آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۱

 • ریشه نامساعد بودن فضای کسب وکار

  دنیای اقتصاد: گزارش سال ۲۰۱۹ سهولت کسب‌وکار بانک جهانی، نشان می‌دهد ایران با ۴ پله تنزل رتبه نسبت به گزارش سال ۲۰۱۸، در رتبه ۱۲۸ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم‌انداز، با یک رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه نوزدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است. این در حالی است که دولت طبق ماده (۲۲) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، مکلف شده در هر سال رتبه کشور را در شاخص انجام کسب‌وکار ۱۰ رتبه ارتقا دهد تا به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه ششم (سال ۱۴۰۰) برسد.
 • ۷۱ درصد واحدهای تولیدی استان تهران مشکل نقدینگی دارند

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ٧١ درصد از واحدهای تولیدی استان تهران مشکل نقدینگی دارند، گفت: ظلم بزرگی است که واحدهای تولیدی آماده کار باشند اما به دلیل نبود نقدینگی کارفرمایان واحدهای خود را تعطیل و کارگران را تعدیل کنند.
 • ساختار صنعتی ایران در آینه برنامه‌های توسعه‌ای

  دنیای اقتصاد: برنامه‌های توسعه‌ای چه تاثیری بر اقتصاد ایران داشته است؟ برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور چیست؟ تا به حال چه دستاوردی داشته‌اند؟ و مهم‌ترین نکات آموخته از این برنامه‌ها برای اجرای برنامه‌های آتی چیست؟ تدوین و اجرای پنج برنامه توسعه اقتصادی پس از انقلاب اسلامی ایران باعث تاثیرات جدی بر ساختار صنعتی کشور بوده است.
 • برنامه ۳ساله ایران برای بازسازی صنعت برق عراق

  خبرگزاری تسنیم: وزیر نیرو درباره صادرات انرژی به عراق گفت: درصددیم که طی یک برنامه سه‌ساله نقش اصلی را در بازسازی صنعت برق عراق ایفا کنیم.
 • انتصابات جدید در وزارت صمت

  شاتا: رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در احکامی کیوان گوران را به سمت «مدیر کل دفتر برق و الکترونیک» و مهدی صادقی‌نیارکی را به‌عنوان «مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی» منصوب کرد. از سوی دیگر «دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی» و «دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی» به نام دفتر صنایع غیر فلزی ادغام و مهدی صادقی نیارکی به مدیر کلی این دفتر منصوب شده است. همچنین پروین نباتی، مدیر کل پیشین «دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی»، به سمت مشاور فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع، منصوب شده است.
 • آنالیز آرای انتخابات اتاق بازرگانی

  دنیای اقتصاد: نتایج اولیه نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور منتشر شد. آمارها نشان می‌دهد، در مجموع در ۳۳اتاق بازرگانی (به غیر از بندرعباس که انتخابات آن به تعویق افتاد) ۱۶هزار و ۴۱۲ نفر برای چهار سال نمایندگان مورد اعتماد خود را انتخاب کردند. بالاترین میزان مشارکت مربوط به اتاق‌های بازرگانی تهران، اصفهان و تبریز بوده و کمترین میزان مشارکت نیز مربوط به اتاق‌های یاسوج، خرم‌آباد و سمنان است. «دنیای‌اقتصاد» با آنالیز آرای انتخابات بخش خصوصی، برخی چهره‌های برنده انتخابات را اعلام کرده است.
 • سایه جنگ تجاری ترامپ بر هند

  دنیای اقتصاد: دور جدید جنگ‌های تجاری دونالد ترامپ این‌بار به مقصد دهلی‌نو رسید. رئیس‌‌جمهوری آمریکا به‌تازگی با تاکید بر اینکه «هند یک کشور با تعرفه‌های بالا است» می‌گوید که بنا دارد «مالیات متقابل» را در برابر تعرفه‌های سنگین هند بر واردات کالاهای آمریکایی به این کشور قرار دهد.
 • آزاد شدن ترخیص کالای همراه مسافر از مرز ایران و ترکیه تا فروردین ۹۸

  ایسنا: مدیرکل گمرک زمینی بازرگان گفت: ترخیص بخش اعظم کالاهای همراه مسافر تا ۳۱ فروردین ۹۸ آزاد اعلام شد. علی نامدار افزود: برای کمک به امر تولید در منطقه آزاد ماکو شیوه‌نامه جدید واردات مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان منطقه در گمرک تدوین شده است.
 • درخواست جوانان کارآفرین از پارلمان آینده بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره انجمن کارآفرینان جوان تهران خواستار آن شد که پارلمان آینده بخش‌خصوصی حلقه‌ای بین جوانان، ‌صنعتگران، تجار،‌ تولیدکنندگان،‌ کارآفرینان و دولت باشد. علی محمدی‌تات در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: قطعا جوانان علاقه‌مند به راهیابی افرادی به اتاق بازرگانی هستند که به مطالبات آنها توجه کنند. ‌
 • صدور مجوز واردات ۳۰ هزار تن مرغ

  خبرگزاری فارس: معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه مجوز واردات ۳۰ هزار تن مرغ صادر شده است،‌گفت: روند کاهشی قیمت مرغ از ۲ روز پیش آغاز شده است. ‌مرتضی رضایی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی دستاوردهای ۴۰ ساله بخش کشاورزی درباره آخرین وضعیت تولید مرغ در کشور اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شد در سه ماه چهارم سال مصرف مرغ افزایش پیدا کند، برنامه‌ریزی‌های لازم برای این کار انجام شده بود و در همین راستا از آبان‌ماه میزان جوجه‌ریزی افزایش پیدا کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر