آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۹۵

 • دو خاستگاه تکرار ابرچالش‌ها

  دنیای اقتصاد: جمعی از سیاست‌گذاران، اقتصاددانان، کارشناسان، فعالان و پژوهشگران اقتصادی در هشتمین همایش «سیاست‌ پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» گردهم آمدند و پیرامون یکی از پرسش‌های اساسی اقتصاد ایران به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 • بهبود محیط کار در زمستان ۹۷

  دنیای اقتصاد: نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در زمستان ۹۷، از بهبود محیط کار نسبت به ارزیابی فصل پاییز حکایت دارد. از دید ۲۵۸۱فعال اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، در اکثر استان‌ها وضعیت بیشتر مولفه‌های موثر بر محیط کسب‌وکار ایران تا حدودی مساعدتر شده است. اما مطابق ارزیابی‌ها همچنان مهم‌ترین دغدغه فعالان اقتصادی «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب‌وکار» و «دشواری تامین مالی از بانک‌ها» است.
 • «نه» به خام‌فروشی معدنی

  شاتا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این وزارتخانه موافق خام‌فروشی نیست و در سال رونق تولید حتما باید مواد معدنی را در داخل کشور به ارزش افزوده تبدیل و سپس صادر کنیم، اعلام کرد: از سال ۹۲ وزارتخانه اقداماتی را برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی انجام داده و در دو دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد که یکی از آن موارد ایجاد محدودیت قانونی برای صادرات مواد خام معدنی بود و به این منظور معافیت‌های مالیاتی صادرات مواد خام معدنی را برداشتیم و از طریق قانون و وضع عوارض حداقل ۵ درصدی بر صادرات مواد خام برای سال ۹۷ و ۸ درصد برای امسال و ۱۰ درصد برای سال آینده خام‌فروشی را کنترل کردیم.
 • افزایش ظرفیت انرژی‌های نو

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا از افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۸۰۰ مگاوات تا پیک تابستان ۹۸ خبر داد.
 • مقصر پیدایش صادرکنندگان موقت

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های ارزی سال گذشته در جلسه شورای راهبردی توسعه تجارت مورد انتقاد متولیان تجارت و فعالان اقتصادی قرار گرفت. در این نشست که متشکل از متولیان فعلی تجارت، متولیان سابق و اسبق تجارت، فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس بود، تبعات سیاست‌های ارزی در سال ۹۷ بر تجارت مورد بررسی قرار گرفت. به اعتقاد حاضران در نشست، این سیاست‌ها موجب ورود صادرکنندگان بی‌شناسنامه به عرصه تجارت خارجی شده است.
 • سفر تجاری هیات آمریکایی به چین

  دنیای اقتصاد: در ادامه مذاکرات تجاری چین و آمریکا که با هدف پایان دادن به جنگ تجاری شکل گرفته است، تازه‌ترین اخبار از سفر امروز (سه‌شنبه) هیات تجاری آمریکا به چین حکایت دارند. سفری که به‌زعم تحلیلگران موفقیت یا شکست آن تعیین‌کننده خط سیر روابط دو غول اقتصادی و تجاری جهان طی سال‌های آینده خواهد بود.
 • پیشتازان مشارکت در انتخابات دوره نهم اتاق‌های بازرگانی

  دنیای اقتصاد: تحلیل آمار مربوط به انتخابات دوره نهم هیات نمایندگان اتاق تهران نشان می‌دهد سهم کارت‌های حقیقی در سبد آرا اندک بوده و این دارندگان کارت‌های حقوقی بودند که مشارکت بیشتر و اثرگذاری در انتخابات اسفندماه داشته‌اند.

بیشتر