آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۹۹

 • توصیه اقتصادی برای مهار تحریم

  دنیای اقتصاد: از نگاه فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران، عمده کج کارکردی‌ها‌ و آفت‌های نهادینه شده در‌ فضای اقتصاد کشور، ریشه در یک منشأ واحد و تکرار شونده دارد. به اعتقاد کارشناسان این منشأ یکسان همان سیاست‌گذاری‌هایی است که فرآیند‌ها و مناسبات تولیدی و تجاری را از مسیر درست و طبیعی خود خارج کرده است؛ به این معنا که اکثر راهکارهای اتخاذ شده برای برون رفت از چالش‌ها، همواره در یک پارادایم مشخص و ثابت تعریف شده است. از منظر کارشناسی اگرچه در حدود یک سال اخیر تشدید تحریم‌های بین‌المللی، مشکلاتی را به بدنه تولید و فعالیت‌ تجار تحمیل کرده اما این اتفاق از هیچ زاویه‌ای نمی‌تواند توضیح‌دهنده موانعی باشد که طی سال‌ها عرصه تولید و تجارت کشور را مختل کرده است.
 • بلوف تجاری آمریکا

  دنیای اقتصاد: روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد توافق تجاری مورد مذاکره با چین، بسیار خوب پیش می‌رود. هفته گذشته، رئیس کارکنان دولت او نیز گفته بود مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن برای پایان دادن به جنگ تعرفه‌ای، طی دو هفته آتی نهایی خواهد شد. با این حال رسانه «فوربس» آمریکا در گزارشی به نقل از مقامات چینی می‌نویسد ادعای آمریکایی‌ها درخصوص نزدیک بودن توافق تجاری، یک بلوف است.
 • امید به رونق در میانه بهار

  دنیای‌اقتصاد: گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند، از امید به رونق در میانه بهار خبر می‌دهد. ارزیابی مدیرانی که وظیفه واحد خرید یا فروش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ را برعهده دارند، حاکی از این است که با وجود رکود بنگاه‌ها در اولین ماه سال ۹۸، اما شاخص انتظارات تولید در اردیبهشت‌ماه با رقم ۸۰/ ۶۸ (اگر عدد شاخص بیش از ۵۰ باشد، نشان می‌دهد اقتصاد در حال توسعه است.) نویدبخش وضعیت به مراتب بهتر است.
 • اعلام قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان

  ایسنا: هر ساله بازار در ماه مبارک رمضان رونق بیشتری پیدا می‌کند و معمولا در این بازه زمانی تقاضا برای محصولات مختلف افزایش می‌یابد و در این راستا دولت همیشه مصوباتی را برای چگونگی توزیع و قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم برای ماه مبارک رمضان ابلاغ می‌کند تا جلوی گرانی و گران‌فروشی احتمالی را بگیرد.
 • انتصاب مسوول اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه صادرات

  دنیای اقتصاد: رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی حکمی محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران را به مسوولیت اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی؛ افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی به کشورهای همسایه و تقویت تشکل‌های صادراتی تخصصی، توسعه شرکت‌های بزرگ صادراتی و تشکیل کنسرسیوم‌های بین‌المللی منصوب کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر