آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۸

 • چهار مسیر جهش صنعتی

  دنیای اقتصاد: شتاب بخشی به رشد صنعتی کشور از چه مسیری محقق می‌شود؟ موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با تحلیل عملکرد بخش صنعت طی دوره ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ به این سوال پاسخ داده است. در این گزارش وضعیت رشد ۲۴ رشته فعالیت صنعتی رصد و چهار پیشنهاد ارائه شده است.
 • احیای دریاچه ارومیه با حمایت مالی ژاپنی‌ها

  دنیای اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) از اجرایی شدن برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، با حمایت مالی دولت ژاپن و با همکاری ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد. به‌گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد از بررسی پروژه احیای دریاچه ارومیه، کم‌آبی و کشاورزی پایدار ایران توسط گروهی از کارشناسان بین‌المللی در حوزه نظام‌های اجتماعی- اکولوژیکی خبر داد.
 • برنامه تهاتر ۱۰۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی تهران از برنامه پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بخش خصوصی از بودجه کل کشور خبر داد. مسعود خوانساری در حاشیه اولین همایش آموزشی بین‌المللی مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک گفت: رقم بدهی انباشته دولت به بخش خصوصی قابل توجه است که پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن از بودجه کل کشور به صحن علنی مجلس رفته است.
 • ارزان شدن برنج در عمده‌فروشی‌ها

  ایسنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی از واردات برنج برای تنظیم بازار شب عید و سال آینده خبر داد و گفت: قیمت برنج ایرانی ۱۰ تا ۱۸ درصد کاهش یافته که برای حمایت از بازار، این محصول را خریداری و ذخیره می‌کنیم. علی‌اکبر مهرفرد اظهار کرد: در شمال کشور قیمت برنج در عمده‌فروشی حدود ۱۰ تا ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی نمی‌خواهد این محصول بیشتر از این کاهش قیمت داشته باشد و تولیدکنندگان متضرر شوند، آن را برای ذخیره‌سازی خریداری می‌کند.
 • سازو کار گسترش انرژی‌های پاک

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو برنامه‌های این وزارتخانه برای گسترش انرژی‌های پاک و تولید برق از طریق انرژی خورشیدی با خرید تضمینی را تشریح کرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه افتتاح طرح‌های مربوط به آب و برق استان کرمان اظهار کرد: با برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد وزارت نیرو موظف است که در طول دوره این دولت، ظرفیت تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به ۴ هزار مگاوات برساند. وی ادامه داد: به‌طور متوسط در هرسال، باید حدود یک هزار مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور که عمده‌ترین آن نیروگاه‌های خورشیدی است، اضافه شود.
 • افزایش ۱۰ درصدی مصرف برق

  ایسنا: معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر اعلام کرد: براساس آخرین آمار، میزان مصرف برق نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است؛ به‌طوری که سال قبل حداکثر نیاز ما به شبکه برق ۲۹ تا ۳۰ هزار مگاوات بود، اما این عدد به ۳۳ هزار مگاوات رسیده است. علیرضا احمدی یزدی، با بیان اینکه بخشی از افزایش نیاز مصرف به شبکه برق به‌دلیل ازدیاد تعداد مشترکان در هر سال است، عنوان کرد: هر ساله یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک به شبکه برق افزوده می‌شود که همین مساله عاملی برای افزایش نیاز برق است. وی ادامه داد: علاوه بر این مساله، برودت هوا در مناطق مختلف کشور مخصوصا در مناطقی که گاز وجود ندارد باعث افزایش مصرف برق می‌شود؛ چراکه در این مناطق مردم از برق برای سیستم‌های گرمایش خود استفاده می‌کنند. معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر افزود: هرچه میزان مصرف در نیروگاه‌ها افزایش یابد، میزان مصرف گاز نیز به همان تناسب افزایش پیدا می‌کند و با توجه به اینکه استفاده از سوخت‌های فسیلی می‌تواند آلایندگی‌های متعددی برای محیط‌زیست به‌همراه داشته باشد، لازم است مشترکان در نحوه مصرف خود دقت بیشتری داشته باشند.
 • از جیب مردم، خرج دولت نکنید

  محمدحسین برخوردار
  اگر مجلس و دولت به این توافق دست پیدا کنند که بیش از این از منابع مالی مختلف کشور اعم از فروش نفت، صادرات غیرنفتی، مالیات، گمرک، صندوق توسعه ملی یا منابع دیگر، به منظور هزینه‌های جاری دولت استفاده کنند، باید بی‌هیچ تردیدی به بی‌اثر بودن فرمول‌های اقتصادی در مقابل فرمول‌های سیاسی در کشورمان تاسف خورد.
 • هوشیاری تعرفه‌ای در تجارت

  دنیای اقتصاد: هند یکی از غول‌های بزرگ اقتصادی آسیا است که چشم‌انداز مثبتی از خود در فضای بین‌المللی ارائه داده است. از این‌رو ایرانی‌ها نیز درصدد ورود بیشتر به این بازار هستند و می‌خواهند همکاری خود را با این شریک دیرینه تجاری توسعه دهند. بسیاری از صاحبنظران، هند را شانسی بزرگ برای ایران می‌دانند و بازاری با حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مصرف‌کننده از نگاهشان دور نمی ماند. از این رو به دنبال تقویت روابط همه‌جانبه با این کشور هستند. به این منظور نیز قرار است رئیس‌جمهور ایران حدود یک ماه دیگر به هند سفر کند.
 • سیاست‌های جدید برای خرید گندم

  دنیای اقتصاد: کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران طی نشستی با حضور نمایندگان انجمن‌های صنایع غذایی مرتبط با صنعت آرد و نان کشور و دستگاه‌های دولتی چون وزارت جهادکشاورزی و سازمان غذا و دارو به بررسی قوانین و روش‌های حاکم بر خرید گندم در کشور از قبیل خرید تضمینی و جدول پاکی گندم، پرداخت.
 • چشم‌انداز غلات جهان در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: گزارش وضعیت غلات جهان در سال ۱۸-۲۰۱۷ از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، منتشر شد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، انتظار می‌رود میزان عرضه جهانی غلات در سال ۱۸-۲۰۱۷ به‌دلیل بازنگری افزایشی ماه اخیر در میزان تولید جهانی غلات، به‌حدود ۳۳۳۱ میلیون تن برسد که رکورد جدیدی محسوب می‌شود.
 • رفتار رقبای ایران در بازار عراق

  دنیای اقتصاد: رقبای ایران در بازار عراق طرح‌های اقتصادی تدوین می‌کنند و برای گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی از عراق به‌دنبال کمک‌های مالی به این کشور هستند. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به طرح‌های اقتصادی روسیه و عربستان برای گرفتن بازار عراق گفت: نمی‌توانیم این بازار را مجانی حفظ کنیم. یحیی آل‌اسحاق در مورد ارتباط تجاری ایران و عراق اظهار کرد: ظرفیت تجاری عراق بسیار زیاد است و برای ایران امکان مبادلات تجاری با این کشور تا ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد. البته برای دستیابی به چنین رقمی باید همخوانی، هماهنگی، تدبیر و اولویت‌بندی داشته باشیم.
 • انتقاد از تعیین عوارض مضاعف بر سیگار

  گروه بنگاه‌ها: محمدرضا تاجدار افزود: تصمیم نمایندگان مجلس برای افزایش عوارض به هر کارتن سیگار وارداتی و تولیدی علاوه بر عوارض تعیین شده در ماده ۷۳ برنامه ششم توسعه که هر سال در قانون بودجه تکرار می‌شود، بدون اطلاع و تایید مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور بوده است.

بیشتر