• آسیب‌شناسی قیمت‌گذاری دستوری در صنعت لبنیات

  دنیای‌اقتصاد: ۷۰ سال از صنعتی شدن تولید شیر و لبنیات در ایران می‌گذرد و سال‌هاست که تلاش‌ها و سرمایه‌های زیادی در راه صنعتی شدن این زنجیره حیاتی و نقش‌آفرین در سلامتی، اشتغال‌زایی و فقرزدایی صرف شده است. یکی از موضوعاتی که طی سال‌های اخیر همواره ذهن تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات لبنی را به خود معطوف کرده،‌ موضوع قیمت‌گذاری این محصولات است.
 • افزایش دوباره قیمت موادغذایی در جهان

  دنیای‌اقتصاد: برای نخستین‌بار از ابتدای سال ۲۰۲۰، قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژوئن شاهد افزایش بوده است. این خبر در قالب سری گزارش‌هایی که سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) هر ماه به‌صورت منظم درباره قیمت موادغذایی در جهان منتشر می‌کند، ارائه شده است.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، بر این اساس، افزایش قیمت موادغذایی در ماه مه ناشی از رشد مجدد قیمت روغن‌های گیاهی، قند و لبنیات است.
 • آغاز طرح ملی جایگزینی خوراک دام آماده

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: از شهریور ماه سال‌جاری طرح ملی جایگزینی خوراک دام آماده با خام‌فروشی نهاده‌ها آغاز و ضمن افزایش بهره‌وری تولید، صرفه‌جویی ۴ هزار میلیارد تومانی در سال ایجاد می‌شود. سالانه حدود ۳ میلیارد دلار نهاده‌های دامی به کشور وارد می‌شود، اما عمده آن به‌صورت خام در اختیار تولید‌کنندگان بخش دام، طیور و آبزیان قرار می‌گیرد تا آنها در محل تولید، خود اقدام به تولید خوراک مورد نیاز کنند، اما این امر مسائل بهداشتی،کاهش عملکرد و پایین بودن ضریب تولید را به همراه دارد.
 • ضرورت تغییر فرمول در حوزه نان

  علیرضا مروت پور دبیر انجمن نان‌های ماشینی و صنعتی
  تامین آرد یکی از مشکلاتی است که از پیش از انقلاب تاکنون، همواره چالش اصلی شرکت‌ها و تولیدات وابسته به این ماده اولیه بوده است. مشکل اصلی‌تر در این ارتباط بحث سیاسی بودن گندم، آرد و نان است و در تمام ادوار به‌جای آنکه دولت‌ها در این حوزه نظارت داشته باشند، موضع تصدی‌گری را در پیش گرفته‌اند و این مهم و تصمیم‌های نادرست توسط افراد بعضا غیرکارشناس و متخصص در این حوزه باعث‌شده بر خلاف سایر بخش‌ها در صنایع غذایی، این صنعت تولید نان که قوت‌لایموت مردم است با مشکل مواجه شود و رشد نکند،‌ درحالی‌که بیشترین هزینه یارانه را هر ساله دولت در حوزه آرد و نان پرداخت می‌کند که این رقم در سال گذشته در حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است؛ در حالی‌که این امکان وجود داشت که با یک برنامه ریزی به‌صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تصمیماتی بهتر برای ساماندهی نان گرفت.
 • چرا چای باید یک سازمان داشته باشد؟

  سیدمحسن سنجری دانشجوی دکترای توسعه کشاورزی
  یکی از موضوعاتی که در مباحث اقتصادی به آن می‌پردازند، نقش و جایگاه دولت در این حوزه است. نظریه‌های گوناگونی در این زمینه وجود دارد که از تسلط کامل تا نقش حداقلی را شامل می‌شود. در دهه اخیر بیشتر بر این نکته تاکید می‌شود که دولت‌ها باید علاوه بر مقررات‌زدایی، بازار را باز و از اعمال تعرفه‌های سنگین بر ورود محصولات (به‌ویژه مشابه تولید داخلی‌شان) خودداری کنند.
 • افزایش سهم کارخانه‌های چای

  دنیای‌اقتصاد: بازار چای مدت‌هاست که در سایه به سر می‌برد، اما این آرامش خبری چندان طولانی نبود و این محصول استراتژیک در این سکوت خبری، رشد قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود از افزایش ۴۹ درصدی گروه «چای، قهوه، کاکائو و شکلات» خبر داد تا به این طریق مهر افزایش قیمت روی این محصول پرطرفدار زده شود.
 • مقاومت میوه‌های تابستانه در برابر کاهش قیمت

  خبرگزاری فارس: درحالی‌که به فصل داغ تابستان رسیده‌ایم و عرضه میوه‌ها بیشتر شده اما میوه‌های تابستانه همچنان در برابر کاهش قیمت مقاومت می‌کنند. قیمت میوه در بازار تهران به‌رغم اینکه فصل عرضه بیشتر میوه است، همچنان در برابر کاهش مقاومت می‌کند.
 • حمایت از سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی

  وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه یکی از آرزوهای بخش کشاورزی حضور زنجیره تولید در کنار بخش کشاورزی است که در شهرستان بردسیر تحقق پیدا کرده است، گفت: کشاورزی قراردادی برای کشاورز و صنایع تبدیلی یک موفقیت محسوب می‌شود.
 • نکته‌های صادراتی برای شرکت‌های ایرانی

  یونس ژائله مدیر عامل شرکت شیرین عسل
  موضوع حضور در بازارهای بین‌المللی یکی از موضوعات مهم در حوزه بازرگانی خارجی محسوب می‌شود، اما فعالان حوزه صادراتی به خوبی واقفند که از آن مهم‌تر، پایداری در حضور در بازارهای بین‌المللی است. فتح یک بازار در حوزه خارجی تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاص خود را دارد، اما اینکه آیا صادرکننده بتواند به تعهدات خود به‌خوبی عمل کند یا ریسک‌های حاکم بر بازار را بپذیرد و برای آنها برنامه‌ریزی کند، شرایط ویژه خود را می‌طلبد. برای این منظور باید مشکلاتی که در مسیر صادرات وجود دارند شناسایی و برای عبور از این چالش‌ها راهکارهای مناسب و متناسب ارائه شود.
 • پاشنه‌های آشیل تولید در ایران

  مهدی علیمردانی مدیرعامل صنایع‌غذایی 202
  به جرات باید موضوع نوسانات ارزی را شاه‌بیت مشکلاتی دانست که تولیدکننده ایرانی با آن روبه رو است، به‌طوری‌که این موضوع باعث می‌شود تمام پیش‌بینی‌های یک تولیدکننده و برنامه‌هایی که برای آینده خود درنظر گرفته تغییر کند. استاندارد بنگاهداری در جهان به ما می‌گوید، ابتدای هر سال تولیدکننده باید برای یک سال آتی خود بودجه‌بندی کند، اما این تصمیم جایی جواب می‌دهد که تغییرات محدود باشد. به‌عنوان نمونه تورم باید بین صفر تا ۵درصد در نوسان باشد تا تولیدکننده بتواند در مورد تغییرات قیمت‌های خود تصمیم‌گیری و هر نوع تصمیمی را براساس این متغیرها تنظیم کند و تصمیم بگیرد به چه صورتی طرح‌های توسعه خود را در پیش‌بگیرد.
 • آغاز خرید حمایتی پرورش ماهی در دریا

  رئیس سازمان شیلات ایران گفت: با تصویب در ستاد تنظیم بازار و دستور ویژه وزیر جهادکشاورزی خرید حمایتی محصولات پرورش ماهی در دریا آغاز ‌شد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا‌و‌سیما، نبی‌الله خون‌میرزایی اظهار کرد: با تصویب در ستاد تنظیم بازار و دستور ویژه وزیر جهادکشاورزی از امروز خرید حمایتی محصولات پرورش ماهی در دریا آغاز می‌شود. امیدواریم با آغاز این خرید حمایتی از محصول انباشته شده در مزارع پرورش ماهی در دریا کاسته شود و تولیدکنندگان از این بابت متضرر نشوند.وی افزود: با شیوع بیماری کووید-۱۹ از دست رفتن بازار مصرف آبزیان در هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز گردشگری و همچنین مختل شدن صادرات، درحال‌حاضر بیش از ۱۵۰۰ تن محصول پرورش ماهی در دریا به‌صورت انباشته شده و روی دست تولیدکنندگان مانده است که با این خرید حمایتی تلاش می‌کنیم این مشکل را برطرف کنیم.رئیس سازمان شیلات ایران تاکید کرد: آنالیز قیمت خرید حمایتی متناسب با سایز و شرایط محصول تنظیم‌شده و تیم‌های کارشناسی سازمان شیلات ایران، معاونت توسعه صنایع و شرکت پشتیبانی امور دام در چارچوب توافقی که با تولید‌کنندگان می‌کنند قیمت را اعلام می‌کند.
 • کارنامه دو ساله دلار ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: با وجود همه انتقادهایی که به تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و چندنرخی بودن قیمت ارز وجود دارد، همچنان تعداد کمی از کالاها مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند، اما برخی کارشناسان معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شده نرخ تورم واقعی نباشد که این مساله در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی سنگ‌اندازی می‌کند. از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند علاوه بر سوءاستفاده‌هایی که تاکنون از این ارز صورت گرفته، حذف ارز دولتی بهانه‌ای برای افزایش قیمت برخی کالاهایی شده که تاکنون با وجود دریافت ارز ترجیحی براساس نرخ ارز آزاد عرضه می‌شدند؛ بنابراین بهتر است این یارانه به‌طور مستقیم به بخش تولید پرداخت شود.
 • جدیدترین شاخص بهای موادغذایی فائو

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بهای موادغذایی فائو که روند نزولی را از فوریه ۲۰۲۰ آغاز کرده در ماه مه ۲۰۲۰ با ثبت رقم ۵/ ۱۶۲ که کمترین رقم از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون بوده، نسبت به ماه آوریل امسال ۱/ ۳ واحد (معادل ۹/ ۱ درصد) کاهش داشته است. با تداوم اثرات منفی اقتصادی کووید-۱۹ شاخص بهای موادغذایی، برای چهارمین ماه متوالی منتهی به ماه مه ۲۰۲۰ با روند نزولی همراه بوده است. در ماه مه ۲۰۲۰ به استثنای گروه شکر، رقم مربوط به همه گروه‌های زیر مجموعه شاخص کل بهای موادغذایی کاهش یافته است.
 • الزام تامین نقدینگی در شرایط کرونا

  مسعود توتونچیان مدیرعامل صنایع‌غذایی سحر
  صنایع‌غذایی در ایران دوره خاصی را پشت‌سر می‌گذارد. توسعه روزافزون این صنعت که کشور را در تامین نیازهای داخلی به سمت خودکفایی سوق می‌دهد از یک سو و توسعه زنجیره‌های تامین این صنعت از تامین مواد اولیه گرفته تا ماشین‌آلات موردنیاز و بسته‌بندی و... از سوی دیگر همگی توجه ویژه به نیازهای این صنعت را گوشزد می‌کند. در این بین اما مسائل مختلفی وجود دارد که برای نیل به این هدف باید مدنظر قرار گیرد که یکی از آنها مساله تامین منابع و نقدینگی است. با توجه به اینکه مواد اولیه صنایع‌غذایی عمدتا از محصولات زراعی و باغی تشکیل شده و بازه زمانی تامین این محصولات منحصر به چند ماه تا بعضا چند روز بوده و با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشورمان عمدتا با همزمانی تامین محصولات مواجه هستیم قطعا تامین نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از دغدغه‌های مهم ما بوده و با این مساله درگیر هستیم.
 • صنایع تبدیلی در دام مواد اولیه بی‌کیفیت

  علیرضا بوستانی رئیس انجمن صنایع تبدیلی خراسان‌رضوی
  بدون تردید هدف نهایی هر تولید‌کننده حتی اگر به فرض محال دغدغه سلامت مصرف‌کننده و تعالی ملی را نداشته باشد، تولید محصولی استاندارد است تا از طریق مطلوبیت کالای تولیدی خویش به کشش کافی در بازار برای جذب محصول تولیدی برسد. با این حال آنچه مسلم است نمی‌توان با استفاده از مواد اولیه و بسته‌بندی غیراستاندارد به محصولی استاندارد دست یافت. البته ممکن است این سوال مطرح شود که چه دلیلی وجود دارد که کارخانه مواد اولیه غیراستاندارد جذب کند؟ در جوابی کاملا واضح باید گفت تولید‌کننده فقط مصرف‌کننده است نه قانون‌گذار و نه تعیین‌کننده همه چیز؛ به‌خصوص در شرایطی که مواد مصرفی او حاصل فاکتورهایی است که شخص وی در حدوث آنها کمترین نقشی نداشته و نمی‌تواند داشته باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر