شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • جزئیات خوداظهاری قیمتی واردکنندگان کالا

  دنیای اقتصاد: با وجود گذشت چند روز از مهلت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان مبنی بر لزوم ثبت قیمت کالاها و خدمات از سوی افراد حقیقی و حقوقی بهره‌مند از ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ هنوز بخش زیادی از اطلاعات شرکت‌ها به این سامانه ارائه نشده است یا در صورت ارائه همچنان در انتظار دسته‌بندی، پایش اطلاعات و ثبت و بارگذاری هستند.
 • میزان صرفه‌جویی برق با تغییر ساعت کار ادارات

  دنیای اقتصاد: تغییر ساعات اداری اداره‌های برخی استان‌ها به‌ ویژه استان تهران باعث شد تا سقف ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف برق در زمان پیک به‌وجود آید و حاصل این تغییر حفظ سرمایه ملی کشور و کاهش خاموشی‌ها بوده است.
 • بنگاه‌های کوچک؛ نقطه اتصال ایران به جهان

  دنیای اقتصاد: کشورهای اروپایی، شرکت‌های کوچک و متوسط را ناجی برجام یاد می‌کنند و معتقدند در شرایط کنونی همکاری SMEها می‌تواند بهترین گزینه برای عبور از شرایط کنونی باشند. به اعتقاد کشورهای اروپایی در شرایطی که هر روز یکی از شرکت‌های بزرگ و جهانی که برای همکاری با ایران پیش از خروج آمریکا از برجام اعلام آمادگی کرده بودند؛ خبر از ترک ایران می‌دهند؛ به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی برای نجات برجام چشم به حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی برای همکاری با ایران دوخته‌اند.
 • بازارهای جدید برای سیمان صادراتی

  ایسنا: رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان از افزایش نرخ صادرات سیمان در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: باتوجه به از دست رفتن بازار عراق برای صادرات سیمان، مشتری‌های جدیدی از جمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش را پیدا کرده‌ایم که جایگزین عراق شوند.
 • اصلاحیه

  دنیای اقتصاد: همزمان با انتشار تحلیلی از حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در دولت یازدهم در صفحه ۲۰ روزنامه دنیای اقتصاد در روز سه‌شنبه جمله پایانی این مطلب به اشتباه «این است داستان قیمت آب و برق و انرژی و بلایی که هم یارانه‌ها، هم بنگاه‌ها و هم دولت بر سر مردم آورده» درج شده که بدین وسیله اصلاح می‌شود. جمله اولیه این بوده است «این است داستان قیمت آب و برق و انرژی و بلایی که یارانه‌ها هم بر سر مردم آورده و هم بنگاه‌ها و هم دولت».
 • کشف نرخ دلار در بازار دوم

  دنیای اقتصاد: همزمان با آغاز به کار رسمی بازار دوم ارز، اولین معامله بر پایه واحد پول کشور امارات به میزان ۱۰هزار درهم با نرخ ۲۰۵۰ تومان بعد از ظهر روز گذشته در سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) انجام شد. با توجه به نرخ تبدیل درهم به دلار، نرخ کشف شده برای دلار در بازار دوم ۷۵۲۳ تومان برآورد می‌شود. پیش از این نرخ‌هایی برای دلار در بازار دوم اعمال شد که به دلیل انجام آن به صورت تستی قابلیت استناد نداشت. تا اینکه اواخر عصر روز گذشته با اولین معامله بازار دوم رسما عملیاتی شد. کارشناسان معتقدند انجام معاملات به‌صورت توافقی بین صادرکنندگان و واردکنندگان می‌تواند علامت دقیقی از قیمت دلار بر پایه واقعیت‌های محیط اقتصاد ایران باشد. بسیاری از کارشناسان بازار دوم را بستری برای افزایش عرضه ارز صادراتی و مدیریت نوسان قیمت دلار در بازار غیررسمی عنوان می‌کنند. البته شرط کافی برای تحقق چنین اهدافی پرهیز از فشار اداری به بازار برای کاهش قیمت است. اعتمادسازی برای صادرکنندگان نیز شرط دیگر موفقیت بازار دوم در ماموریت تعیین‌شده بیان می‌شود. بنابراین با پرهیز از سیاست‌های تنبیهی و تهدیدی باید انگیزه صادرکنندگان در عرضه ارز صادراتی را افزایش داد. به اعتقاد صاحب‌نظران، فضای ابهام و تهدید می‌تواند از عواملی باشد که کارآمدی بازار را تحت تاثیر قرار دهد.
 • بی‌طرف‌ترین کشور، درگیر جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: دیروز سوئیس، بی‌طرف‌ترین کشور جهان در همه جنگ‌ها، به‌طور رسمی وارد جنگ تجاری شد. این کشور با طرح یک شکایت علیه تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا در سازمان تجارت جهانی به هشتمین کشوری تبدیل شد که در چنین چالشی شرکت کرده است. در بیانیه وزارت اقتصاد سوئیس که در این رابطه منتشر شد، آمده است: ‌«از دید سوئیس، افزایش تعرفه‌هایی که آمریکا برای حفاظت از امنیت ملی خود وضع کرده، ناحق است.»
 • تمایل روس‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران

  دنیای اقتصاد: معاون رئیس کمیسیون فاینانس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه که با هدف تقویت روابط تجاری ایران و روسیه در صدر هیاتی تجاری به اتاق ایران آمده بود، چشم‌انداز توسعه اقتصادی ایران و روسیه را بسیار مثبت ارزیابی کرد و از تمایل شرکت‌های روسی برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد.
 • نقش بخش خصوصی در مقابله با تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش خصوصی در نشست کمیسیون تسهیل کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی تهران، موضوعات متنوعی از جمله ضرورت‌های بهبود شاخص رقابت‌پذیری ایران در راستای ارتقای کیفیت محیط کسب‌و‌کار،‌ تغییر نگاه و فرهنگ مصرف‌کنندگان داخلی برای استفاده از کالای ایرانی، تقویت ارتباط بخش خصوصی با دیوان عدالت اداری به‌منظور رفع موانع فعالان اقتصادی و البته لزوم کسب آمادگی در مقابله با تحریم‌ها در دوره جدید را به بحث و بررسی گذاشتند.
 • ۷۶ هزار طرح نیمه تمام در کشور

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: کانون مهندسی هزینه در ایران، با هدف پیگیری تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷، مبنی‌بر جذب مشارکت عمومی برای اتمام طرح‌های نیمه تمام، آغاز به کار کرد.

بیشتر