آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • ترکیب جدید پارلمان اقتصاد

  دنیای اقتصاد: مشارکت فعالان اقتصادی در بخش خصوصی در نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی رکورد چهار سال گذشته را شکست. دیروز طی ساعات قانونی اخذ رای ۳ هزار و ۴۱۷ نفر از دارندگان کارت بازرگانی و کارت عضویت اتاق تهران، سرنوشت چهار سال آینده کانون تصمیم‌سازیشان را مشخص کردند. از دقایق اولیه انتخابات، چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته‌شده در محل برگزاری انتخابات حاضر شدند و رای خود را به‌صورت الکترونیکی ثبت کردند. در انتخابات بخش خصوصی، از میان ۱۵۴۷ داوطلب در ۳۴ اتاق بازرگانی سراسر کشور، ۵۳۵ نفر ترکیب جدید هیات نمایندگان را شکل می‌دهند.
 • نتایج انتخابات اتاق اصفهان

  دنیای اقتصاد: براساس نتایج اتاق بازرگانی در استان اصفهان که بعد از تهران بیشترین کاندیداها را در اختیار دارد، به ترتیب در بخش بازرگانی، مسعود گلشیری، اکبر لباف، احمد پزنده، ‌رضا برادران اصفهانی و مجتبی کاروان انتخاب شدند. در بخش صنعت نیز فرشته امینی، بهرام سبحانی، محمدرضا رجالی، سیدرسول رنجبران و اصغر اخوان‌مقدم بیشترین آرا را به‌دست آوردند. همچنین در گروه کشاورزی، حمیدرضا قلمکاری، غلامرضا اخوان‌فرید و محمد صادقی انتخاب شدند. در بخش معدن نیز سید عبدالوهاب سهل‌آبادی و احمد خوروش انتخاب شدند. براساس این نتایج، ائتلاف تولید و تجارت پیروز نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی اصفهان شد.
 • کاهش توان رقابت بخش حمل‌ونقل ریلی با جاده‌ای

  گروه بنگاه‌ها: بخش ریلی توان رقابت با حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای ندارد، زیرا دولت در کنار پرداخت هزینه نگهداری جاده‌ها، بابت نگهداری شبکه ریلی، هزینه‌ای به شرکت راه‌آهن پرداخت نمی‌کند. ابراهیم پاشنا، مدیرعامل شرکت ناوگان ریل‌الوند نیرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: شرکت راه‌آهن نیز مجبور است برای انجام هزینه‌ها، از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی بخش‌خصوصی بابت این موضوع حق دسترسی به شبکه ریلی بگیرد. وی افزود: طبق قانون برای دسترسی به شبکه ریلی،‌ شرکت‌های لکوموتیو‌دار و واگن‌دار باید حدود ۶۰ درصد از درآمد خود را به شرکت راه‌آهن بپردازند. درحالی‌که در حمل‌ونقل جاده‌ای تمامی کرایه حمل نصیب کامیون‌دار شده و هزینه دیگری پرداخت نمی‌شود.
 • شرط ترخیص لوازم یدکی از مسیر سبز گمرک

  دنیای اقتصاد: معاون فنی گمرک در واکنش به دپوی قطعات یدکی در بنادر و اماکن گمرکی گفت: لوازم یدکی اگر به‌وسیله خودروسازها ثبت‌سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف و بلافاصله ترخیص می‌شوند.
 • قلدری ترامپ برای چین و WTO

  دنیای اقتصاد: روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توییتری از چین خواست تمام تعرفه‌های محصولات کشاورزی آمریکا را بردارد. او بهانه این درخواست خود را تصمیمش در تعلیق دور دوم افزایش تعرفه‌ها و بهبود روابط تجاری با چین اعلام کرده است.
 • هم اندیشی هفتم کریدور شمال-جنوب

  دنیای‌اقتصاد: با افتتاح طرح ملی خط آهن قزوین-رشت بخش مهمی از کریدور حمل‌و‌نقل بین‌المللی شمال – جنوب برای اتصال هند به اروپا از مسیر ایران پس از ۱۹ سال تکمیل خواهد شد.
 • کره بسته‌بندی در گروه دریافت ارز دولتی باقی بماند

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای از رئیس بانک مرکزی خواست تعرفه واردات کره بسته‌بندی در گروه کالایی یک باقی بماند و همچنان از ارز دولتی استفاده کند. به گزارش گمرک ایران، رضا رحمانی طی نامه‌ای به عبدالناصر همتی درخواست کرد که کره بسته‌بندی از جدول ارسالی گروه‌های کالایی جدید (۱۰ ردیف) با توجه به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و در پیش رو بودن ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان، حذف شود و کماکان در گروه کالایی یک باقی بماند، تا به این طریق ارز دولتی به آن تعلق گیرد.
 • قیمت آب شرب کانادا ۷۰ برابر ایران

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه قیمت هر مترمکعب آب شرب در کانادا ۷۰ برابر ایران است، گفت: دو گزینه قیمت آب و فرهنگ‌سازی می‌تواند سبک مصرف آب را در کشور تغییر دهد.
 • افزایش ۱۵ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی

  دنیای اقتصاد: مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حالی‌که میزان کل صادرات ۱۰ ماه سال ۹۷ (بدون احتساب میعانات گازی) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد، صادرات محصولات صنعتی و معدنی (بدون احتساب میعانات گازی) نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است.
 • ۶ استان پایلوت اجرای طرح ملی «تاپ»

  شاتا: شش استان پایلوت طرح ملی تاپ (طرح ملی توانمندسازی و ایجاد اشتغال پایدار) هستند. معاون آموزش و پژوهش و فن‌آوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در شهرکرد گفت: سامانه «تاپ» در نخستین استان پایلوت این طرح در چهارمحال و بختیاری آغاز به‌کار کرد. قبادیان با بیان اینکه سامانه «تاپ» که عنوان حلقه وصل مراکز دانشگاهی به مراکز صنعتی است که در استان‌های تهران، البرز، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان از سال آینده به‌صورت آزمایشی وارد فاز اجرایی می‌شود، افزود: در اجرای این طرح فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقطع تحصیلات تکمیلی و دکتری در رشته‌های مراکز صنعتی و اقتصادی از این پس با اعلام نیاز به‌جای پادگان‌ها خدمت سربازی خود را در این مراکز می‌گذرانند. وی گفت: با اجرای این طرح ۹۵ هزار کارگاه اقتصادی و تولیدی با ثبت نیازهای فنی و علمی خود در این سامانه می‌توانند از ظرفیت دانشگاه‌ها برای رفع این نواقص استفاده کنند.

بیشتر