آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • سه نمای صنعتی بازار کار

  دنیای اقتصاد: بررسی سه نمای بخش صنعت از بازار کار در نیمه نخست سال‌جاری، بیانگر رشد بیش از ۱۶ درصدی اشتغال ایجاد شده در این دوره زمانی است؛ رشدی که باتوجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان آن را به طرح‌های توسعه‌ای(پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای برای توسعه واحد فعال صنعتی صادر می‌شود) نسبت داد. چرا که این بخش در این دوره زمانی و نسبت به مدت مشابه سال قبل توانسته رشد ایجاد اشتغال ثبت کند.
 • ماموریت‌های سازمان زمین‌شناسی در دوره جدید

  دنیای اقتصاد: نخستین معاون وزیر زن وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهم‌ترین برنامه‌های خود در دوره جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران را تشریح کرد. به‌گفته راضیه لک توجه به «آلودگی هوا» و «بحران آب و محیط‌زیست» مهم‌ترین اولویت‌هایی هستند که قرار است از سوی وی در دستورکار قرار گیرد.
 • ورود یک فروشگاه زنجیره‌ای فرانسوی به ایران

  گروه بنگاه‌ها: برند «دکتلون» فرانسه، بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای دنیا در لوازم ورزشی و البسه، با امضای قرارداد با «مگاپارس»، به‌طور رسمی وارد ایران شد. به گزارش روابط عمومی مگاپارس، این نخستین بار است که یک برند بزرگ زنجیره‌ای با ثبت شرکت در ایران به‌طور مستقیم وارد کشور شده و فروش خود را مدیریت می‌کند. پیش از این فقط برندهای زنجیره‌ای ترک با واسطه، وارد ایران شده بودند. دکتلون بنا دارد در ۱۰ سال آینده، با ۳۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در ایران به یک میلیارد یورو گردش مالی دست پیدا کند. پیش‌بینی می‌شود با تحقق این هدف، ۵ هزار شغل جدید در ایران ایجاد شود. کارشناسان تاثیر حضور دکتلون با ۷ هزار قلم کالا در بازار ایران را با حضور هایپراستار در ایران مقایسه می‌کنند. بر اساس این گزارش، فروشگاه دکتلون با استانداردهای خاص فروشگاهی است که در دنیا بیش از هزار و ۳۰۰ شعبه دارد. در پروژه مگاپارس با بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع، فضاهایی برای تست لوازم ورزشی ایجاد خواهد شد که تا کنون شرایط مشابه آن در ایران نبوده است. همچنین قیمت‌های این فروشگاه در سطحی است که امکان خرید عموم مردم در آن فراهم است.
 • متهم کژ کارکردی اقتصاد

  دنیای اقتصاد: چرا سازمان‌ها در بنگاه‌های اقتصادی تلاش‌های خود را به سمت فعالیت‌های غیر مولد سوق می‌دهند؟ نگاهی به وضعیت نهادی در کشور گویای آن است که چارچوب نهادی موجود از کارآمدی لازم برخوردار نیست و یکی از دلایل گسترش کسب و کارهای زیرزمینی به نابسامانی نهادی در کشور بازمی‌گردد. از این رو موضوع کارآمدی و ناکارآمدی نهادی موجب می‌شود تا کارآفرینان در مواجهه با هر وجه (کارآمدی نهادی به‌عنوان تشویق‌کننده و ناکارآمدی نهادی به‌عنوان بازدارنده)، رفتاری متفاوت را از خود نشان دهند.
 • دو علت ممنوعیت ثبت‌سفارش واردات برنج

  دنیای اقتصاد: بار دیگر دلیل ممنوعیت ثبت‌سفارش واردات برنج توسط وزیر جهاد کشاورزی تشریح شد و افزایش واردات برنج در چهارماه نخست امسال و به تبع آن به فروش نرفتن برنج کشاورزان ایرانی به‌عنوان دو دلیل ممنوعیت برنج مورد تاکید محمود حجتی قرار گرفت.
 • غفلت ۴۰ ساله از نظام بازرگانی

  دنیای اقتصاد: رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران، ریشه مشکلات اقتصادی در کشور را نگاه نامناسب به نظام بازرگانی دانست. یحیی آل‌اسحاق در مجمع عمومی انجمن علمی بازرگانی ایران که در اتاق بازرگانی برگزار شد، در این باره گفت: یکی از مظلومیت‌های نظام بازرگانی و فعالیت بازرگانی در کشور این است که هنوز بعد از ۴۰ سال و پس از تحولات زیاد منطقه‌ای، جهانی، علمی و عملی که در دنیا نسبت به امر بازرگانی اتفاق افتاده است، حضور بازرگانی در کشور ما در حاشیه است و این یکی از علل اصلی مشکلات اقتصادی ما و یکی از گرفتاری‌های جدی است که ما در کشورمان به آن توجه نمی‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر