• برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا

  دنیای اقتصاد: امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف ‌شده است؛ اما با اعمال تحریم‌های جدید مقوله استاندارد غذا به یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان بدل شده است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر رعایت حال تولیدکنندگان و نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان ازسوی متولیان امر برای مصرف‌کنندگان شائبه برانگیز شده و این سوال در اذهان جامعه به‌وجود آمده است که آیا صنایع غذایی نیز مانند سایر صنایع از استاندارد اجباری برخوردار است و این استانداردها در شرایط کنونی اجرایی می‌شود؟ دل‌نگرانی که رئیس سازمان ملی استاندارد در واکنش به آن بر این نکته تاکید می‌کند که برای سازمان ملی استاندارد فرقی نمی‌کند که در چه دوره‌ای قرار داریم، بلکه اولویت اصلی این سازمان سلامت مصرف‌کنندگان است، در دوران تحریم نیز برای ما خطوط قرمزی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنیم که این مقوله به ایمنی و سلامت مردم بازمی‌گردد. پاسخی که می‌توان گفت تا حدودی دل نگرانی‌های به‌وجود‌آمده در شرایط کنونی را برطرف خواهد کرد. به گفته نیره پیروزبخت، در حال حاضر بیش از ۷۰۰نوع محصول غذایی داخلی مشمول استاندارد اجباری می‌شود که این استانداردها هم در برگیرنده کالایی می‌شود که به‌صورت خام مورد استفاده قرار می‌گیرند و هم در برگیرنده کالایی اساسی می‌شود که فرآیند فرآوری روی آنها صورت گرفته است؛ مانند فرآورده‌های گوشتی، کنسروها و ...
 • دستور در اولویت قرار گرفتن محصولات ارگانیک

  دنیای اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن محصولات گواهی شده و ارگانیک در صدور و تمدید تمام مجوزها و نیز تخصیص اعتبارات و استمهال تسهیلات بخش کشاورزی تاکید کرد.
 • مانع تجارت محصولات دامی ایران و چین برطرف شد

  خبرگزاری تسنیم: تفاهم‌نامه بهداشتی و قرنطینه دامی که به‌تازگی میان ایران و چین به امضا رسیده بود در آستانه عملیاتی شدن است. ایران و چین به‌منظور تجارت محصولات دامی، توافق‌نامه همکاری‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای امضا کردند. این تفاهم‌نامه در سفر اخیر حجتی وزیر جهاد کشاورزی به چین امضا شد.
 • دست‌اندازهای صنعت چاپ لیبل

  کامیار تقیان عضو هیات‌مدیره شرکت ایرال مانا لفاف
  در ابتدای شکل‌گیری صنعت چاپ لیبل در کشور، شعاع چالش‌ها و مشکلات بسیار گسترده و فراگیر بود. با گذر زمان این امکان فراهم شد که بخش‌های وسیعی از مشکلات فنی برطرف شود، اما برخی دست‌اندازها همچنان به قوت خود باقی ماند. یکی از چالش‌ها، حضور شرکت‌های خارجی است که به‌عنوان رقبای شرکت‌های داخلی حاضر نیستند بازار ایران را ترک کنند. این موضوع از آن جهت به مانع تبدیل شده که به گفته سیاست‌گذاران حضور محصولات وارداتی که مشابه تولید داخل دارند، جایز نیست. به اعتقاد آنها، این موضوع به جایگاه تولید در کشور لطمه وارد می‌کند. برای حل این مساله، به حمایت‌های دولت نیاز است تا راه‌های نفود این‌گونه شرکت‌ها به کشور مسدود شود. این شرکت‌ها به شکل‌ها و روش‌های مختلف با توجه به اینکه از لحاظ رشد و توسعه و حمایت‌های مالی از ایرانی‌ها قوی‌تر هستند، تلاش می‌کنند که بازار ایران را حفظ کنند.
 • فرصت‌های تجاری ایران با قطر

  دکتر مهدی کریمی تفرشی رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی
  تحریم قطر توسط چند کشور عربی که در سال گذشته، آغاز شد فرصتی استثنایی پیش روی ایران و صادرکنندگان و تجار ایرانی قرار داد تا صادرات کالاهای ایرانی به این کشور را افزایش داده و فروشگاه‌های قطر را با محصولات ایرانی پر کنند. حدود ۹/ ۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی به قطر از طریق عربستان، امارات، بحرین، یمن و مصر تامین ‌می‌شده است.
 • داستان قیمت‌ها در بازار چای

  دنیای اقتصاد: از وضعیت قیمت چای چه خبر؟ اردیبهشت ماه سال‌جاری دولت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برخی از محصولات کشاورزی از جمله چای را اعلام کرد؛ اقدامی که موجب شد تا استارت افزایش قیمت چای خارجی زده شود؛ به‌طوری‌که درحال‌حاضر قیمت چای در بازار به بیش از دو برابر رسیده است. رصد بازار نشان‌دهنده آن است که این افزایش قیمت تنها مربوط به چای خارجی نبوده و چای ایرانی نیز در این بازه زمانی رشد قیمت را تجربه کرده است.
 • تدوین برنامه‌ جامع توسعه زعفران

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی با اعضای شورای ملی زعفران از تدوین برنامه «توسعه زعفران» تا سه هفته آینده خبر داد و گفت: نظرات تخصصی بخش‌خصوصی که مبتنی بر رویکرد‌های راهگشا در حوزه صنعت و تجارت باشد، مورد احترام و حتی محل تصمیم‌گیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و درباره‌ زعفران هم برنامه‌ جامع توسعه زعفران کشور باید تدوین و ارائه شود.
 • بوروکراسی علیه رشد صنایع

  داوود حسینی‌مهر/ مدیرعامل شرکت آرکا صنعت شریف
  تولید ماشین‌آلات صنعتی در ایران با مشکلاتی مواجه است که سررشته آن به فرهنگ حاکم بر اقتصاد کشور بازمی‌گردد. بخشی از مشکلاتی که درحوزه صنعت ایران شکل گرفته است، ریشه در نحوه پیگیری مطالبات دارد. مسائلی مانند مالیات، بهداشت، بیمه، عوارض و... از سوی نهادهای متولی حتی به‌صورت اعزام کارشناس به جد دنبال می‌شود، اما در این بین هیچ سیاست‌گذاری از تولیدکننده نمی‌پرسد که در مسائل تولیدی یا صادراتی با چه مشکلاتی روبه‌روست؟ آیا کارگران و صنعتگران به آموزش‌های بهتری نیاز دارند؟ اگر تولیدکننده به امکانات صنعتی نیاز داشته باشد، آیا تسهیلاتی در اختیارش گذاشته می‌شود؟ از این دست سوالات در بین فعالان اقتصادی بی‌شمار است. اما برای اینکه پاسخ سوالات را بیابید، باید به اداره‌ها و سازمان‌های مختلف مراجعه کنید و روند بوروکراسی‌های طولانی و بی‌معنی را از سر بگذرانید.
 • موج‌های مخرب کمبود مواد اولیه

  رضا نادری/ مدیر عامل کارخانه ویتانا
  صنعت بیسکویت و شکلات در ایران جزو صنایعی است که بخش‌خصوصی بیشترین سهم را در کیک اقتصاد آن داراست. این موضوع به یکی از پراهمیت‌ترین پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این صنعت تبدیل شده و زمینه‌ساز توسعه و رشد آن را فراهم آورده است. زمانی که سرانه مصرف بیسکویت در دنیا را مطالعه می‌کنید، به‌طور نمونه مشاهده می‌شود که در انگلیس به‌ ازای هر یک نفر مصرف سالانه ۳۵کیلوگرم بیسکویت ثبت می‌شود. انگلیس نه‌تنها بیشترین سرانه مصرف بیسکویت را در کارنامه خود ثبت کرده، بلکه نوع مصرف بیسکویت در این کشور از سبد تنقلات به سبد میان‌ وعده انتقال داده شده است. بعد از انگلیسی‌ها، دومین کشوری که بیشترین مصرف بیسکویت را در دنیا ثبت کرده آلمان است. این درحالی است که میزان مصرف بیسکویت در ایران به ازای هر نفر در سال ۲۱کیلوگرم تخمین زده می‌شود. مقایسه مصرف بیسکویت در ایران با سایر کشورهای دنیا نشان می‌دهد این صنعت هنوز در ایران جایگاه واقعی خود را به‌دست نیاورده است. در این میان، تنوع تولید بیسکویت و شکلات در ایران نیز در مقایسه با سایر کشورها پایین‌تر است. اما چرا این صنعت تاکنون نتوانسته به جایگاه مطلوب خود دست یابد؟
 • فصل جدید داستان خودکفایی

  دنیای اقتصاد: موضوع خودکفایی محصولات کشاورزی و غذایی با اعلام دستور جدید از سوی رئیس مجلس وارد فاز تازه‌ای شد. در هفته گذشته علی لاریجانی اعلام کرد وزارت جهادکشاورزی مکلف به تهیه یک برنامه مدون برای «خودکفایی کالاهای اساسی» و «آمایش سرزمینی در بعد کشاورزی» ظرف دو ماه آینده شده است.
 • حلقه‌های گمشده صنایع غذایی

  رضا عسکری /مدیرعامل شرکت آیش شیر شمال / بلیتسا
  سال گذشته سال بسیار سختی برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کشور بود. چالش‌ها و دست‌اندازهایی بر سر راه فعالان اقتصادی کشور قرار گرفت که فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی را با موانعی روبه‌رو ساخت. یکی از اساسی‌ترین مشکلات تولیدکنندگان در سال ۹۷، تامین مواد اولیه مورد نیاز بود. متاسفانه با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور و تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر کشورمان تحمیل شده است باید این باور را پذیرفت که مسیر تولید و از جمله تامین مواد اولیه با سختی‌هایی همراه شده است.
 • هوشمند‌سازی کشاورزی در اولویت سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه توسعه کشاورزی هوشمند از اولویت‌های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی احصا شده‌اند و تحت حمایت قرار دارند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، کاظم خاوازی معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در نشست خبری اظهار کرد: پشتوانه علمی این سازمان ۲ هزار و ۱۰۰ نفر هیات علمی و ۷۵۰ نفر پژوهشگر غیرهیات علمی آن بوده و با داشتن ۳۰۰ ایستگاه تحقیقاتی بزرگ‌ترین سازمان ترویجی در سطح کشور و منطقه است.
 • بازخوانی پرونده تفکیک و تجمیع بازرگانی

  دنیای اقتصاد: وظایف بازرگانی وزارت جهادکشاورزی بالاخره به وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت سپرده شد تا به جای احیای وزارت بازرگانی، این بار شاهد تمرکز فعالیت‌های بازرگانی کشور در یک وزارتخانه باشیم و مسوولیت این بخش نیز بر عهده قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی باشد. براساس این تصمیم در واقع همه وظایف محوله به وزارت جهادکشاورزی طی قانون انتزاع در سال ۱۳۹۱، مجددا به وزارت صمت منتقل شد. فعالان اقتصادی بازگرداندن اختیارات بازرگانی وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت را گامی مثبت و موثر در مسیر تنظیم و تعادل بخشی به بازار ارزیابی می‌کنند، هرچند که به اعتقاد آنها تنظیم مستمر بازار به اجرای برخی سیاست‌ها و اقدامات اصلاحی در بخش تولید، توزیع و عرضه کالا بستگی دارد. در عین حال آنها همچنان اعتقاد دارند که دخالت در بازار کار دولت نیست و باید به بخش‌خصوصی واگذار شود. البته دولت هم باید ناظر و سیاست‌گذار باشد.
 • آمادگی برای تقویت همکاری‌های کشاورزی با چین

  دنیای اقتصاد: وزیر جهادکشاورزی از آمادگی برای تقویت و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی با چین خبر داد و اعلام کرد: با توجه به گسترش همکاری میان ایران و چین در زمینه‌های مختلف، وزارت جهادکشاورزی ایران این آمادگی را دارد در همه زمینه‌های کشاورزی با مراکز تحقیقاتی چین همکاری و تعامل داشته باشد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمود حجتی اظهار کرد: در این چارچوب توسعه همکاری‌های کشاورزی در زمینه غلات، حبوبات، گیاهان صنعتی، محصولات باغی و دانه‌های روغنی با چین در دستور کار قرار گرفته است.
 • چرخه نامتوازن تامین مواد اولیه

  جمشید مغازه‌ای / دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات
  صنعت غذا در بسیاری از کشورهای دنیا در زمره صنایع اولویت‌دار به‌شمار می‌رود. در این بین صنعت بیسکویت، شیرینی و شکلات در مجموعه صنایع غذایی کشورهای اروپایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اما در ایران این جایگاه چندان پررنگ نیست. با این حال با توجه به خلق ارزش‌افزوده، ارزآوری، ایجاد اشتغال و گردش مالی بالای صنعت بیسکویت، شیرینی و شکلات، همواره این صنعت جزو صنایع بسیار پیشرفته در ایران محسوب می‌شود. پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این صنعت درحالی قابل رویت است که تولیدکنندگان فعال در حوزه بیسکویت، شیرینی و شکلات مانند سایر صنعتگران ایرانی با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد درحال‌ حاضر اصلی‌ترین گلوگاه صنعت بیسکویت، شیرینی و شکلات در بخش تامین مواد اولیه مورد نیاز جانمایی شده است. این دست‌انداز اکنون به چند دلیل برای تولیدکنندگان صنعت بیسکویت، شیرینی و شکلات دردسرساز شده است.

بیشتر