شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • متخلفان ارزی در لیست سیاه

  دنیای اقتصاد: متخلفان ارزی در لیست سیاه قرار می‌گیرند. بعد از انتشار فهرست‌ دریافت‌کنندگان ارز دولتی و تخلفاتی که در این راستا صورت گرفته است، حسن روحانی در جدیدترین تصمیم برای برخورد با متخلفان، دستور داده تا نام این افراد در لیست سیاه قرار گیرد. این دستور در راستای برخورد با افرادی است که ارز با نرخ رسمی از دولت دریافت کرده، اما کالای خود را در موعد مقرر وارد کشور نکرده‌اند. مطابق تصمیم دولت، کارت بازرگانی این افراد تعلیق و با اتهام قاچاق ارز، اسامی‌شان به مراجع قضایی معرفی می‌شود. وزیر اقتصاد نیز اعلام کرده است با افرادی که ارز گرفته و کالا وارد نکرده‌اند مانند اخلالگر نظام ارزی برخورد می‌شود.
 • تحویل ۵ هواپیما یک روز قبل از تحریم

  دنیای اقتصاد: نخستین سری هواپیماهای خریداری شده توسط ایران‌ایر، پس از خروج آمریکا از برجام، امروز وارد تهران می‌شود. شرکت هواپیماسازی ATR بر اساس قراردادی که با هما دارد، ۵ فروند هواپیمای دیگر را نیز امروز به ایران‌ایر تحویل می‌دهد. این پنج فروند هواپیما که در قالب برجام خریداری شده‌اند، با رجیسترهای EP-ITL، EP-ITK، EP-ITJ، EP-ITI و EP-ITM به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) خواهند پیوست تا شمار هواپیماهای ATR در خدمت هما به ۱۳فروند و تعداد هواپیماهای برجامی این شرکت به ۱۶فروند افزایش پیدا کند.
 • سهم چهار برابری صنعت در تخصیص ارز

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام سازمان توسعه تجارت درباره ابلاغیه جدید ثبت‌سفارش کالا گفت: براساس ابلاغ جدید مشکلاتی پیش آمد که ناگزیر به اصلاحیه‌های جدید شدیم تا نسبت به نیازهایی که کشور با آن روبه‌روست پاسخگو باشیم. در وهله اول به دلیل اختلاف پتانسیل ارز در ماه‌های اولیه سال، مشکلاتی برای تامین ارز بخش‌خصوصی ایجاد شد که برای واردات مواد اولیه با مشکل مواجه شدند؛ براساس آن سیاست‌هایی در قالب ابلاغیه و اصلاحیه تعریف شد.
 • مشکل شرکت‌های صنعتی در ترخیص کالاها

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات صنعتی از ۲۰فروردین با مشکل ثبت سفارش و ترخیص کالا روبه‌رو شده‌اند به گونه‌ای که گویا گمرک ایران، صنعتگر داخلی را تحریم کرده است. آرش قیلاو، مدیرعامل شرکت سنجش افراز آسیا، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان، مانند یک بیمار قلبی که تمام رگ‌هایش مسدود شده، تنها با یک یا دو رگ به زندگی ادامه می‌دهد.
 • تایید بیش از ۲هزار فقره ثبت سفارش

  دنیای اقتصاد: معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهادکشاورزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تاکنون بررسی و تایید بیش از ۲هزار فقره ثبت سفارش کالاهای وارداتی برای تخصیص ارز انجام شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بر اساس این اطلاعیه، فعالیت مدیران و کارشناسان ذی‌ربط برای رسیدگی به ثبت سفارش‌های باقی مانده به‌صورت شبانه‌روزی و در ایام تعطیل ادامه دارد. بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تعلیق ثبت سفارش‌های تامین ارز نشده با ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی، وزارتخانه‌های مرتبط با امر تولید و مصرف (از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی) موظف شدند تقاضای ثبت سفارش واردات کالا را با ارز رسمی بررسی و اولویت‌بندی کنند. اطلاعیه جدید معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این رابطه منتشر شده است.
 • سازوکار نقشه راه معدن و صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد. به‌گزارش «شاتا»، محمد شریعتمداری در افتتاح کارخانه تولید کنسانتره در زرند کرمان افزود: یکی از وعده‌های من در شروع دولت دوازدهم این بود که برنامه چهار ساله‌ای را برای توسعه معدنی کشور تهیه و به اجرا دربیاورم؛ اکنون با نظر خواهی از همه اصحاب فکر و اندیشه، نقشه راه معدن و صنایع معدنی پیش‌روی ماست و به‌زودی رونمایی می‌شود.
 • شکست ترامپ در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین آمار رسمی آمریکا از شکست دونالد ترامپ در جنگ تجاری حکایت دارد. رئیس‌جمهور آمریکا همواره کسری تجاری کشورش با شرکای تجاری شامل چین، اتحادیه اروپا و کانادا را مورد انتقاد قرار داده است. او با بهانه قرار دادن این موضوع و در راستای بهبود وضعیت کسری تجاری کشورش، واردات از این شرکای تجاری را هدف افزایش تعرفه قرار داد. اما تازه‌ترین آمارهای تجارت آمریکا نشان می‌دهد ترامپ تاکنون در رسیدن به هدف خود ناموفق بوده و کسری‌ تجاری آمریکا با شرکایش بیشتر نیز شده ‌است.
 • سرعت‌دهی به ترخیص کالاهای سلامت محور

  دنیای اقتصاد: فرآیند ترخیص کالاهای سلامت‌محور اعلام شد. دهم مردادماه امسال بود که تفاهم‌نامه‌ای با محوریت آسان‌تر شدن ترخیص کالاهای سلامت‌محور میان گمرک و وزارت بهداشت به امضا رسید؛ تفاهم‌نامه‌ای که هدف از آن رفع چالش‌های فعالان اقتصادی در زمینه واردات کالاهای سلامت محور بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی است. ماجرا از آنجا آغاز شد که فعالان این صنعت برای دریافت ارز رسمی با صف‌های طولانی تخصیص ارز مواجه شدند؛ افزایش نگرانی‌ در مورد عدم ورود به‌موقع کالاهای سلامت‌محور به کشور باعث شد که فعالان بخش‌خصوصی‌ نسبت به بحران‌های آتی در این حوزه و پیامدهای ناشی از آن به مقامات دولتی هشدارهایی را مخابره کنند.
 • تقویت تشکل‌ها در دستور کار بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: در نشست اعضای هیات‌مدیره شورای مشورتی تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران با هیات‌رئیسه این اتاق بر تجهیز تشکل‌ها برای نقش‌آفرینی در اقتصاد تاکید شد و رئیس اتاق تهران تصریح کرد: براساس آیین‌نامه حمایت از تشکل‌ها، برنامه‌های توانمندسازی و توسعه‌ای تشکل‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه نرم‌افزار، پژوهش و آموزش، برگزاری نمایشگاه‌ها و نیز تهیه بانک اطلاعاتی در دستورکار قرار گرفته است و اتاق تهران آمادگی دارد تا طرح مدون برای واگذاری برگزاری نمایشگاه‌ها به تشکل‌ها را به دولت ارائه کند.
 • توافق‌های اقتصادی با ترکمنستان

  دنیای اقتصاد: مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه با مرادف وزیر تجارت و صنایع ترکمنستان در محل مرز باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • کاهش ۷۰ درصدی خسارت‌های صادراتی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: پرتفوی (دارایی) صندوق تا پایان امسال به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید و میزان صادرات حداکثر به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد.
 • رسیدگی به معضل رسوب کالا در گمرکات

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، از بررسی و رسیدگی به مشکلات ترخیص و رسوب کالا در گمرکات تهران در چهل و هشتمین جلسه این شورا خبر داد. اخیرا واردکنندگان و فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی انتقاداتی را از وضعیت و نحوه ترخیص کالا در گمرکات مطرح کردند و از رسوب کردن بخش عمده‌ای از کالاها در گمرکات خبر دادند.
 • تعیین سقف ۱۰ درصدی برای افزایش قیمت کالا

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تشدید بازرسی بازار خبر داد و گفت: از ۲۸ خرداد همه کالاها و خدمات باید زیر ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند و اگر مردم خلاف این موضوع را دیدند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند. محمد نوابی با بیان اینکه اطلاعات ۵۱۰ هزار انبار در کشور در سامانه قرار داده شده است، گفت: اگر کسانی کالایی در غیر از این انبارها داشته باشند ظن قاچاق به آنها می‌رود و احتکار محسوب می‌شود.

بیشتر