آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۹۷

 • اشتهای صنعتی برای وام ارزان

  دنیای اقتصاد: جزئیات تامین مالی بنگاه‌های کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰درصد در نیمه اول امسال نشان از ایجاد صف برای دریافت وام ارزان دارد. داده‌های منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در نیمه اول سال جاری هزار و ۵۱۲ ثبت نام برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام صورت گرفته است. ‌
 • تفویض اختیار وزارت صمت به استان‌ها آغاز شد

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی روسای سازمان صنعت،‌معدن و تجارت استان‌های کشور اعلام کرد: ثبت سفارش‌ها به روسای سازمان‌های صنعت، ‌معدن و تجارت استانی تفویض اختیار شده و هر واحد تولیدی باید به استان مربوط مراجعه کند و تنها اعداد واقعی مورد نیاز واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه باید تایید شوند.
 • بار سنگین مسوولیت

  حسین حقگو
  صنعت کشور حال و روز خوشی ندارد و بهبود حال آن نیازمند طبیبانی حاذق است. طبیبانی که هم صنعت را بشناسند و هم اقتصاد و سیاست را. جمع آمدن این همه، در فرد و افرادی، البته امری است بس دشوار.
 • چهار انتصاب جدید در وزارت صمت

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در احکامی جداگانه «مشاور وزیر و دستیار ویژه»، «رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی»، «نماینده وزیر در اتاق اصناف» و «ناظر ارشد ماده ۹ قانون خدمات کشوری» را منصوب کرد. به گزارش «شاتا»، رضا رحمانی براساس این احکام آقایان احمد ابراهیمی را به‌عنوان مشاور وزیر و دستیار ویژه، سیامک سید مرندی را به‌عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور و ابراهیم درستی را به‌عنوان نماینده وزیر در اتاق اصناف و عضو هیات‌رئیسه منصوب کرد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی اکبر صادقی را نیز به‌عنوان ناظر ارشد اجرای ماده ۹ دستورالعمل مواد ۹۱ و ۹۲ قانون خدمات مدیریت کشوری در این وزارتخانه منصوب کرد.
 • ممنوعیت واردات کالاهای غیراستاندارد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه کالاهای غیراستاندارد، اجازه ورود به کشور را ندارند، گفت: تحریم ما را از نظارت بر اجرای استانداردها، منصرف نمی‌کند.
 • مشتریان اروپایی کالاهای ایرانی

  دنیای اقتصاد: کارنامه سه فصل تجارت ایران با اتحادیه اروپا از رشد بیش از ۱۷ درصدی صادرات ایران به منطقه یورو حکایت دارد. داده‌های آماری جدید نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل در افزایش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، افزایش صادرات سوخت‌های معدنی و روان‌کننده‌ها است. تاثیرگذارترین کشورها در رشد صادراتی ایران به اتحادیه اروپا نیز دو کشور اسپانیا و ایتالیا بوده‌اند. در ۹ ماه سال‌جاری میلادی ارزش تجارت ایران و اتحادیه اروپا از ۱۵میلیارد یورو گذشت که نسبت به مدت مشابه در سال قبل میلادی ۴/ ۴ درصد افزایش یافته است.
 • چله‌نشینی چقدر آب می‌خورد؟

  دنیای اقتصاد: تنها چند روز به فرا رسیدن بلندترین شب سال، یعنی شب یلدا باقی مانده است. امسال نیز طبق روال هر سال با نزدیک شدن به شب چله بازار خوراکی‌ها رونق خاصی گرفته است. بسیاری از مردم با در دست داشتن فهرستی بلندبالا برای خرید خوراکی‌های شب‌یلدا به گشت و گذار در مغازه‌ها میپردازند تا از احوال قیمت‌ها جویا شوند.
 • سرمایه‌گذاری بوئینگ در چین به‌رغم جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا در روزهایی که جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن به‌ اوج خود رسیده است نخستین کارخانه ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را در چین راه‌اندازی کرده است.
 • میانبر ورود به بازار عراق

  دنیای اقتصاد: دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق میانبر جدیدی را برای ورود به بازار عراق معرفی کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدحمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در دیدار مشترک هیات تجاری ایران و عراق اظهار کرد: از شرکت‌های عراقی دعوت شده است تا در این کشور به‌صورت پیمانکاری و در بخش‌های نفت و گاز همکاری داشته باشیم. بر این اساس در مناقصاتی که ما شرکت می‌کنیم پشت بیرق و نام شرکت‌های عراقی قرار می‌گیریم و از این طریق فرصت حضور در پروژه‌های نفت و گاز و خدمات فنی و مهندسی را می‌یابیم.
 • پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک کشورهای عضو اکو

  دنیای اقتصاد: معاون امور بین‌‌الملل اتاق ایران در بیست و پنجمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت اکو با انتقاد از تحریم‌های یک‌جانبه‌ آمریکا علیه ایران، خواستار همکاری هر چه بیشتر کشورهای عضو اکو شد و پیشنهاد داد توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک صنعتی و تولید مشترک به‌خصوص در حوزه وسایل نقلیه در دستور کار اکو قرار بگیرد.
 • عامل معطلی کشتی‌های باری فله‌بر در خلیج‌فارس

  دنیای اقتصاد: باوجود اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، همچنان شرکت‌های کشتیرانی بزرگی مانند بانج، کارگیل و کافکو که در مقیاس جهانی فعالیت دارند رابطه تجاری خود با ایران را حفظ کرده‌اند و معمولا کالاهای صادراتی را قبل از تسویه وجه به مقصد ایران ارسال می‌کنند و زمانی پول خود را می‌گیرند که کشتی حامل کالاها بخشی از مسیر را پیموده باشد.
 • نرخ‌گذاری خدمات هوایی طبق ارز نیما

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه بانک مرکزی با نرخ‌گذاری خدمات دریافتی و فروشی شرکت‌های هواپیمایی طبق ارز نیما موافقت کرد، گفت: نرخ بلیت پروازهای داخلی طبق ارز سامانه نیما بسته شد. علی عابدزاده، ‌درباره اختصاص ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی و سرنوشت نرخ بلیت براساس قیمت ارز سامانه نیما بیان کرد: پس از نوسانات اخیر ارزی در کشور و بالا رفتن قیمت ارز، شرایط سختی برای شرکت‌های هواپیمایی در کشور ایجاد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر