آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۸۲

 • برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا

  دنیای اقتصاد: امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف ‌شده است؛ اما با اعمال تحریم‌های جدید مقوله استاندارد غذا به یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان بدل شده است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر رعایت حال تولیدکنندگان و نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان ازسوی متولیان امر برای مصرف‌کنندگان شائبه برانگیز شده و این سوال در اذهان جامعه به‌وجود آمده است که آیا صنایع غذایی نیز مانند سایر صنایع از استاندارد اجباری برخوردار است و این استانداردها در شرایط کنونی اجرایی می‌شود؟ دل‌نگرانی که رئیس سازمان ملی استاندارد در واکنش به آن بر این نکته تاکید می‌کند که برای سازمان ملی استاندارد فرقی نمی‌کند که در چه دوره‌ای قرار داریم، بلکه اولویت اصلی این سازمان سلامت مصرف‌کنندگان است، در دوران تحریم نیز برای ما خطوط قرمزی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنیم که این مقوله به ایمنی و سلامت مردم بازمی‌گردد. پاسخی که می‌توان گفت تا حدودی دل نگرانی‌های به‌وجود‌آمده در شرایط کنونی را برطرف خواهد کرد. به گفته نیره پیروزبخت، در حال حاضر بیش از ۷۰۰نوع محصول غذایی داخلی مشمول استاندارد اجباری می‌شود که این استانداردها هم در برگیرنده کالایی می‌شود که به‌صورت خام مورد استفاده قرار می‌گیرند و هم در برگیرنده کالایی اساسی می‌شود که فرآیند فرآوری روی آنها صورت گرفته است؛ مانند فرآورده‌های گوشتی، کنسروها و ...
 • دستور در اولویت قرار گرفتن محصولات ارگانیک

  دنیای اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن محصولات گواهی شده و ارگانیک در صدور و تمدید تمام مجوزها و نیز تخصیص اعتبارات و استمهال تسهیلات بخش کشاورزی تاکید کرد.
 • مانع تجارت محصولات دامی ایران و چین برطرف شد

  خبرگزاری تسنیم: تفاهم‌نامه بهداشتی و قرنطینه دامی که به‌تازگی میان ایران و چین به امضا رسیده بود در آستانه عملیاتی شدن است. ایران و چین به‌منظور تجارت محصولات دامی، توافق‌نامه همکاری‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای امضا کردند. این تفاهم‌نامه در سفر اخیر حجتی وزیر جهاد کشاورزی به چین امضا شد.
 • دست‌اندازهای صنعت چاپ لیبل

  کامیار تقیان عضو هیات‌مدیره شرکت ایرال مانا لفاف
  در ابتدای شکل‌گیری صنعت چاپ لیبل در کشور، شعاع چالش‌ها و مشکلات بسیار گسترده و فراگیر بود. با گذر زمان این امکان فراهم شد که بخش‌های وسیعی از مشکلات فنی برطرف شود، اما برخی دست‌اندازها همچنان به قوت خود باقی ماند. یکی از چالش‌ها، حضور شرکت‌های خارجی است که به‌عنوان رقبای شرکت‌های داخلی حاضر نیستند بازار ایران را ترک کنند. این موضوع از آن جهت به مانع تبدیل شده که به گفته سیاست‌گذاران حضور محصولات وارداتی که مشابه تولید داخل دارند، جایز نیست. به اعتقاد آنها، این موضوع به جایگاه تولید در کشور لطمه وارد می‌کند. برای حل این مساله، به حمایت‌های دولت نیاز است تا راه‌های نفود این‌گونه شرکت‌ها به کشور مسدود شود. این شرکت‌ها به شکل‌ها و روش‌های مختلف با توجه به اینکه از لحاظ رشد و توسعه و حمایت‌های مالی از ایرانی‌ها قوی‌تر هستند، تلاش می‌کنند که بازار ایران را حفظ کنند.
 • فرصت‌های تجاری ایران با قطر

  دکتر مهدی کریمی تفرشی رئیس هیات‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی
  تحریم قطر توسط چند کشور عربی که در سال گذشته، آغاز شد فرصتی استثنایی پیش روی ایران و صادرکنندگان و تجار ایرانی قرار داد تا صادرات کالاهای ایرانی به این کشور را افزایش داده و فروشگاه‌های قطر را با محصولات ایرانی پر کنند. حدود ۹/ ۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی به قطر از طریق عربستان، امارات، بحرین، یمن و مصر تامین ‌می‌شده است.

بیشتر