آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۷

 • رمزخوانی بخشنامه ارزی

  دنیای اقتصاد: بخشنامه جدید ارزی مبنی‌بر تغییر رویه ثبت‌سفارش از چهار شریک تجاری ایران رمزخوانی شد. براساس این بخشنامه انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه ممنوع اعلام شده است. به‌عبارت دیگر، کلیه واردکنندگان موظفند کالاهای وارداتی از کشورهای مذکور را صرفا از طریق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی و حواله) وارد کنند. اولین اثر این تغییر رویه را می‌توان در شفافیت و ردیابی منشا ارز دانست. از سوی دیگر، بخش اعظمی از فشار تقاضای ارزی به‌منظور واردات از این چهار کشور که سهم ارزشی بیش از ۴۳ درصدی از کل واردات را دارد، از بازار ارز خارج شده و از طریق سیستم بانکی مدیریت خواهد شد. فرصت سیاست‌گذار پولی برای تقسیط هدفمند منابع به تجارت به جای تلاش برای کنترل نوسانات بازار ارز ناشی از افزایش تقاضا، از دیگر آثار این بخشنامه است. تحلیلگران معتقدند بخشنامه دولت در تراز تجاری نیز موثر خواهد بود و این امکان را فراهم می‌کند تا بر اساس منابع موجود در این کشورها، برنامه‌ریزی برای واردات صورت گیرد. اما این نکته را باید مدنظر داشت که به‌منظور روان‌سازی تجارت، تخصیص ارز در زمان مناسب و تسهیل روابط کارگزاری باید مورد توجه سیاست‌گذاران باشد.
 • آماده‌باش به استانداران برای تنظیم بازار شب عید

  دنیای اقتصاد: محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نامه‌ای به استانداران اعلام کرد: بر اساس تصویب‌نامه هیات وزیران، مسوولیت تنظیم بازار به این وزارتخانه واگذار شده ازاین‌رو با توجه به شرایط حساس اقتصادی کشور از نظر لزوم کنترل تورم، ایجاد رونق، افزایش اشتغال و حمایت توأمان از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از طریق حفظ آرامش و تعادل بازار با رویکرد افزایش رفاه عمومی، همکاری تنگاتنگ و بیش‌ازپیش سایر دستگاه‌ها با این وزارتخانه الزامی است.
 • دو طرح برای شارژ مالی

  دنیای اقتصاد: پیشنهاد فعالان بخش‌خصوصی مبنی بر ایجاد صندوق کارگشایی با مشارکت آنها و دولت مهم‌ترین محور چهل و هفتمین نشست شورای گفت‌وگو بود. در این جلسه رئیس اتاق ایران به وزیر اقتصاد پیشنهاد داد صندوق توسعه‌ای یا صندوق کارگشایی به‌منظور رفع نیازهای نقدینگی فعالان اقتصادی تاسیس و راه‌اندازی شود.
 • کارگاه آموزشی «اصول مدیریت و بازاریابی و برندسازی لاکچری»

  دنیای اقتصاد: یک کارگاه آموزشی با عنوان «اصول مدیریت و بازاریابی و برندسازی لاکچری» در روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، از سوی روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش دنیای اقتصاد، این کارگاه آموزشی با محوریت تحلیل بازار و برندینگ محصولات لوکس برگزار خواهد شد. تعریف لاکچری، تحلیل بازار و چالش‌های لاکچری، تفاوت دیدگاه بازاریابی و برندینگ در صنعت لاکچری، استراتژی‌های آنلاین، خدمات لاکچری و لاکچری جدید از جمله موضوعاتی است که در این کارگاه مطرح خواهد شد. علاقه‌مندان و متقاضیان به شرکت در این دوره آموزشی می‌توانند با واحد آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت واحد آموزش به آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر