آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۳۱

 • الگوی بهینه تولید و تجارت

  دنیای اقتصاد: بررسی تجربه تحریم نشان می‌دهد که به منظور مقابله با این رویداد، نیاز است تمامی فرآیندهای تولید و تجارت خصوصا سیاست‌های اقتصادی رایج بازرگانی را در جهت مقابله با سیاست‌های تحریم،‌ بازتعریف، بازتنظیم و به‌کارگیری مجدد کنیم. به عبارتی باید در تمام سیاست‌ها و فرآیندهای تولید و تجارت کالاهایی که به نوعی در آنها تخصیص منابع تحت‌تاثیر تحریم قرار دارد، تجدیدنظر و بازنگری اساسی شود، بنابراین نمی‌توان در امور اقتصادی، رویه‌های قبلی را ادامه داد.
 • پیشنهاد اروپا برای پیشگیری از جنگ تجاری

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: رهبران اتحادیه اروپا اعلام کردند آمادگی دارند درخصوص تسهیل ورود خودروهای آمریکایی به بازار اروپا مذاکره کنند تا از وقوع جنگ تجاری احتمالی با آمریکا جلوگیری کنند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال کرده است، اما اتحادیه اروپا را تا روز اول ژوئن سال‌جاری و تا معلوم شدن نتیجه مذاکرات، از پرداخت این تعرفه معاف کرده است.
 • مسیر انحرافی حمایت صنعتی

  دنیای اقتصاد: نتایج یک گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس عوامل ناموفق بودن قوانین حمایتی از بخش صنعت را مشخص می‌کند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از یکسو به‌دلیل عدم‌داشتن استراتژی توسعه صنعتی و فعال بودن در تمام شاخه‌های صنعتی، اولویت‌ها در این بخش مشخص نیست و سعی بر این است که از تمام بخش‌ها به‌صورت یکسان حمایت شود. در عین حال، تورم احکام قانونی که لزوما ضمانت اجرایی نیز ندارند و تشتت آرا در تدوین قوانین بدون توجه به منابع کافی، حمایت‌های صنعتی را در مسیر انحرافی قرار داده است.
 • وضعیت بنگاه‌ها در ۴ شاخص

  علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران
  مطالعات نشان می‌دهد تنها یک سوم از بنگاه‌ها به دلیل فقدان توان اقتصادی و مالی به کار خود پایان داده‌اند. بیشترین دلایل مربوط است به فقدان سرمایه در گردش، گسترش و تشدید مجازات‌های دولتی، دلایل شخصی یا ظهور فرصت‌های درآمد‌زای جایگزین. بنگاه‌های دایر هم اغلب واحدهایی هستند که در دو و سه سال اولیه ورود به بازار از رشد برخوردار بوده‌اند. در کشورهای با درآمد متوسط پایین، ورود و خروج بنگاه‌های خرد و کوچک شایع‌تر از رشد این‌گونه بنگاه‌ها است. به‌طور کلی، تعداد کمی (حدود یک درصد) از بنگاه‌های خرد و کوچک رشد کرده و به جایی می‌رسند که بیش از ۱۰ کارگر نیاز باشد.
 • ادامه فعالیت ۱۲۰ شرکت آلمانی در ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر اقتصاد و انرژی آلمان در دیدار با رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به ادامه فعالیت ۱۲۰ شرکت آلمانی در ایران، گفت: در مذاکرات آتی راهکارهای تداوم همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در این زمینه تدوین می‌شود.
 • متهم اصلی افزایش مصرف برق در جهان

  دنیای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی رشد استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع در ادارات و خانه‌ها را عامل اصلی رشد تقاضا برای برق در ۳۰ سال آینده اعلام کرد. به‌گزارش «ایسنا»، این آژانس در گزارش «آینده خنک‌سازی» اعلام کرد تقاضای جهانی برای انرژی با دستگاه‌های تهویه مطبوع تا سال ۲۰۵۰ سه برابر می‌شود.

بیشتر