آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۰

 • خواب‌ماندگی اقتصاد دانش‌محور

  دنیای اقتصاد: اثرگذاری دانش بر بخش‌های مختلف اقتصادی موجب شده در دهه‌های اخیر رشد بخش‌های متمرکز بر این بخش به‌طور فزاینده‌ای توجه سیاست‌گذاران را به خود جلب کند؛ به‌طوری که ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد هزینه غفلت از نظام اقتصادی دانش‌بنیان و عقب‌ماندگی از آن به مراتب بیشتر از خواب ماندگی از انقلاب صنعتی خواهد بود. از سوی دیگر شیوه‌های تولید، توزیع و مصرف در اثر به‌کارگیری دانش، برتمام جنبه‌های زندگی اجتماعی تاثیر گذاشته است؛ این الگوی جدید، فرصت‌های اقتصادی بسیاری مانند انقلاب در بهره‌وری را به ارمغان آورده است که می‌تواند موجب رفع مشکلات اقتصادی گریبانگیر دولت‌ها و بهبود سطح رفاه زندگی شود.
 • ارتباط دو سویه و سازنده

  مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو
  ارتباط و ارتباطات از قدیمی‌ترین مفاهیمی هست که انسان در سایه آن به ادامه حیات پرداخته و در تعامل با هم‌نوع خویش به توسعه دست یافته است.
 • ماموریت اقتصادی سفرا و تجار

  دنیای اقتصاد: معاون اقتصادی وزارت امور‌خارجه از سفرا خواست تا با اتاق‌های مشترک کشور هدف خود، نشست‌هایی برای هماهنگی بیشتر ترتیب بدهند تا بتوانند از ظرفیت‌های موجود بیشترین استفاده را ببرند. حدود یک‌سال از احیای معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه می‌گذرد. معاونتی که چه قبل از راه‌اندازی و چه بعد از آن، حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشت.
 • ناهماهنگی در اعزام هیات‌ها به عمان

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه اتاق مشترک ایران و عمان در حالی برگزار شد که در این نشست بر لزوم تک‌صدایی و محوریت اتاق مشترک برای اعزام هیات‌های تجاری به عمان تاکید شد. رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست مذکور گفت: اتاق‌های مشترک بازوی توانمند اتاق ایران هستند و اتاق مشترک ایران و عمان به‌رغم مشکلات فراوان و جوانی، توانسته با عملکرد شایسته خود، باعث افتخار اتاق ایران شود و رتبه برترین اتاق در بین دیگر اتاق‌های مشترک را به‌دست آورد. غلامحسین شافعی با گلایه از اعزام بی‌برنامه هیات‌ها برای رایزنی امور تجاری به عمان گفت: تا زمانی که ما اتاق مشترک داریم این اقدامات ناهماهنگ شایسته کشور نیست که هیات‌هایی درقالب دولتی و غیردولتی به‌صورت موازی و بدون هدف اقدام به رایزنی با عمان کنند. او با ابراز خرسندی از برقراری ویزای فرودگاهی، از اتاق مشترک خواستار پیگیری لغو ویزای تجاری عمان شد.
 • انتخاب اعضای کنفدراسیون صادرات در دوره پنجم

  دنیای اقتصاد: در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه کنفدراسیون صادرات ایران، محمد لاهوتی، مجددا رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در دوره پنجم شد. به گزارش روابط عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، محمدرضا مرتضوی نایب رئیس هیات مدیره؛ قدیر قیافه نایب رئیس هیات مدیره؛ محمدرضا طلایی خزانه‌دار؛ حسن احمدیان منشی؛ علاءالدین میرمحمدصادقی عضو هیات مدیره؛ ابوالفضل اقبالیون عضو هیات مدیره و سعید حسین‌زاده به‌عنوان بازرس منصوب شدند. بابک عابدین و حسن آزادمرد به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره و محمود بنکدارنیا به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.
 • استدلال رئیس اتاق اصناف درباره گرانی‌ها

  دنیای اقتصاد: چرا با وجود فراوانی در عرضه، گرانی داریم؟ رئیس اتاق اصناف ایران در پاسخ به این سوال اعلام کرد که هیچ مشکلی از نظر عرضه کالا و خدمات در ماه رمضان وجود ندارد و گرانی به عوامل مختلفی از جمله افزایش نرخ ارز و بالا رفتن نرخ‌های جهانی برمی‌گردد در این ماه مقرر شده بسیاری از کالاها با گرانی مواجه نشوند اما نباید انتظار داشت هیچ چیز گران نشود. وی در گفت‌وگو با «ایسنا» توضیح داد که همیشه در زمینه ارز به مردم یارانه داده شده و هیچ‌گاه نرخ واقعی ارز را به مردم اعلام نکرده‌ایم که این مساله خود یک عارضه محسوب می‌شود و باید این اصلاح انجام شود که البته گام به گام در حال انجام است.

بیشتر