آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • دو هفته بحرانی برق با سه رکورد

  دنیای اقتصاد: رکورد مصرف برق در کشور برای سومین بار متوالی در تابستان سال ۹۷ شکسته شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد روزهای ۲۰، ۱۹ و ۱۱ تیرماه امسال، به‌ترتیب بیشترین رکورد مصرف برق طی بازه ۱۰ روزه را از آن خود کرده‌اند. پیک مصرف برق در حالی ۲۰ تیرماه رکورد بی‌سابقه ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات را ثبت کرد که ظرفیت تولید برق تابستان امسال ۵۷ هزار مگاوات است و به‌گفته متولیان نیرو ادامه روند هشداردهنده فعلی، شبکه برق را در معرض خاموشی سراسری قرار خواهد داد.
 • تصویب عوارض صادراتی برای مواد خام

  دنیای اقتصاد: عوارض صادراتی مواد معدنی خام یا مواد معدنی دارای ارزش افزوده پایین از سوی شورای اقتصاد برای ۱۲ گروه معدنی به تصویب رسید. براساس این مصوبه که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت به شورای اقتصاد ارائه شده بود تعرفه‌های صادرات مواد معدنی خام یا دارای ارزش افزوده پایین به استناد ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به تصویب رسیده است.
 • فشار مالیاتی از تولید برداشته شود

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تامین درآمد برای دولت مهم است اما فشار به تولیدکننده در دوره‌ای که فشارهای خارجی اعمال می‌شود، باید به حداقل برسد تا بتواند تولیدش را انجام دهد، گفت: در شرایط کنونی نباید مالیات واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند و باید حمایت از تولید در دستور کار قرار گیرد.
 • ۶ باور اشتباه در مورد برق

  مسعود خانی کارشناس اقتصاد برق
  این روزها افزایش دما با کمبود و نوسان برق همراه شده و به‌ویژه تعطیلی ادارات در استان خوزستان و تغییر ساعات کاری در برخی استان‌ها و در تهران برای کمک به تامین برق در تابستان، موجب شده مسائل و مشکلات صنعت برق کشور در صدر اخبار و تحلیل‌های صاحب‌نظران، رسانه‌ها و مردم قرار گیرد. اما در میان این تحلیل‌ها بعضا مواردی اشاره و مکررا تکرار می‌شود که چندان مبنای علمی و واقعی ندارد و چه‌بسا با این تکرارها مبدل به باورهایی در اذهان جامعه شود.
 • قطع دست واسطه‌ها از صادرات

  دنیای اقتصاد: راه صادرات از طریق واسطه‌ها به بن بست خواهد رسید. این وعده را معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اجرای مصوبه جدید صادراتی دولت به منظور الزام به صادرات تنها از مسیر تولیدکننده اصلی می‌دهد. بر اساس این مصوبه، از این پس واسطه‌ها نمی‌توانند برای کسب سود ناشی از اختلاف نرخ ارز محاسبه شده در قیمت‌های پایه بورس کالا با نرخ‌های غیررسمی، محصولات فولادی و فلزی را از کف بازار خریده و آن را صادر کنند. جعفر سرقینی در این رابطه به خبرگزاری مهر گفت: با ابلاغ و اجرایی‌شدن این مصوبه، شرایطی فراهم شده تا محصولات فلزی و فولادی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا عرضه می‌شود، مستقیم به دست مصرف‌کننده برسد و از این پس، مکانیزم به گونه‌ای نباشد که افراد واسطه، این محصولات را از بازار جمع کرده و به خارج از کشور صادر کنند.
 • راه‌اندازی رشته MBA صنایع معدنی در سازمان مدیریت صنعتی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از راه‌اندازی رشته MBA صنایع معدنی در سازمان مدیریت صنعتی با هدف قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و شکل‌گیری اقتصادی متکی بر توان داخلی خبر داد.
 • امنیت غذایی زیر تیغ جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: گزارش چشم‌انداز غذای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) منتشر شد. این گزارش که دوبار در سال منتشر می‌شود، وضعیت غذا و محصولات کشاورزی و فرصت‌ها و تهدیدهای مربوط به آنها را بررسی می‌کند. دسترسی جمعیت کشورها به موادغذایی نیز در این گزارش تحلیل می‌شود.
 • برنامه جایگزین تجاری برای مقابله با تشدید تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان توسعه تجارت به ارائه آمارهایی از وضعیت صادرات ایران در سه ماه ابتدایی امسال پرداخت و ابراز امیدواری کرد که براساس برنامه ششم، صادرات غیرنفتی به‌طور سالانه رشد ۷/ ۲۱درصدی داشته باشد. وی همچنین تصریح کرد: در صورتی که آمریکا بخواهد فشار خود را بر تجارت خارجی ایران تشدید کند و تمام راه‌های مبادلات مالی را ببندد،‌ اولویت‌ها و برنامه‌های دیگری داریم که براساس آن عمل خواهیم کرد.
 • احتمال نفوذ کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل گمرک ایران در نشست مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور از احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات سخن گفت. البته پیش از این، فعالان اقتصادی نیز با توجه به سیاست‌های جدید ارزی، از بروز این عارضه در صادرات خبر داده بودند. اگرچه در گذشته کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در واردات مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما با توجه به بخشنامه‌های ارزی و تعیین‌تکلیف برای صادرکنندگان از یک‌سو و افزایش تقاضا برای دریافت کارت بازرگانی از سوی دیگر، فعالان اقتصادی عنوان می‌کردند که احتمال دارد کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف این‌بار وارد حوزه صادرات شود. حال این موضوع توسط رئیس‌کل گمرک ایران هم مجددا مورد تاکید قرار گرفته است.
 • تکذیب احتکار خودرو در ایران‌مال

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته خبری در فضای مجازی و رسانه‌ای دست به دست چرخید که حکایت از احتکار بیش از ۲ هزار خودرو در بازار بزرگ ایران داشت. اما مسوولان ایران‌مال (بازار بزرگ ایران) این موضوع را تکذیب کرده و توضیحاتی را در این‌باره ارائه داده‌اند. جمشید اثنی‌عشری، مدیر روابط‌عمومی بازار بزرگ ایران در این‌باره گفته است: تمامی مستندات پیوست‌شده به این خبر کذب، چند عکس است که به هم سنجاق شده‌اند تا بیننده مجاب شود پای ۲۵۰۰ خودروی کیا اپتیما در میان است که در بازار بزرگ ایران متوقف شده‌اند تا لابد بعد از افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو، روانه بازار شوند و سود سرشاری را روانه جیب مالکانش کنند.
 • ایجاد شهرک صنعتی در سواحل مکران

  خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد شهرک صنعتی در سواحل مُکران خبر داد و گفت: باید از مزیت فوق العاده بنادر و سواحل کشور در راستای ایجاد بنادر نسل سوم استفاده شود. صادق نجفی با اشاره به اینکه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به‌ منظور توسعه سواحل مُکران و اقدام عملی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سعی در توسعه صنعتی این ناحیه دارد، عنوان کرد: شهرک صنعتی تخصصی صنایع دریایی در بندرعباس تاسیس شده و به زودی یک شهرک صنعتی در سواحل مکران ایجاد می‌شود.
 • پرداخت یارانه ۴ هزار تومانی برای واردات گوشت قرمز

  خبرگزاری تسنیم: با تصویب کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر شده است که همچنان واردات گوشت گوسفندی با ارز ۳۸۰۰ تومان و پرداخت یارانه ریالی حدود چهارهزار تومان برای هر کیلوگرم ادامه یابد. در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار که با حضور نمایندگان دولت و نمایندگان بخش‌خصوصی برگزار شد، برنامه‌ریزی و سازماندهی به منظور تنظیم محصولات پتروشیمی از طریق بورس کالا و تداوم واردات گوشت گرم مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. در این نشست که به ریاست حسن یونس‌ سینکی، معاون امور بازرگانی وزارت صنعت برگزار شد، همچنین مقرر شد برنامه‌ریزی و سازماندهی لازم برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولاد از طریق بورس کالا به منظور حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این اقلام انجام شود و نتیجه آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

بیشتر