاهش ۳۸ درصدی ارزش تجارت ایران و آمریکا در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶ است. به گزارش «ایسنا» براساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال گذشته، در این مدت در مجموع مبادلات تجاری ایران و آمریکا نسبت به سال پیش از آن ۳۸ درصد کاهش داشته است. ایران در سال گذشته ۱۵۰۲ تن کالا به آمریکا صادر کرده که ارزش صادرات غیرنفتی ایران به این کشور در مجموع بیش از ۴۵ میلیون دلار بوده است.
 • کاهش واردات در مناطق آزاد

  دنیای اقتصاد: معاون دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد از کاهش بیش از ۳۶ درصدی واردات به مناطق آزاد در سال گذشته خبر داد. محمدرضا عبدالرحیمی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه مجموع واردات به مناطق آزاد در سال گذشته معادل یک میلیارد و ۲۸۸ میلیون دلار بوده، اظهار کرد: مجموع این واردات شامل مواد اولیه تولید، تجهیزات و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و واحدهای خدمات فنی مهندسی مستقر در مناطق آزاد، کالاهای عرضه به مسافران و بازدیدکنندگان و مصرف در مناطق آزاد بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۴/ ۳۶ درصد کاهش داشته است.
 • حمایت بخشنامه‌ای از تولید؟

  فرهاد آگاهی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
  همه می‌دانیم کشورمان به‌دلایل مختلف با افزایش مسائل و مشکلات محیط کسب‌وکار مواجه است و بخش‌خصوصی، به‌رغم همه ادعاها و شعارها، درحال اضمحلال و کوچک شدن است. فشار ناهماهنگی‌ها، پراکنده کاری‌ها و بوروکراسی کند اداری در دستگاه‌های دولتی از یکسو و مواجهه با یک تصویر غبارآلود و مبهم از آینده، از سوی دیگر، کمر بخش‌خصوصی را خم کرده است.
 • دلایل افزایش قیمت کاغذ بسته‌بندی

  خبرگزاری تسنیم: دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی قیمت کاغذ بسته‌بندی، کمبود آخال و وقوع سیل را از جمله دلایل افزایش قیمت در سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: سال گذشته درخواست واردات ۶۳۰ هزار تن آخال را داشتیم که متاسفانه تنها ۴۰هزار تن وارد کشور شد. مهشید پورداد، با اشاره به قیمت عرضه کاغذ بسته‌بندی تولید داخل در بازار و وضعیت تولیدکنندگان کاغذ اظهار کرد: باوجود آنکه عرضه آخال در کشور کاهش پیدا کرده و همچنین سیل اخیر تاثیرات زیادی بر میزان جمع‌آوری آخال داشت و بعضا باعث شد آخال در برخی مناطق سیل‌زده کاملا از بین برود و در برخی موارد با رطوبت بالا عرضه شود. دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ افزود: البته با وجود این مشکل، سعی شد قیمت‌ها چندان افزایش پیدا نکند اما افزایش قیمت کاغذ با توجه به افزایش قیمت آخال، نشاسته، رنگ و افزودنی و مواد شیمیایی و سایر نهاده‌های تولید ناگزیر بوده و قیمت کاغذ بسته‌بندی در سال ۹۸ نیز نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته و این درحالی است که تولیدکنندگان کاغذ بسته‌بندی برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت آن در بازار، کاغذ تولیدی خود را با حاشیه سود پایین و منطقی عرضه می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر