آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • میزبانی تهران از داووس فولاد

  دنیای اقتصاد: تهران امروز میزبان بزرگان صنعت فولاد ایران و جهان است تا در تعامل با یکدیگر وضعیت حال و چشم‌انداز این صنعت را بررسی کنند. آمارهای رسمی از بهبود شرایط تقاضا در بازار فولاد و افزایش تمایل فولادسازان به تولید بیشتر حکایت دارد. بر این اساس، در هشتمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران که با ابتکار «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود، علاوه بر تحلیل شرایط بازار داخلی و جهانی فولاد، وضعیت تامین مالی، عوامل موثر بر قیمت تمام‌شده، فرصت‌ها و تهدیدهای خصوصی‌سازی و توسعه متوازن فولاد و سنگ‌آهن تا افق ۱۴۰۴ نیز بررسی خواهد شد.
 • تفاهم ۸ بندی برای رونق کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: شناسایی حلقه‌ مفقوده زنجیره تولید و توزیع در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفت. به گفته فعالان اقتصادی در حال حاضر شبکه‌های تولید و بازار در یک مسیر قرار ندارند به همین دلیل شرایط برای قرار گرفتن این دو شبکه روی یک ریل باید فراهم شود؛ چرا که هم‌افزایی و ارتباط میان این دو شبکه می‌تواند به تکمیل زنجیره تولید و توزیع کمک کند. در این خصوص فعالان این دو بخش برای قرار گرفتن این دو شبکه در یک مسیر، سه پیش شرط در نظر گرفته‌اند که در این خصوص می‌توان به «تامین منابع مالی مورد نیاز این دو بخش»، «ایجاد برنامه و رفع کمبود واحدهای بازاریابی» و «شناختن بازار» اشاره کرد.
 • چرا ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید اجرا نمی‌شود؟

  دنیای اقتصاد: کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در تازه‌ترین نشست خود، موانع اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر را بررسی کرد و نظرات پیشنهادی در راستای تحقق اجرای حکم قانون مطرح شد.
 • تاثیر بارش برف در حجم سدهای تهران

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تاثیرات بارش برف در حجم سدهای تهران را بررسی کرد. به‌‌گفته محمدرضا بختیاری هم‌اکنون متوسط پوشش برفی استان تهران با بارش‌های چند روز اخیر ۲۲ سانتی‌متر بوده و این بارش تاثیر آنی در سدهای تهران نداشته است.
 • پشت صحنه بوروکراسی تجارت

  دنیای اقتصاد: مطالعات نشان می‌دهد نسل گمرک در ایران هنوز در قالب کلاسیک فعال است. در قالب این نسل، گمرک ابزاری درآمدی برای دولت‌ها به حساب می‌آید. اما بسیاری از کشورها سال‌هاست از این نسل عبور کرده‌اند و از گمرک در خدمت استراتژی تجارت خارجی کمک می‌گیرند. در گفت‌وگو با فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران، چالش‌ها و موانع پیش روی دروازه اصلی تجارت بحث شده است. رئیس‌کل جدید گمرک در این گفت‌وگو تلاش کرده برای فعالان تجاری درخصوص دلایل این مشکلات و اقداماتی که برای رفع آنها در حال انجام است، توضیح دهد.
 • تسهیلات جدید گمرک برای صادرکنندگان

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران تسهیلات جدیدی را با حذف ورود حامل‌های کالاهای صادراتی به گمرکات در مسیر سبز و زرد ایجاد کرد. به گزارش گمرک ایران، به کمک قابلیت‌های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و کنترل کامل تمامی کالاها از طریق این سامانه‌ها، در صورتی که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح یک (سبز) تعیین شود، نیازی به ورود حامل‌ها به داخل گمرک مبدأ صادرات (به استثنای اظهارنامه‌هایی که گمرک مبدا و مرز خروج یکسان باشد) و توزین والصاق پلمب در گمرک مبدا (داخلی) نیست.
 • بهبود تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا

  دنیای اقتصاد: حجم تجارت کالایی ایران با ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در ۱۱ ماه نخست ۲۰۱۷ به رقم ۶/ ۱۸ میلیارد یورو رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۷/ ۵۷ درصدی برخوردار است.
 • رشد صادرات محصولات ماشین سازی و تجهیزات صنعتی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۶۶ درصدی صادرات محصولات ماشین‌سازی و تجهیزات صنعتی در ۹ ماه سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مسعود کمالی اردکانی، مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در بخش گروه کالایی ماشین‌سازی و تجهیزات صنعتی ۳۴۹ میلیون دلار صادرات انجام شده که از لحاظ وزنی ۷ درصد و از نظر ارزش ۶۶ درصد رشد داشته است.
 • منطقه آزاد تجاری چابهار ضامن توسعه صادرات به CIS

  دنیای اقتصاد: رئیس میز بازار کشورهای همسایه دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، چابهار را یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه تجارت با کشورهای همسایه دانست و گفت: باید مشکلات ترانزیتی این منطقه آزاد مرتفع شود تا راه جدید ترانزیتی به افغانستان و کشورهای CIS بسته نشود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدمهدی جوانمرد قصاب گفت: برای توسعه روابط تجاری با افغانستان نیازمند رفع مشکلات خطوط ترانزیتی هستیم.
 • توقف مبادلات مالی ایران با اتحادیه پایاپای آسیایی

  خبرگزاری تسنیم: مبادلات مالی ایران با اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی در سال ۲۰۱۷ به روند نزولی خود ادامه داد و برای پنجمین سال متوالی در مرز صفر قرار گرفت.
 • بهبود روابط بانکی باچینی‌ها

  دنیای اقتصاد: مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از گام جدید چینی‌ها برای بهبود روابط بانکی با ایران خبر داد و گفت: بانک ABC چین، برای آن دسته از ایرانی‌هایی که حساب آنها طی ماه‌های گذشته مسدود شده بود، فراخوان جدیدی داده است. به‌نحوی‌که درخواست شده تا آنها با مراجعه به شعب بانکی، مجددا افتتاح حساب داشته باشند. نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: سرکنسولگری ایران در شانگهای، رسما این موضوع را اعلام کرده است؛ اما به هر حال، این اقدام چین نشان از رفع سوءتفاهم‌ها دارد و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی ایران و چین نیز، فراخوانی به ایرانیان ساکن چین داشته تا هر یک از آنها که مشکل دارند اعلام کرده تا مسائل و مشکلات جمع‌بندی شده و برای تصمیم‌گیری در جهت رفع آن به سفارت و بانک مرکزی ارجاع داده شود.
 • تهران میزبان اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی توربین، ژنراتور و ماشین‌های دوار

  گروه بنگاه‌ها: ده‌ها شرکت داخلی و خارجی ایران و جهان، از ۱۱ تا ۱۴ اسفند ماه، جدیدترین تولیدات، تجهیزات، صنایع و خدمات خود را در اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی توربین، ژنراتور و ماشین‌های دوار در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به نمایش می‌گذارند.

بیشتر