شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۷۲

 • «جنگ‌تجاری» در راند دوم

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال تشدید جنگ‌تجاری، دونالد ترامپ تهدیدات تعرفه‌ای جدیدی را علیه واردات کالاهای چینی مطرح کرد. اواخر روز سه‌شنبه، دولت آمریکا با انتشار فهرستی مشتمل بر هزاران کالای تولید چین، تهدید کرد تعرفه‌ای ۱۰ درصدی بر واردات این کالاها که ارزشی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار دارند، اعمال خواهد کرد. به گفته مقامات آمریکا، احتمالا افزایش تعرفه‌ واردات این فهرست که شامل ۶ هزار کالای چینی است، اواخر ماه آینده میلادی اجرایی می‌شود.
 • دردسر دلار ۴۲۰۰ برای تولید

  دنیای اقتصاد: صف تقاضای ارزی برای واردات مواد اولیه تولید در حالی در سامانه «نیما» طولانی شده که برخی فعالان اقتصادی خواستار جانمایی گروه دوم کالاهای وارداتی در بازار دوم ارز هستند. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که با گذشت حدود سه‌ماه از ثبت سفارش کالاها بعد از اجرای سیاست‌های جدید ارزی، هنوز درخواست برخی تولیدکنندگان به دلیل اولویت‌بندی در تخصیص ارز پاسخ داده نشده است.
 • ۱۰ هزار تن کاغذ وارد کشور می‌شود

  خبر آنلاین: همزمان با ورود ۶ هزار تن کاغذ به کشور، با پروفرماهای مربوط به کاغذ مورد نیاز روزنامه جام‌جم به میزان ۳۵۰۰ تن و روزنامه خراسان به میزان ۴۰۰ تن موافقت شد.
 • دولت نصف ارز شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی را می‌پردازد

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت ۵۰ درصد ارز موردنیاز شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را تقبل می‌کند. حسین اسفهبدی با اعلام این خبر افزود: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نیمی از ارز موردنیاز شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را بعنوان مشوق جدید پرداخت می‌کند.
 • موفقیت یک فروشگاه زنجیره‌ای

  گروه بنگاه‌ها: جایزه ملی مسوولیت اجتماعی (CSR) به شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای همواره تخفیف افق‌کوروش تعلق گرفت. به گزارش روابط‌عمومی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق‌کوروش، تندیس و اعتبارنامه جایزه ملی مسوولیت اجتماعی به جهت اهتمام در ایفای نقش مسوولیت اجتماعی، دفاع از میراث‌فرهنگی کشور و حمایت از فرهنگ و هنر ایران از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اهدا شد. بر اساس این گزارش، در نخستین آیین رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد الحسنی که با حضور علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران برگزار شد، کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مورد تجلیل قرار گرفت.
 • اصلاح قوانین به نفع تجار خوشنام

  دنیای اقتصاد: موضوع اصلاح آیین‌نامه صدور کارت‌های بازرگانی طی یک هفته اخیر در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای، اصلاحاتی را برای نحوه صدور و تمدید این کارت‌ها برای فعالان اقتصادی صادر کرد اما با این وجود همچنان ابهاماتی در زمینه آیین‌نامه جدید صدور کارت‌های بازرگانی وجود دارد و برخی کارشناسان و مسوولان مرتبط با این حوزه معتقدند که اصلاحات اعلام شده گرهی از مشکلات کارت‌های بازرگانی باز نمی‌کند و مشکلات قبلی را تشدید خواهد کرد.
 • بحران در هشت سد بزرگ

  دنیای اقتصاد: کدام سدهای ایران در شرایط بحرانی قرار دارند؟ آخرین وضعیت سدهای بزرگ کشور حکایت از شرایط بحرانی هشت سد «لار»، «درودزن»، «کوثر»، «دوستی»، «زاینده‌رود»، «استقلال»، «حوضه کارون بزرگ» و «چاه نیمه‌ها» دارد. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حجم فعلی مخازن کل سدهای کشور در مقایسه با سال گذشته ۱۶ درصد افت را تجربه کرده‌اند. در این میان ورودی آب سدها نیز در مقایسه با سال گذشته کاهش ۳۴ درصدی را ثبت کرده‌ است.
 • نقشه روزانه برای قطعی برق

  دنیای اقتصاد: سومین برنامه روزانه قطع برق تهران در حالی منتشر شد که پیش از این وزارت نیرو اقدام به انتشار جدول زمان‌بندی قطع برق استان تهران کرده بود، جدولی که نشان می‌داد هر منطقه در چه ساعتی از روز قطعی برق خواهد داشت و این امکان را به ساکنان منطقه می‌داد تا با توجه به قطعی اعلام شده برنامه‌ریزی کنند؛ اما چند روز پس از جدول اعلام‌شده از سوی این وزارتخانه نقشه‌های رنگی روزانه جایگزین جدول زمان‌بندی شد.
 • دستور ویژه برای ذخیره‌سازی کالاهای اساسی

  خبرگزاری مهر: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از دستور ویژه رئیس‌جمهوری برای ذخیره‌سازی کالا و تامین مایحتاج ضروری مردم خبر داد و گفت: ارز پتروشیمی‌ها با پیمان‌سپاری، به سمت تولید هدایت می‌شود. یدالله صادقی با بیان اینکه در مصوبه سران سه قوه، تصمیماتی اتخاذ شده است که صادرکنندگان مواد پتروشیمی و محصولات فولادی، موظف به پیمان‌سپاری ارزی باشند، گفت: بر این اساس این امیدواری وجود دارد که منابع ارزی حاصل از صادرات به‌طور شفاف و بر اساس پیمان‌سپاری ارزی، تامین‌کننده مواد اولیه و ماشین‌آلات و نیازمندی‌های واحدهای تولیدی باشد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در این خصوص افزود: این یک مصوبه محکم برای تولیدکنندگانی است که نیاز به مواد اولیه دارند؛ ضمن اینکه صادرکنندگانی که باید ارز خود را به چرخه اقتصاد آورده و به نرخ دولتی به سامانه نیما تحویل دهند، معمولا شرکت‌های غیردولتی بخش عمومی هستند که مکلف بوده صادرات خود را بر اساس پیمان‌سپاری ارزی انجام دهند و همین امر، پشتوانه تزریق ارز خواهد بود.

بیشتر