شماره روزنامه ۴۵۲۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۹

 • طول درمان بنگاه‌های مشکل‌دار

  دنیای اقتصاد: پرونده درمان تک نسخه‌ای برای صنایع مشکل‌دار بسته شد. کلینیک کسب و کار صنایع کوچک در حالی رونمایی شد که بنگاه‌های تولیدی همواره خود درمانی را به جای درمان ریشه‌ای مشکلات ترجیح می‌دهند؛ به‌طوری که طی سال‌های اخیر واحدهای صنعتی از کمبود نقدینگی به‌عنوان مشکل اصلی این بخش یاد کردند؛ مشکلی که برای عبور از آن در این سال‌ها طرح‌های مختلفی برای تزریق نقدینگی به بخش تولید از سوی دولت تدوین شد، اما اجرایی کردن این طرح‌ها نیز نتوانست رفع مشکلات بخش تولید را به همراه داشته باشد.
 • تعرفه ۸ برابری برق در انتظار دستگاه‌های اجرایی پرمصرف

  دنیای اقتصاد: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند حداقل ۲۰ درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند؛ درغیر این‌صورت، ۲۰ درصد از مصرف آنها با قیمت خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر که حدود هشت برابر تعرفه‌های معمول است، محاسبه می‌شود. براساس این مصوبه، وزارت نیرو نیز موظف شده تعرفه برق مصرفی را براساس نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تعیین کند.
 • تاکید ایران و آلمان بر تهیه نقشه راه در بخش آب

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو که به دعوت همتای آلمانی خود به منظور مذاکره درخصوص گسترش همکاری‌های ایران و آلمان به این کشور سفر کرده است، در اولین روز سفر خود ضمن شرکت در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب مونیخ (IFAT) با وزیر محیط‌زیست آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در دیدار با سونیا شولتسه، وزیر محیط‌زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی هسته‌ای آلمان بر گسترش همکاری‌های حوزه آب و محیط زیست دو کشور تاکید کرد.
 • آخرین وضعیت برداشت غیرمجاز آب از دشت‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از جلوگیری از برداشت غیر مجاز بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی دشت‌ها در سال گذشته در قالب طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی خبر داد. به‌گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو»، محمد حاج‌رسولی‌ها در «چهل‌وسومین گردهمایی مدیران ارشد آب کشور» اظهار کرد: چند سالی است که کشور درگیر خشکسالی بوده و امیدواریم با تلاش همه فعالان صنعت آب تابستان امسال نیز همچون گذشته این بار پر مسوولیت به‌خوبی به مقصد برسد.
 • ارز دستمایه سودآوری برای دولت نیست

  دنیای اقتصاد: معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، آخرین وضعیت اقتصادی کشور را تشریح کرد. به‌گفته حسن یونس‌سینکی ارز دستمایه سودآوری برای دولت نیست و در حال‌حاضر وضعیت اقتصادی کشور قابل دفاع است؛ چراکه ایران امروز در موقعیتی بهتر از گذشته قرار دارد. به‌گزارش «شاتا»، سینکی در جمع اعضای هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی صنایع و معادن قم، افزود: در حالی که تلاش‌های فراوانی برای بهبود وضعیت اقتصادی انجام شد، اما امروز به‌محض اینکه موضوعی طرح می‌شود، همه از وضع موجود انتقاد می‌کنند.
 • واردات ۹۰۰ مگاوات برق در تابستان

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از واردات ۹۰۰ مگاواتی برق در تابستان امسال به دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی در کشور خبر داد. به‌گزارش «خبرگزاری صدا و سیما»، همایون حائری، در این خصوص گفت: سال‌های گذشته در فصل تابستان و پیک مصرف برق تا سقف ۷۰۰ مگاوات واردات برق داشتیم که امسال به‌دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی این میزان افزایش می‌یابد تا بتوانیم این کمبود تولید را جبران کنیم. وی افزود: ظرفیت خوبی از لحاظ تبادل و ساختار شبکه با کشور آذربایجان داریم و قرار است ۱۸۰ مگاوات برق از این کشور در تابستان امسال وارد کنیم. این تبادلات می‌تواند فصلی باشد و ما در فصل زمستان که مصرف برق کمتری داریم صادرات بیشتری داشته باشیم. حائری درمورد تعمیرات نیروگاهی تا قبل از پیک مصرف نیز عنوان کرد: تعمیرات در حال انجام است و تا اوایل خرداد تعمیرات اساسی و میان دوره‌ای نیروگاه‌ها تمام می‌شود. این مقام مسوول همچنین درباره میزان آمادگی نیروگاه‌ها در تابستان گفت: میزان آمادگی نیروگاه‌‌ها پارسال ۹۸ درصد بود که تلاش می‌کنیم امسال نیز به این عدد برسیم.
 • فوریت‌های عصر جدید تجارت

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه کریستین لاگارد، رئیس «صندوق بین‌المللی پول»، در سخنرانی خود در پرتلند آمریکا وضعیت آینده تجارت را تشریح کرد. در این سخنرانی او تجارت جهان را به مانند پل‌هایی دانست که وضعیت‌های متفاوتی دارند - جدید و قدیمی، یا مستحکم و شکننده - اما با وجود این تفاوت‌ها همچنان کار خود را درست انجام می‌دهند و ارتباط میان جوامع و کسب‌وکارها را حفظ می‌کنند. داستان این پل‌ها در بسیاری از جوانب توصیفی از تجارت جهانی است.
 • نمره قبولی صادرات کالای ایرانی به قطر

  دنیای اقتصاد: ششمین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر پس از یک وقفه ۱۳ ساله، اردیبهشت ماه امسال با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت دو کشور و هیات ۷۰ نفره متشکل از نمایندگان دستگاه‌های دولتی و بخش‌خصوصی برای بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در دوحه برگزار شد. در همایش تجاری ایران و قطر نیز که در دوحه برگزار شد، قطری‌ها به کالاهای ایرانی که به این کشور صادر می‌شود، نمره قبولی دادند. بررسی زمینه‌های افزایش حجم تجارت به یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸، همکاری در زمینه‌های ترانزیت، سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل هوایی، تکنولوژی، کشاورزی، شیلات، دام،‌ صنعتی و انرژی و خدمات فنی و مهندسی، بهداشت و درمان و دارو و آهن و فولاد و معادن مورد توافق طرفین قرار گرفت و درخصوص اسنادی در زمینه استاندارد، گمرک، فرهنگ و ورزش، حمل و دریایی نیز مذاکره شد.
 • موانع رشد بنگاه‌های کوچک

  علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران
  طی دهه‌های اخیر تغییراتی در اقتصاد دنیا رخ داده که موجب توجه بیشتر به بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط شده است. امروزه در اکثر کشورهای پیشرو در اقتصاد روی این ساختارهای اقتصادی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای صورت گرفته است. این بنگاه‌ها منبع اصلی کارآفرینی و نوآوری در اقتصاد هستند. بخش بزرگی از اشتغال در این بنگاه‌ها ایجاد می‌شود، ذاتا از انعطاف و چابکی بسیاری برخوردارند و سریعا با تغییرات تطبیق می‌یابند، در ارتقای سرمایه انسانی کشور موثر هستند و بسیاری از ناکارآمدی‌های بازار از طریق این بنگاه‌ها پوشش داده می‌شود.

بیشتر