آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۳

 • نگرانی اول اهالی کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: بررسی دغدغه‌ها و چالش‌های فعالان بخش‌خصوصی در دوران جدید تحریم‌ها مهم‌ترین محور بیستمین نشست کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران بود. تحریم‌های جدید در حالی از امروز اعمال‌می‌شودکه خصوصی‌ها معتقدند پیش از اجرای تحریم‌های آمریکا مشکلات زیادی که ریشه در خود تحریم‌ها و تصمیمات خلق‌الساعه متولیان دولتی دارد، سد راه کسب‌وکارشان شده است؛ مشکلاتی مانند رسوب کالاها در گمرکات و کاهش دسترسی به مواد اولیه که بخش اعظمی از آن از سیاست‌های ارزی دولت ناشی می‌شود و افزایش ناگهانی نرخ ارز نیز به این چالش‌ها دامن زده است. انتقاد به اتخاذ سیاست‌های کلان دولت دوازدهم در حالی در میان فعالان اقتصادی بالا گرفته است که به اعتقاد آنها با تشدید تحریم‌های آمریکا باز هم نگرانی اول اهالی کسب‌وکار تصمیمات هیجانی و محدودیت‌هایی است که مسوولان در داخل ایجاد می‌کنند.
 • احیای واحدهای صنعتی کوچک با برات الکترونیک

  دنیای اقتصاد: برات الکترونیکی به‌عنوان راهکاری جدید برای احیای واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در سال جاری در دستور کار متولیان این بخش قرار خواهد گرفت تا به این طریق چالش نقدینگی بنگاه‌های تولیدی برای تامین مواد اولیه برطرف شود. برات الکترونیکی، یک ابزار قانونی توزیع و تامین اعتبار برای خرید تجهیزات و مواد اولیه در کشور ایجاد می‌کند و نقش مؤثری در کاهش هزینه تامین مالی بنگاه‌ها دارد.
 • کاهش ۳۳ درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور

  دنیای اقتصاد: در حالی به نیمه تابستان سال جاری رسیده‌ایم که از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور ۸۰ سد بزرگ از جمله سدهای زاینده‌رود، شهیدرجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
 • منابع آبی کشور فاقد هرگونه آلودگی میکروبی

  ایسنا: مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: به دنبال اقدامات صورت گرفته، منابع آبی کشور فاقد هرگونه آلودگی میکروبی هستند.
 • سیگنال اروپایی به نفع برجام

  دنیای اقتصاد: فرصت ۹۰روزه وزارت خزانه‌داری آمریکا برای قطع همکاری شرکت‌ها با ایران در حالی به اتمام رسید که شرکت هواپیماسازی «ای‌تی‌آر» پنج فروند هواپیمای جدید را به ایران تحویل داد. همراه این هواپیماها، پنج میلیون یورو قطعات یدکی «ای‌تی‌آر» ساخت آمریکا و اروپا نیز وارد کشور شد که باعث اطمینان برای بهره‌برداری از هواپیماهای جدید می‌شود. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ورود این هواپیماها را سیگنالی مثبت از اتحادیه اروپا برای پایبندی به برجام ارزیابی می‌کند.
 • شریعتمداری: دنبال تعزیراتی کردن بازار نیستیم

  خبرگزاری فارس: وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه دولت به‌دنبال تعزیراتی کردن بازار تولید و توزیع نیست، گفت: بی‌ثباتی موجود در بازار ارز درحال رفع شدن است.
 • هجوم برای دریافت کارت بازرگانی

  خبرگزاری تسنیم: رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به سیاست‌های ارزی جدید، اقبال به دریافت کارت بازرگانی بسیار زیاد شد و این هجوم ناشی از تلاش برای دریافت ارز دولتی بود، در نتیجه اتاق تهران خود تصمیم گرفت تا کار پایش مجدد را آغاز کند.
 • همکاری ایران و کانادا در زمینه مواد غذایی و کشاورزی

  دنیای اقتصاد: تاسیس اتاق نفتا، سرمایه‌گذاری مشترک در صنایع مواد غذایی و کشاورزی، تاسیس دفتری مشترک با هدف تسهیل حضور فعالان تجاری در نمایشگاه‌های کانادا از جمله مهم‌ترین پیشنهادهایی بود که در «نشست آمریکا» در حضور مشاور وزیر امور خارجه مطرح شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، هفته گذشته همایش مشترک سفرا و روسای دفاتر نمایندگی ایران در کشورهای خارجی با فعالان بخش‌خصوصی سراسر کشور برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر