آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۹۸

 • گام اول شفافیت در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: لایحه جامع شفافیت که قرار است به‌زودی در هیات‌دولت به تصویب برسد و در صحن علنی مجلس مطرح شود، از سوی فعالان بخش‌ خصوصی زیر ذره‌بین قرار گرفت. به ‌اعتقاد روسای کمیسیون‌‌های تخصصی اتاق ایران، بهترین راه ترغیب دولت و مجلس به تصویب این لایحه در شرایط امروز کشور، تبدیل آن به یک مطالبه عمومی است، زیرا تصویب این لایحه در مجلس به دلیل اینکه تاکنون این حجم از شفافیت در هیچ‌کدام از قوانین کشور مورد تاکید نبوده، ممکن است با مقاومت‌های شدیدی از سوی بهارستان‌نشین‌ها مواجه شود.
 • ۶ راه صعود رتبه کسب‌و‌کار

  دنیای اقتصاد: بررسی نمره و رتبه ایران در شاخص سهولت کسب و کار طی دو سال گذشته میلادی، بیانگر نتایج متفاوتی است. در این بازه زمانی( از ۲۰۱۷ تا ابتدای۲۰۱۹) با وجود آنکه نمره ایران با شیبی ملایم در جهت بهبود حرکت کرده اما به لحاظ رتبه با افت ۶ پله‌ای روبه‌رو شده است.
 • مقاصد محصولات صنعتی و معدنی ایران

  دنیای اقتصاد: مقاصد صادراتی محصولات صنعتی و معدنی ایران اعلام شدند. براساس بررسی‌های صورت گرفته بازارهای اصلی محصولات صنعتی و معدنی عمدتا کشورهای همسایه و به‌خصوص عراق، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه است.
 • تامین مالی از بورس؛ استراتژی جدید برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد یکی از مهم‌ترین اولویت‌های وزارتخانه اتمام طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.
 • تعداد مشترکان برق از مرز ۳۵ میلیون مشترک گذشت

  دنیای اقتصاد: مشترکان صنعت برق تا پایان مهرماه سال جاری به حدود ۳۵ میلیون و ۴۶۸ هزار مشترک رسیده است که این تعداد در مقایسه با پایان سال گذشته حدود ۶۳۳ هزار مشترک افزایش یافته است.
 • سرعت رشد بارش‌ها کند شد

  تسنیم: در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از در پیش بودن زمستانی کم‌بارش است، با افت سرعت رشد بارش‌ها می‌توان نتیجه گرفت که آثار کم‌بارشی زمستان از هم‌اکنون قابل مشاهده است. بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۲۳ آذر سال آبی ۹۸ــ۹۷ (۸۳ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۲/ ۸۶ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۷/ ۵۳ میلی‌متر) ۵/ ۶۰ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۶/ ۲۷ میلی‌متر) ۳/ ۲۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • مسامحه در به‌کارگیری نیروهای تخصصی پذیرفتنی نیست

  ایرنا: وزیر نیرو با نپذیرفتن سهل انگاری و مسامحه در استفاده از توان نیروهای تخصصی و کارآمد، آن را زیانبار توصیف کرد. رضا اردکانیان در جشنواره «پژوهش و فناوری» این وزارتخانه در پژوهشگاه نیرو با بیان اینکه در گذشته استفاده از نیروهای ناکارآمد زیان‌های زیادی به همراه داشته است، تاکید کرد، وزارت نیرو به‌عنوان مسوول عرضه آب و برق پایدار در سطح کشور باید از بهترین منابع انسانی برخوردار باشد و در این زمینه اجازه هیچ گونه مسامحه نخواهیم داد. وزیر نیرو، بر فراهم کردن زمینه‌های لازم برای فعالیت پژوهشگران تاکید کرد و گفت: باید با حساسیت و وسواس بالا بهترین و شایسته ترین منابع انسانی به‌کار گرفته شوند و این ضروری ترین کار است. اردکانیان، ساختار مناسب را از دیگر ضرورت‌هایی دانست که برخورداری از آن در ارائه خدمت مطلوب اثرگذار است.
 • نامه‌های بی‌پاسخ بخش خصوصی به دولتمردان

  دنیای اقتصاد: رئیس پارلمان بخش‌خصوصی کشور می‌گوید کلیه مکاتبات اتاق بازرگانی از ابتدای سال تاکنون بی‌پاسخ مانده است. این درحالی است که روز گذشته وزیر اقتصاد برای سومین بار در جمع فعالان اقتصادی حضور یافت و مانند دفعات قبل، بارها در صحبت‌های خود به تعامل با بخش‌خصوصی اشاره و دست یاری به سمت فعالان اقتصادی دراز کرد. البته به‌نظر می‌رسید سخنان فرهاد دژپسند نتوانست رضایت فعالان بخش‌خصوصی را جلب کند چراکه آنها در انتظار شنیدن سیاست‌های وزارت اقتصاد در شرایط کنونی بودند.
 • دستورالعمل رصد سامانه‌های تجاری کشور ابلاغ شد

  خبرگزاری تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل رصد سامانه‌های تجاری کشور را ابلاغ کرد. این ابلاغیه در راستای مواد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای اقتصاد مقاومتی با موضوع شفاف و روان‌سازی، قیمت‌گذاری، روان‌سازی، روز آمد‌سازی شیوه‌های نظارت بر بازار، مصوبات ستاد تنظیم بازار، مصوبات ستاد اقتصادی دولت و مصوبه هیات وزیران دستورالعمل رصد کالا در زنجیره‌های تجاری کشور ابلاغ شده است.
 • اعلام جزئیات محاسبه کرایه براساس تن-کیلومتر

  دنیای اقتصاد: در پی اعتراضات کامیونداران در ماه‌های گذشته، نهایتا شورای‌عالی ترابری در مصوبه‌ای کلی، سازمان راهداری و حمل و جاده‌ای را مامور کرد تا نرخ پایه تن ـ کیلومتر را تهیه و برای اجرا به ادارات کل راهداری استان‌ها ابلاغ کند. پایین بودن دستمزدها یکی از مهم‌ترین موارد مورد اعتراض رانندگان کامیون در ماه‌های گذشته محسوب می‌شود که به‌نظر می‌رسد با اجرای طرح تن-کیلومتر از ابتدای دی‌ماه، بخش مهم مشکلات این صنف برطرف خواهد شد.
 • وعده‌های رئیس جدید صندوق ضمانت صادرات

  دنیای اقتصاد: در ادامه انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت در روزهای اخیر، مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات برگزار شد. براساس حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت، افروز بهرامی به‌عنوان مدیر جدید این صندوق معرفی شده است. او جانشین سیدکمال سیدعلی شده است که اخیرا استعفای خود را به وزیر صنعت اعلام کرده بود.
 • فاز جدید نوسازی ناوگان هوایی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل ایران‌ایر گفت: ۶۵ فروند هواپیما به این شرکت هوایی تعلق دارد که از این تعداد تنها ۲۶ فروند عملیاتی هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، فرزانه شرفبافی در حاشیه سومین نمایشگاه حمل و نقل با بیان اینکه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ۶۵ فروند هواپیما دارد، گفت: درحال‌حاضر تنها ۲۶ فروند از این هواپیماها فعال هستند که ۱۶ فروند آن هواپیماهای برجامی و ۱۰ فروند هم هواپیماهایی هستند که از قبل خریداری شده‌اند.
 • تکمیل زنجیره‌های تولید، راهبرد توسعه منطقه آزاد ماکو

  گروه بنگاه‌ها: مطالعات اندیشکده توسعه منطقه آزاد ماکو نشان می‌دهد تکمیل زنجیره‌های تولید راه اصلی توسعه این منطقه است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اعلام این مطلب گفت: اقدامات عمرانی و توسعه‌ای منطقه باید براساس مدل و الگوی مشخصی و در راستای رسیدن به اهداف توسعه‌ای در ماکو صورت گیرد؛ ضمن اینکه با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک منطقه آزاد ماکو در نقطه محروم مرزی کشور، این منطقه بستر مناسبی برای تبدیل به سکوی صادراتی و توسعه این منطقه است.
 • پاکستان فرصت مناسب برای صنعت سنگ ایران

  گروه بنگاه‌ها: پاکستان به فرصتی مناسب برای صنعت سنگ ایران تبدیل شده و در این راستا شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه سنگ این کشور شرکتی گسترده دارند. سیدمحمد دهقان، ‌مدیرعامل گروه کارخانه‌های سنگ سالار با اعلام این مطلب گفت: بازار پاکستان بستر مناسبی برای دسترسی به بازارهای جهانی است و صادرات به این کشور عملا مقدمه نفوذ به بازارهای شرقی کشور است. وی افزود: چهاردهمین نمایشگاه صنعت ساختمان پاکستان ۲۴ آذر اغاز شده و ۲۶ آذر در شهر کراچی به‌کار خود پایان می‌دهد.

بیشتر