آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۰

 • هرج و مرج بخشنامه‌ای در صـادرات

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل گمرک ایران می‌گوید محدودیت‌ها یا آزادسازی‌های تجاری، باید از قبل به فعالان اقتصادی اطلاع داده شود؛ اما برخی از دستگاه‌‌های دولتی، ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های تجاری را عطف بماسبق می‌کنند. او سوال می‌کند در کجای دنیا، مقررات جدید را برای آنچه گذشته است، اعمال می‌کنند؟
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  با نزدیک شدن به نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی،‌ جزئیات بیشتری از حضور یک ائتلاف جدید با محوریت دو چهره شناخته شده مشخص شده است. از سوی دیگر انجمن هیات نظارت بر انتخابات اتاق‌های سراسر کشور با صدور بخشنامه‌ای بر ممنوعیت انجام هر گونه فعالیت انتخاباتی پیش از موعد مقرر تاکید کرده است.
 • کاهش حمل‌ونقل جاده‌ای در بخش واردات

  گروه بنگاه‌ها: تحریم‌ها سبب کاهش حمل‌ونقل جاده‌ای در بخش واردات شده به‌طوری‌که این کاهش به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. علی‌اصغر جنگاوران، عضو هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: این اتفاق سبب شده نرخ کرایه حمل نیز به علت نبود بار کاهش چشمگیری داشته باشد. وی افزود: البته به علت کاهش ارزش پول ملی در سال‌جاری، محموله‌های صادراتی نسبت به سال گذشته افزایش یافته اما کامیون‌های ما که بار صادراتی به اروپا حمل می‌کنند در بازگشت برای بارگیری باید مدت زیادی منتظر بار بمانند زیرا بار وارداتی بسیار کم شده است.
 • احتمال دیدار شی و ترامپ در اواخر فوریه

  دنیای اقتصاد: بنابر اعلام برخی منابع آگاه، انتظار می‌رود دونالد ترامپ و همتای چینی او در روزهای ۲۷ و ۲۸ فوریه در شهر ساحلی دانانگ ویتنام دیدار کنند که مهم‌ترین موضوع بحث دوطرف رسیدن به توافقی برای خاتمه دادن به تنش‌های تجاری بین دو غول اقتصادی جهان است.
 • تامین و توزیع کالاهای اساسی تا پایان ماه رمضان

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر جهادکشاورزی از برنامه‌ریزی برای توزیع کالاهای اساسی خبر داد و گفت: این توزیع تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد یافت. یزدان سیف در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، درباره اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار کالاهای اساسی اظهار کرد: در حوزه کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن و شکر مشکلی نداریم، چراکه تامین و توزیع این محصولات به خوبی انجام شده است. وی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر افزایش قیمت برنج در بازار گفت: نرخ این کالا در بازار طی دو سه هفته اخیر روند کاهشی به خود گرفته است.
 • کانون نزول رتبه رقابت

  دنیای اقتصاد: ارزیابی و پایش فعالان اقتصادی نشان می‌دهد شرایط کسب‌وکار در ایران فصل به فصل در حال نزول و وخیم‌تر شدن است. این در حالی است که دولت طبق ماده (۲۵) قانون برنامه پنج‌ساله ششم، مکلف است هر سال رتبه کشور در شاخص‌های کسب‌وکار را ارتقا دهد. «بازوی پژوهشی مجلس» با استناد به وضعیت ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی اثبات می‌کند که این هدف درمورد شاخص‌ مذکور در سال جاری محقق نشده است.
 • تزریق ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به تولید

  دنیای اقتصاد: ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تامین نقدینگی و کمک به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تزریق می‌شود. به دلیل مشکلات واحدهای تولیدی و کمبود سرمایه در گردش، وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت ۴۰هزار میلیارد تومان به واحدهای تولیدی خبر داده است. طبق اظهارات رضا رحمانی، این مبلغ در بهمن و اسفندماه به واحدهایی که در چرخه تولید و فروش فعال هستند تزریق می‌شود تا مشکلی بابت نقدینگی برای تکمیل ظرفیت نداشته باشند.
 • اولویت تخصیص ارز به بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: اولویت تخصیص ارز به واحدهای تولیدی مشخص شد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد به دلیل شرایط موجود و محدودیت‌های به‌وجود آمده، تامین ارز برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات تولیدی در اولویت قرار دارد.
 • چالش مدعیان متعدد در اکتشافات معدنی

  دنیای اقتصاد: سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معتقد است مهم‌ترین معضل موجود در بخش اکتشاف کشور، مدعیان متعدد اکتشاف هستند، به‌طوری که تعداد زیادی از سازمان‌ها خود را مدعی دانسته و به موازات یکدیگر در حال فعالیت هستند. به گزارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور، علیرضا شهیدی افزود: این در حالی است که یکی از اصلی‌ترین متولیان موضوع اکتشاف، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی است.
 • آخرین وضعیت بارش‌های ایران

  خبرگزاری تسنیم: آمارهای جدید شرکت مدیریت منابع آب از ثبت ۹/ ۱۴۰ میلی‌متر بارش در ۱۳۲ روز ابتدایی سال آبی جاری حکایت دارد. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱/ ۱۱۴ میلی‌متر) ۵/ ۲۳ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۴۶ میلی‌متر) ۳/ ۲۰۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا ۱۲ بهمن به ۲۳۲ میلیارد و ۲۰۷ میلیون مترمکعب رسید. از مجموع ۹/ ۱۴۰ میلی‌متر بارش ثبت شده در ۱۳۲ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییز و ۸/ ۴۸ میلی‌متر سهم ۴۲ روز ابتدایی زمستان بوده است.
 • تقدیر از یک شرکت تولیدی رادیاتور

  گروه بنگاه‌ها: سازمان حفاظت محیط زیست شرکت تولیدی کوشش رادیاتور را به عنوان نخستین شرکت دریافت‌کننده تندیس ملی صنعت سبز در حوزه تولید انواع رادیاتور خودرو معرفی کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در بیستمین همایش ملی صنعت سبز کشور، شرکت تولیدی کوشش رادیاتور، به عنوان اولین شرکت دریافت‌کننده تندیس ملی صنعت سبز در حوزه تولید انواع رادیاتور خودرو در سطح کشور از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست معرفی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر